Wielu przedsiębiorców zaangażowało się w działalność charytatywną i wsparcie dla Ukrainy. Jesteś jednym z nich? W 2024 roku nadal przysługuje ci preferencja podatkowa. Sprawdź, o czym pamiętać przy rozliczaniu PIT.
Tomasz Petryszak: Jeżeli chodzi o możliwość zaliczania do kosztów uzyskania przychodów pomocy dla Ukrainy, to mamy na to czas do końca roku. Istnieje oczywiście możliwość wydłużenia tego okresu.
Sprawdź również nasz materiał na Youtube w temacie preferencji podatkowych dla pomagających Ukrainie
Sytuacja jest dynamiczna. Jestem zdania, że póki trwa wojna, ta pomoc powinna być w dalszym ciągu rozliczana przez przedsiębiorców. Jeżeli ktoś chce pomagać, to powinien mieć z tego tytułu jakieś preferencje, choćby podatkowe.
Najczęstszą formą wsparcia są darowizny pieniężne i darowizny rzeczowe — te dwie rzeczy mamy możemy odliczyć w naszych kosztach podatkowych. W przypadku darowizny pieniężnej wystarczy samo potwierdzenie przelewu, ewentualnie potwierdzenie przyjęcia gotówki. Darowizna rzeczowa musi być bardziej opisana, z uwzględnieniem tego, co to jest dokładnie za darowizna. Wymagane jest też potwierdzenie obdarowanego, że ją przyjął. No i oczywiście musi być odpowiednio wyceniona.
Tak naprawdę nie ma do końca wykluczeń, bo stronie ukraińskiej można przekazywać wszystko, co może zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, a jednocześnie pomaga. Trzeba do tego podejść zdroworozsądkowo. Wiadomo, że nie wyślemy na Ukrainę na przykład konsoli do gier i nie będziemy udawać, że to ma komuś pomagać.
Tak naprawdę wszystko zależy od naszej hojności. Ustawa nie przewiduje jakiegoś granicznego punktu, w którym takie darowizny przestaną być kosztami uzyskania przychodów, więc możemy przekazywać, ile chcemy.
Zaliczenie darowizny do kosztów to jedna dostępna preferencja. Druga polega na tym, że możemy w zeznaniu rocznym odliczyć od naszego dochodu albo przychodu do 6% przekazanych darowizn. To jest taki dodatkowy próg możliwości rozliczenia darowizn na pomoc.
Przedsiębiorcy, którzy rozliczają się na podstawie PIT-u, czyli zarówno podatku liniowego albo księgi przychodów i rozchodów w zasadach ogólnych, jak i zryczałtowanego podatku, mają możliwość odliczenia w zeznaniu rocznym darowizn przekazanych na pomoc.
Ustawa przewiduje, że te darowizny musimy przekazać organizacjom pozarządowym, w tym także organizacjom z Ukrainy, jednostkom samorządu terytorialnego, Państwowej Agencji Rezerw Materiałowych albo jednostkom zajmującym się usługami medycznymi, w tym także ratownictwem medycznym. Do tych czterech podmiotów możemy kierować swoje darowizny i na tej podstawie możemy je zaliczać w koszty.
Jeżeli tylko organizacja ma status pożytku publicznego, no to nie ma to dla nas znaczenia.
Tu chodzi o troszeczkę inny rodzaj darowizn. Jeżeli dwa podmioty między sobą przekazują darowiznę i ten obdarowany musi potem ją wykazać w podatku od spadku i darowizn, to taka darowizna powinna mieć formę umowy. Darowizny przekazywane stronie ukraińskiej, w tym wszystkim organizacjom, które wymieniłem, nie muszą mieć formy pisemnej. Najlepszym dowodem, że przekazaliśmy darowiznę, jest przelew, ale oczywiście darowizna rzeczowa, która została spisana i odpowiednio udokumentowana i potwierdzona przez stronę obdarowaną, jest tak samo ważnym dokumentem, jak darowizna pieniężna.
Tak naprawdę może to być wszystko, co posłuży jako dowód. Jeżeli dokumentacja fotograficzna nas usatysfakcjonuje, to możemy udokumentować to w taki sposób, chociaż nie jest to konieczne. Kluczowe jest oświadczenie o wartości darowizny. Możemy odliczyć w kosztach wszystko, co niesie pomoc. Najprostsze do odliczenia są oczywiście darowizny pieniężne, ale każda darowizna rzeczowa, która spełnia definicję kosztu i może być zaliczona do kosztów uzyskania przychodu, jak najbardziej również może zostać odliczona.
Na samym początku zainteresowanie pomocą było bardzo duże. Z upływem lat troszeczkę zmalało, ale w dalszym ciągu są przedsiębiorcy, którzy chcą pomagać i kontynuują tę pomoc z miesiąca na miesiąc. Myślę, że do końca wojny będą pomagać. Ta wojna się nie skończyła. Tak naprawdę nic się nie zmieniło. W dalszym ciągu ci ludzie potrzebują pomocy, która jest choćby to, że ich przyjęliśmy do siebie i że legalnie mogą przebywać w Polsce.
Mamy możliwość korekty zeznania rocznego. Zobowiązania podatkowe przedawniają się w ciągu pięciu lat, więc do tego okresu spokojnie możemy coś zmienić. 2022 rok na pewno nie jest przedawniony, więc spokojnie możemy się cofnąć i odliczyć naszą pomoc.
Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.
Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.