Dokonujesz transakcji wewnątrzwspólnotowych? Sprawdź jakie dokumenty uprawniają Cię do zastosowania 0% stawki podatku VAT.
Podatnicy VAT, którzy dokonują wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów (WDT) mają przywilej skorzystania z 0% stawki podatku VAT z zachowaniem prawa do odliczenia podatku VAT naliczonego od zakupów związanych z takimi transakcjami. Jednak tam, gdzie są przywileje są również obowiązki, które należy spełnić. Tak też jest w przypadku WDT. Aby móc skorzystać z 0% stawki VAT przedsiębiorca musi posiadać dokumenty potwierdzające wywóz towarów do innego kraju Unii Europejskie. W tej publikacji odniesiemy się do problemów, jakie mogą powstawać z gromadzeniem wymaganych dokumentów.
W ustawie o podatku VAT wymienione są dokumenty uprawniające do zastosowania 0% stawki podatku VAT (art. 42 ust. 3 i ust. 11):
Oczywiście przedsiębiorca nie musi wejść w posiadanie wszystkich wyżej wymienionych dokumentów. Ważne jest, żeby na podstawie zgromadzonych dokumentów można było jednoznacznie stwierdzić, że towary zostały wywiezione z terytorium Polski i dostarczone na terytorium innego kraju UE.
Zgodnie z informacjami do jakich można dotrzeć na rządowych stronach internetowych dedykowanych przedsiębiorcom przedsiębiorca może również wejść w posiadanie dokumentów wymienionych w rozporządzeniu Rady UE (art. 45a) a należą do nich:
Posiadanie dokumentów wymienionych w rozporządzeniu, wydanych przez dwie różne i niezależne od siebie strony również będą właściwe do potwierdzenia wywozu towarów z Polski w ramach transakcji WDT.
Przedsiębiorcy, aby nie zostali pozbawieni prawa do zastosowania 0% stawki podatku VAT zadają sobie często pytania typu:
Organy podatkowe stoją na stanowisku, że dowolna forma otrzymania dokumentu typu: skan, fax, ksero przesłane również w formie elektronicznej uprawniają przedsiębiorcę do zastosowania 0% stawki VAT. Z treści tych dokumentów w sposób jednoznaczny musi wynikać, że dostawa towarów została dokonana na terytorium kraju UE innym niż Polska.
Co prawda nie ma ustawowego wzoru takiego oświadczenia, ale ważne jest żeby z takiego dokumentu jednoznacznie wynikało, że towar został odebrany przez nabywcę lub upoważnioną przez niego osobę. Będą to dane typu: nazwa nabywcy, jego adres, numer VAT-UE, dane dotyczące zamówienia, faktury, data, pieczątka i podpis lub tylko podpis.
Może się tak zdarzyć, że otrzymane dokumenty nie będą posiadały podpisu, pieczątki czy też daty nie oznacza to, że automatycznie tracą moc dowodową. Jeżeli przedsiębiorca będzie posiadał dodatkowe dokumenty czy to wymienione w ustawie o VAT czy też w rozporządzeniu UE, ale również w ustawie Ordynacja podatkowa (art. 180) organ podatkowy powinien uznać takie dokumenty jeżeli będą potwierdzały wywiezienie towarów z Polski i dostarczenie na terytorium innego kraju UE.
Przedsiębiorca musi pamiętać, że niewywiązanie się z obowiązku zgromadzenia odpowiedniej dokumentacji pozbawia go prawa do zastosowania 0% stawki podatku VAT. W takim przypadku transakcja musi zostać wykazana w JPK_V7 jak transakcja krajowa i opodatkowana stawką VAT stosowaną w kraju.
Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.
Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.