Zmniejszenie zapotrzebowania na wszelkiego rodzaju energię, ograniczenie zużycia energii na potrzeby podgrzania wody użytkowej czy na ogrzanie powierzchni użytkowych i mieszkalnych jest wyzwaniem, które dotyczy praktycznie wszystkich. Nieograniczony dostęp do zdobyczy techniki rodzi coraz większe zapotrzebowanie na energię. Zasoby naturalne w sposób oczywisty się kurczą i zaczynają się poszukiwania alternatywnych źródeł energii, zmienia się optykę patrzenia na problemy energetyczne. Wprowadzane są programy rządowe, które mają zachęcić do inwestycji w różnego rodzaju przedsięwzięcia termomodernizacyjne.
- 1. Co to jest przedsięwzięcie termomodernizacyjne?
- 2. Programy wsparcia termomodernizacyjnego
- 3. Zmiana ustawy o termomodernizacji i remontach
Termomodernizacja 2020 – omówione zagadnienia:
Co to jest przedsięwzięcie termomodernizacyjne?
Takie przedsięwzięcie ma na celu zmniejszenie zapotrzebowania i zużycia energii. Zamierzony cel można osiągnąć na kilka sposobów:
- wymianę urządzeń lub systemów grzewczych,
- likwidację urządzeń lub systemów grzewczych i przyłączenie do sieci ciepłowniczej lub gazowej,
- całkowita lub częściowa zamiana źródeł energii na źródła odnawialne lub zastosowanie wysokosprawnej kogeneracji,
- przedsięwzięcia remontowe związane z termomodernizacją, np. wymiana okien, drzwi, docieplenia.
Od 2019 roku beneficjentami ulgi termomodernizacyjnej mogą być podatnicy, którzy opodatkowują swoje dochody podatkiem według skali podatkowej, podatkiem liniowym i podatkiem zryczałtowanym. Warunkiem skorzystania z ulgi jest posiadanie statusu właściciela lub współwłaściciela nieruchomości.
Jest to ulga podatkowa poza, którą istnieją również programy wsparcia termomodernizacyjnego.
Programy wsparcia termomodernizacyjnego
W ustawie o wspieraniu termomodernizacji i remontów z 21 listopada 2008 roku (Dz. U. 2020 poz. 22) zostały omówione szczegółowo dostępne programy wsparcia. W ramach programów wsparcia termomodernizacyjne są dostępne:
- premie termomodernizacyjne,
- premie remontowe,
- premie kompensacyjne.
Więcej informacji na temat programów wsparcia można uzyskać na stronie Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej.
Zmiana ustawy o termomodernizacji i remontach
Zmiana ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów została podyktowana koniecznością poprawy stanu technicznego budynków, w szczególności komunalnych i z wielkiej płyty. Wnioski wyciągnięto w oparciu o raport z funkcjonowania ustawy w latach 2009-2016.
Wprowadzana zmiana ustawy o termomodernizacji ma na celu dedykować wsparcie finansowe szerszemu gronu odbiorców:
- Samorządom gminnym, między innymi do poprawy stanu technicznego zasobów komunalnych,
- Samorządom gminnym, które realizują remonty budynków zabytkowych,
- Właścicielom budynków wykonanych w technologii wielkopłytowej w przypadku wykonywania docieplenia.
Właściciele i zarządcy budynków z wielkiej płyty będą mogli podejmować starania o pokrycie 50 proc. kosztów przeznaczonych na wykonanie dodatkowego połączenia warstw: fakturowej i nośnej za pomocą kotew stalowych co zmniejszy ryzyko odpadania płyt zewnętrznych. Według szacunków Ministerstwa Rozwoju do 2029 r. wzmocnionych zostanie około 2 tys. budynków z wielkiej płyty.
W zmienionych przepisach wprowadzono uproszczenia w ubieganiu się o premię termomodernizacyjną i remontową.
Właściciele i zarządcy budynków będą mogli w większym stopniu wykorzystać własne fundusze, np. remontowe bez ryzyka zmniejszenia wysokości premii.
Wysokość premii remontowej dla gmin może wynieść nawet 50% kosztów przedsięwzięcia. Dla budynków komunalnych wpisanych do rejestru zabytków premia może stanowić 60% kosztów.
Wysokość premii termomodernizacyjnej może wynieść 21% kosztów w miejsce obecnych 16% pod warunkiem, że przy realizacji inwestycji będą wykorzystane na przykład panele fotowoltaiczne czy generator wiatrowy.