Zastanawiasz się czym są projekty racjonalizatorskie i jak wygląda kwestia z opodatkowaniem wynagrodzenia twórców tychże projektów?
W poniższym artykule szczegółowo odniesiemy się do tej kwestii.
Zgodnie z przepisem art. 7 ustawy z dnia 30 czerwca 2000 r. – Prawo własności przemysłowej stanowi, że:
Powyższa regulacja definiuje w sposób niejednoznaczny projekt racjonalizatorski wskazując, iż jest to każde rozwiązanie nadające się do wykorzystania, niebędące wynalazkiem podlegającym opatentowaniu, wzorem użytkowym, wzorem przemysłowym lub topografią układu scalonego.
W literaturze i orzecznictwie sądowym poprzez projekty racjonalizatorskie należy rozumieć:
Za projekty racjonalizatorskie nie mogą być uznane w szczególności:
Prowadzisz firmę i chcesz zainwestować w nowe technologie? Tutaj sprawdzisz, co dzięki temu możesz zyskać po wprowadzeniu Polskiego Ładu.
Dodatkowo analizowany przepis art. 7 w ustępie 1 i 3 Prawa własności przemysłowej reguluje kwestie związaną z regulaminem, w którym to przedsiębiorcy mogą przewidzieć przyjmowanie projektów racjonalizatorskich na warunkach określonych w ustalanym przez siebie regulaminie racjonalizacji.
Tym samym regulamin projektu realizatorskiego winien zawierać następujące elementy:
Przyznanie uprawnień twórcom projektów racjonalizatorskich możliwe jest na podstawie regulaminu przyjętego przez przedsiębiorcę. W przypadku braku takiego regulaminu możliwe jest umowne uregulowanie stosunków pomiędzy przedsiębiorcą a twórcą projektu racjonalizatorskiego, w takim przypadku nie będą jednak miały zastosowania postanowienia ustawy – Prawo własności przemysłowej odnoszące się do praw twórcy. zaś wyłączną podstawą roszczeń twórcy będzie umowa jako czynność prawna [tak Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 23 kwietnia 2013 r., sygn. akt II GSK 149/12].
Analizowany przepis określa minimalne elementy, jakie należy zawrzeć w regulaminie, co oznacza, iż przedsiębiorca może zawrzeć dodatkowe zapisy regulaminowe.
Zgodnie z przepisem art. 8 ust. 1 pkt 3 Prawa własności przemysłowej: Na warunkach określonych w ustawie twórcy wynalazku, wzoru użytkowego, wzoru przemysłowego oraz topografii układu scalonego przysługuje prawo do:
1) uzyskania patentu, prawa ochronnego albo prawa z rejestracji;
2) wynagrodzenia;
3) wymieniania go jako twórcy w opisach, rejestrach oraz w innych dokumentach i publikacjach.
Twórca projektu racjonalizatorskiego na podstawie powyższej regulacji ma prawo do autorstwa obejmującego wymienianie go w tym charakterze w takich opisach, rejestrach oraz w innych dokumentach i publikacjach, które dotyczą tego rodzaju rozwiązań i są określone w regulaminie racjonalizacji. Jednakże warto zapamiętać stanowisko zaprezentowane w orzecznictwie sądowym iż twórcom tym nie przysługuje natomiast odpowiednik prawa do patentu na wynalazek, prawa ochronnego na wzór użytkowy czy prawa z rejestracji wzoru przemysłowego lub topografii układu scalonego, jako że projekty racjonalizatorskie nie podlegają czasowej ochronie przyznawanej w drodze decyzji Urzędu Patentowego [tak wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 12 stycznia 2010 r., sygn. akt I SA/Wr 1602/09].
A jeśli chcesz wiedzieć więcej na temat praw autorskich a ochrony pomysłu, to przejdź do tego artykułu.
Zgodnie z przepisem ar. 8 ust. 2 Prawa własności przemysłowej: Twórca projektu racjonalizatorskiego przyjętego przez przedsiębiorcę do wykorzystania ma prawo do wynagrodzenia określonego w regulaminie, o którym mowa w art. 7 ust. 1, obowiązującym w dniu zgłoszenia projektu, chyba że wydany później regulamin jest dla twórcy korzystniejszy. Przepis ust. 1 pkt 3 stosuje się odpowiednio.
Niewątpliwe zatem twórcom projektów racjonalizatorskich przysługuje prawo do wynagrodzenia oraz prawo do autorstwa danego projektu. Co ważniejsze roszczenie o zapłatę wynagrodzenia rodzi się po stronie twórcy i powstaje na zasadach określonych w regulaminie.
Opodatkowanie wynagrodzenia z tytułu przyjęcia do wykorzystania projektu racjonalizatorskiego powstałego w ramach wykonywanych obowiązków pracowniczych.
Wszelkie istotne regulacje znajdują się w ustawie o PIT:
Jak się zatem mają powyższe regulacje ustawy o PIT w zderzeniu z przepisami regulującymi projekty racjonalizatorskie ? Zgodnie z interpretacją indywidualną z dnia 5 lutego 2020 r. Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej, nr 0113-KDIPT2-3.4011.796.2019.1.AC:
Podobne stanowisko przedstawiono w interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z dnia 9 lipca 2010 r., nr ILPB2/415-482/10-2/WM, gdzie wskazano, iż Jeżeli pracownik dokonał projektu racjonalizatorskiego w ramach wykonywania obowiązków wynikających ze stosunku pracy, możliwe jest zastosowanie zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych 50% kosztów uzyskania przychodu do przychodów uzyskanych tytułem przejęcia przez pracodawcę projektu racjonalizatorskiego.
Analogiczna teza znajduję się w:
Jeśli zastanawiasz się, czy możesz zastosować 50% koszty uzyskania przychodów, to przejdź tutaj.
Projekt racjonalizatorski powinien stanowić pewne innowacyjne, nowe rozwiązanie, które dodatkowo zostanie indywidualnie zdefiniowane na potrzeby przedsiębiorcy. Jednakże o racjonalizacji w danym przedsiębiorstwie można mówić tylko, gdy zostanie w nim przyjęty regulamin racjonalizacji. Warto również zapamiętać, że twórcom projektów racjonalizatorskich przysługuje prawo do wynagrodzenia oraz prawo do autorstwa danego projektu, którego wyrazem jest prawo do żądania wskazania danej osoby jako twórcy w dokumentacji czy publikacjach. Z kolei wynagrodzenie wypłacone za opracowanie projektu racjonalizatorskiego, który powstał poza zakresem wykonywania obowiązków wynikających ze stosunku pracy, podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych – 50% koszty uzyskania przychodów z tytułu wynagrodzenia za prawa autorskie nie mają zastosowania. Natomiast jeżeli pracownik dokonał projektu racjonalizatorskiego w ramach wykonywania obowiązków wynikających ze stosunku pracy, możliwe jest zastosowanie zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych 50% kosztów uzyskania przychodu do przychodów uzyskanych tytułem przejęcia przez pracodawcę projektu racjonalizatorskiego.
Masz pomysł na zbudowanie urządzenia? Przejdź do tego artykułu, gdzie sprawdzisz jaką ulgę przygotował rząd dla takich osób.
Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.
Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.
Z Biurem Rachunkowym i aplikacją IFIRMA masz wszystko pod kontrolą i w jednym narzędziu!