Końcówka roku 2020 dostarcza nam wielu emocji z powodu wprowadzonych zmian przepisów. Niewątpliwie niezwykle ważne jest dokonywanie prawidłowych rozliczeń podatkowych, a do tego niezbędna jest wiedza na ten temat. Problemów jest wiele dlatego niezbędne jest bieżące przekazywanie informacji, co oczywiście czynimy. W cyklu artykułów na temat nowego JPK dzisiaj kolejna publikacja.
Co to jest sprzedaż wysyłkowa z terytorium kraju?
Na wstępie trzeba zaznaczyć, że sprzedaż wysyłkowa nie ma nic wspólnego z wewnątrzwspólnotową dostawą towarów (WDT).
W ustawie o podatku VAT została zdefiniowana jako sprzedaż towarów przez polskiego przedsiębiorcę – podatnika VAT, który dokonuje dostawy towarów do innego państwa członkowskiego, dla klienta prywatnego – osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej lub innego podmiotu, który nie ma obowiązku rozliczania wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów (WNT).
Więcej na ten temat można przeczytać tutaj.
Oznaczenie SW w nowym pliku JPK
W rozporządzeniu w sprawie szczegółowego zakresu danych zawartych w deklaracjach i w ewidencjach VAT zapisana została informacja, że dostawy w ramach sprzedaży wysyłkowej z terytorium kraju, o której mowa w art. 23 ustawy o VAT muszą być oznaczane symbolem „SW”.
Z kolei w art. 23 jest zapis, że w przypadku sprzedaży wysyłkowej z terytorium kraju dostawę towarów uznaje się za dokonaną (opodatkowaną) na terytorium państwa członkowskiego UE. Kraje UE ustaliły jednak limity, do których wysokości można takie dostawy opodatkować jako sprzedaż krajową i wykazywać je w ewidencjach i deklaracjach VAT krajowych.
Przy sprzedaży wysyłkowej z terytorium kraju należy pamiętać, że wszystkie takie transakcje są objęte obowiązkiem wystawienia faktury VAT, pomimo że są dokonywane na rzecz konsumenta. W takim przypadku przedsiębiorca nie ma już obowiązku wystawiania paragonu na kasie fiskalnej.
W pytaniach i odpowiedziach na stronie Ministerstwa Finansów można jeszcze przeczytać, że mimo obowiązku wystawiania faktur w przypadku sprzedaży na rzecz osób fizycznych – konsumentów w innym kraju UE, wystarczy ujmowanie tej sprzedaży na podstawie dokumentu zbiorczego, a więc dowodu wewnętrznego, który z kolei będzie posiadał oznaczenie “WEW”.