Masz obowiązek zakupić kasę online? Sprawdź, co powinieneś wiedzieć na temat ulgi na zakup kasy.
Obecnie kasy fiskalne z elektronicznym i papierowym zapisem kopii są wycofywane z rynku. W użytkowaniu docelowo pozostaną kasy online i kasy w formie oprogramowania. Sprawdźmy, jakie jest stanowisko Ministerstwa Finansów na temat skorzystania z ulgi na zakup kasy online, dzisiaj przedstawiamy część 1 objaśnień podatkowych.
Prawo do odliczenia ulgi na zakup kasy przysługuje zarówno czynnym, jak i zwolnionym podatnikom VAT. Obecnie zwrot można jedynie otrzymać na zakup kasy online, pod warunkiem, że:
Kwota ulgi wynosi 90% ceny netto kasy, nie więcej jednak niż 700 zł.
Objaśnienia zostały wydane 11 lipca 2019 roku przez Ministra Finansów. Pamiętajmy, że każde objaśnienia podatkowe są wiążące zarówno dla przedsiębiorcy, jak i organu podatkowego, dlatego są tak ważne. Przedmiotem objaśnień są zasady odliczania/zwrotu od podatku należnego kwoty wydanej na zakup kas rejestrujących online. Poniżej omówimy poszczególne obszary tematyczne objaśnień.
Nieco inaczej będzie wyglądało odliczenie ulgi przez czynnego i zwolnionego podatnika VAT stąd to rozgraniczenie. Czynny podatnik VAT rozlicza kwotę ulgi w JPK_V7 w następujący sposób:
W przypadku podatników VAT zwolnionych zwrot ulgi na zakup kasy rejestrującej następuje na wniosek przedsiębiorcy złożony do właściwego naczelnika urzędu skarbowego. Do wniosku powinna być dołączona kopia faktury zakupu kasy wraz z kopią dowodu zapłaty całej należności za kasę oraz kopię raportu miesięcznego potwierdzającego rozpoczęcie sprzedaży na danej kasie online. W przypadku podatników świadczących usługi przewozu osób taksówkami – dołączamy jeszcze kopię świadectwa legalizacji ponownej taksometru. Na wniosku należy podać numer rachunku bankowego, na który będzie dokonany zwrot ulgi za kasę online.
Przedsiębiorcy świadczący usługi taksówek osobowych, z wyłączeniem wynajmu samochodów osobowych z kierowcą, dokonują odliczenia ulgi na zakup kas w deklaracji VAT-12. Jeżeli kwota ulgi jest wyższa od kwoty podlegającej wpłacie do urzędu skarbowego, pozostałą część kwoty urząd skarbowy zwraca na wniosek podatnika złożony wraz z deklaracją do właściwego naczelnika urzędu skarbowego.
Zachęcamy do przeczytania objaśnień podatkowych dotyczących kas online w części 2.
Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.
Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.
Zrób to za darmo z programem IFIRMA!