Przedsiębiorcy, prowadząc interesy z zagranicznymi kontrahentami, posiadają konto firmowe do rachunków walutowych. Wpływy i wypływy środków na takim koncie generują powstawanie różnic kursowych od środków własnych – co jednak w sytuacji, gdy przedsiębiorca zdecyduje się przeznaczyć część środków na cele prywatne? Sprawdź jak rozliczyć różnice kursowe?
Firmowe konto walutowe a transakcje prywatne
Otwierając firmowe konto, zakładamy zasadniczo, że będą na nim przeprowadzane wyłącznie transakcje firmowe. Takie działanie jest rzeczywiście zalecane – dzięki temu nie ma problemu w rozróżnieniu transakcji prywatnych od służbowych, nie pojawią się także problemy w kwestii zaliczenia opłat bankowych do kosztów uzyskania przychodów.
Jednakże z punktu widzenia prawa podatkowego nie ma generalnej zasady, która wzbraniałaby przedsiębiorcy korzystać w celach prywatnych z majątku zgromadzonego na koncie firmowym – niezależnie od tego, czy byłaby to waluta polska, czy zagraniczna. Jeśli więc zdarzyłaby się konieczność zapłacenia za prywatne wydatki lub pobranie gotówki na cele osobiste z firmowego konta walutowego, przedsiębiorca ma do tego prawo.
Różnice kursowe przy transakcjach prywatnych
Prowadzenie konta walutowego wiąże się z powstawaniem różnic kursowych od środków własnych – czyli różnic pomiędzy wartością środków wpływających i wypływających z konta. W zależności od „znaku” różnicy, jest ona zaliczana odpowiednio do przychodów albo kosztów prowadzonej działalności.
W sytuacji, gdy środki z konta walutowego posłużą do opłacenia wydatków prywatnych, nie ma konieczności wyliczania różnic kursowych od środków własnych. Wypływ waluty niezwiązany z prowadzoną działalnością gospodarczą nie powinien rzutować na wynik podatkowy prowadzonej działalności – dlatego też różnice kursowe od środków własnych nie powinny być zaliczane do kosztów bądź przychodów w podatkowej księdze przychodów i rozchodów (lub ewidencji przychodów).
Przykład
Na firmowym koncie walutowym odnotowano następujące operacje:
- Wpłata 100 euro po kursie 2,0
- Wpływ od kontrahenta 150 euro po kursie 2,2
- Zapłata za fakturę 70 euro po kursie 2,3
- Wypłata gotówki na cele prywatne 50 euro po kursie 1,9
- Zapłata za fakturę 40 euro po kursie 2,1.
Przyjmując, że do wyliczania różnic wykorzystywana jest metoda FIFO, rozliczenie będzie następujące:
Dzień dobry, od pewnego czasu szukam odpowiedzi na pytanie. Czy do zakupów firmowych potrzebuję firmowego konta walutowego? Mam prywatny rachunek w euro. Rachunek firmowy jest płatny, do tego dochodzi jeszcze karta, a zakupy to kilka w roku.