Często w praktyce można spotkać się z pojęciem przedawnienia roszczeń, które oznacza brak dalszej możliwości występowania z żądaniem dochodzenia roszczeń majątkowych. Upływ konkretnego czasu powoduje, że konsumentowi zamyka się możliwość dążenia do wyegzekwowania określonej sumy pieniężnej od osoby odpowiedzialnej za daną szkodę.
Kiedy zatem można mówić o przedawnieniu roszczeń i kiedy do niego dochodzi? O tym przeczytasz w poniższym artykule.
Przedawnienie roszczeń dotyczy roszczeń o charakterze majątkowym, przy czym zaznaczyć należy, że majątkowy charakter mają wszystkie roszczenia o charakterze pieniężnym.
Zgodnie z przepisem art. 43(1) Kodeksu cywilnego przedsiębiorcą jest co do zasady osoba fizyczna, osoba prawna i jednostka organizacyjna, która prowadzi we własnym imieniu działalność gospodarczą lub zawodową.
Tutaj istotne znaczenie będzie mieć przepis art. 118 Kodeksu cywilnego, który stanowi między innymi, że dla roszczeń związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej termin przedawnienia wynosi trzy lata.
Przepis art. 22(1) Kodeksu cywilnego zawiera definicję legalną konsumenta, zgodnie z którą „Za konsumenta uważa się osobę fizyczną dokonującą z przedsiębiorcą czynności prawnej niezwiązanej bezpośrednio z jej działalnością gospodarczą lub zawodową”.
Tym samym konsumentem może być wyłącznie osoba fizyczna. Co więcej, czynności konsumenta nie mogą być związane bezpośrednio z jej działalnością gospodarczą lub zawodową, co oznacza, że musi dokonywać czynności w swoim własnym imieniu.
Przykład 1
Tomek Nowak zakupił w dniu 1 stycznia 2019 roku lodówkę od podmiotu YXZ będącego przedsiębiorcą. Dowodem zakupu był paragon fiskalny, sprzęt został zakupiony na cele prywatne, co pozwala wyprowadzić wniosek, że sprzęt ten został zakupiony przez konsumenta. Jeśli dojdzie do zepsucia się sprzętu i nieuwzględnienia reklamacji przez przedsiębiorcę, to konsument będzie mieć 6 lat – liczonych od dnia 1 stycznia 2019 roku na dochodzenie roszczeń.
Przepis art. 117 § 2(1) Kodeksu cywilnego stanowi, że „Po upływie terminu przedawnienia nie można domagać się zaspokojenia roszczenia przysługującego przeciwko konsumentowi”.
Tutaj zastosowanie wobec konsumenta będzie mieć termin 6-letni bądź 3-letni (w przypadku świadczeń okresowych, np. umowy najmu).
Zgodnie z przepisem art. 118 Kodeksu cywilnego:
Należy również zapamiętać, że koniec terminu przedawnienia przypada na ostatni dzień roku kalendarzowego, chyba że termin przedawnienia jest krótszy niż dwa lata.
Więcej o terminach przedawnienia roszczeń przeczytasz w tym artykule.
Bieg przedawnienia rozpoczyna się od dnia, w którym roszczenie stało się wymagalne, a jeżeli wymagalność roszczenia zależy od podjęcia określonej czynności przez uprawnionego, to bieg terminu rozpoczyna się od dnia, w którym roszczenie stałoby się wymagalne, gdyby uprawniony podjął czynność w najwcześniej możliwym terminie. Z kolei bieg przedawnienia roszczeń o zaniechanie biegnie od dnia, w którym strona, przeciwko której roszczenie przysługuje, nie zastosowała się do treści roszczenia.
Bieg przedawnienia nie rozpoczyna się, a rozpoczęty ulega zawieszeniu:
Przepis art. 118 Kodeksu cywilnego określa ogólny 6-letni termin przedawnienia roszczeń majątkowych, który jest liczony od chwili wymagalności roszczenia. W przypadku świadczeń okresowych przepisy przewidują 3-letni okres przedawnienia roszczeń. Należy również zapamiętać, że roszczenia ulegające przedawnieniu, których termin nie został określony przepisami szczególnymi, ulegają przedawnieniu po upływie sześciu lat.
Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.
Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.