Komisja Europejska wniosła postulat, aby natychmiastowe przelewy w euro były szerzej i łatwiej dostępne. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, na czym dokładnie ma opierać się projekt zmian.
Komisja Europejska przyjęła wniosek dotyczący możliwości dokonywania płatności natychmiastowych w euro dla wszystkich firm i osób posiadających rachunek w tej walucie na terenie całej UE. Ma to przyczynić się do zwiększenia wygody, a w przypadku przedsiębiorców – wzmocnienia kontroli nad przepływem środków pieniężnych i obniżeniu kosztów operacyjnych.
Płatności natychmiastowe umożliwiają realizację przelewów niemal w czasie rzeczywistym (płatność znajduje się na rachunku odbiorcy w ciągu około 10 sekund od wysłania). Większość banków realizuje taką usługę, ale obecnie jej koszt jest na tyle wysoki, że w wielu przypadkach się ona po prostu nie opłaca. Wg szacunków – tylko 11% przelewów wykonywanych jest z zastosowaniem opcji natychmiastowego dostarczenia do odbiorcy.
Komisja Europejska chce, aby opłata za przelew natychmiastowy nie była wyższa niż za zwykły przelew. Ma to zwiększyć dostępność usługi dla małych i średnich przedsiębiorców oraz konsumentów indywidualnych. Odejście od zwykłych przelewów na rzecz natychmiastowych uwolni środki czasowo “blokowane” na czas realizacji zwykłego przelewu. Pieniądze można od razu przeznaczyć na kolejne inwestycje.
Wniosek, o którym mowa dotyczy Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2021/1230 z dnia 14 lipca 2021 r. w sprawie płatności transgranicznych w Unii zwanego w skrócie Rozporządzeniem SEPA.
Obejmuje on postulaty:
Projekt ma wspierać innowację i konkurencję na unijnym rynku płatności przy zachowaniu przepisów dotyczących zwalczania przestępczości finansowej. Obecnie Komisja Europejska skierowała projekt ustawy do Parlamentu Europejskiego. Jeśli zostanie przyjęty (proces może ten trwać nawet kilka miesięcy, w zależności od liczby proponowanych poprawek) zostanie przedstawiony Radom Ministrów krajów UE.
Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.
Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.