|
|
3 minut czytania

Rachunek VAT – nowe możliwości dokonania zapłaty.

Jesteś czynnym podatnikiem VAT? Przeczytaj o kolejnych zmianach w split payment i sprawdź jakie zobowiązania możesz uregulować z rachunku VAT.

rachunek VAT

Rachunek VAT posiada każdy przedsiębiorca, który jest właścicielem konta bankowego założonego na potrzeby działalności gospodarczej. Wszyscy właściciele firmowych rachunków bankowych z dniem 1 lipca 2018 roku stali się również posiadaczami rachunku VAT. Obowiązek założenia takich rachunków spadł na banki i spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe. Przedsiębiorcy nie musieli i nie muszą podejmować dodatkowych czynności, aby posiadać taki rachunek. Wszystkie te działania łączą się z tematyką mechanizmu podzielonej płatności (MPP), zwanego również split payment.

Jakich płatności można dokonywać z rachunku VAT do 31 października 2019 roku?

Ustawodawca wprowadził duże ograniczenia jeżeli chodzi o możliwość dysponowania środkami zgromadzonymi na rachunku VAT. Jest to zamknięty katalog płatności, do których zalicza się między innymi:

  • zapłata podatku VAT do urzędu skarbowego,
  • zapłata kwoty VAT z faktury kosztowej,
  • zwrot kwoty VAT na rzecz właściwego odbiorcy w sytuacji pomyłki po stronie wpłacającego,
  • zwrot kwoty podatku VAT w przypadku wystawienia faktury korygującej,
  • ściągnięcie egzekucyjne w przypadku posiadania zaległości w podatku VAT.
Zbyt duże ograniczenie w dysponowaniu środkami z rachunku VAT budziło od samego początku niezadowolenie przedsiębiorców. W związku z powyższym w ustawie zmieniającej ustawę o VAT poszerzono katalog płatności z tego rachunku.

Płatności jakich można dokonywać z rachunku VAT od 1 listopada 2019 roku

W ustawie zmieniającej w art. 3, zapisano zmiany jakie znajdą się w ustawie Prawo bankowe i zaczną obowiązywać od 1 listopada 2019 roku.

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom przedsiębiorców po zmianie przepisów można będzie regulować, poza podatkiem VAT kolejne zobowiązania budżetowe:

  • podatek dochodowy od osób fizycznych,
  • podatek dochodowy od osób prawnych,
  • podatek akcyzowy,
  • należności celne,
  • ZUS,
  • odsetek za zwłokę od powyższych należności.

Jest to na pewno korzystna i długo oczekiwana zmiana.

Zapłata jednym komunikatem przelewu za kilka faktur

W ustawie zmieniającej o VAT pojawił się nowy przepis, dzięki któremu będzie można dokonać zbiorczo zapłaty w mechanizmie podzielonej płatności wielu faktur wystawionych przez jednego dostawcę lub usługodawcę w pewnym okresie czasu. Mowa jest o okresie nie krótszym niż jeden dzień i nie dłuższym niż jeden miesiąc. Przez miesiąc należy rozumieć miesiąc kalendarzowy. Jeżeli przedsiębiorca dokonuje płatności w MPP i opłaca każdą fakturę oddzielnie wówczas podaje numer konkretnej faktury.

W przypadku płatności zbiorczej w komunikacie przelewu pojawi się informacja o okresie, za jaki dokonywana jest płatność. Jeżeli przedsiębiorca zdecyduje się na taki system zapłaty musi pamiętać, że w ten sposób zostaną uregulowane wszystkie płatności z danego okresu do tego konkretnego odbiorcy. Bez znaczenia będzie fakt, czy są one objęte obowiązkowym split payment czy też nie.

▲ wróć na początek

Split payment zwrot środków z subkonta VAT – przeczytaj.

UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disquss. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disquss zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disquss. O szczegółach przetwarzania danych przez Disquss dowiesz się ze strony.

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Dodaj komentarz

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Może te tematy też Cię zaciekawią

Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Mobilnie. Wszędzie

Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

Mobilnie
Napisz do nas lub zadzwoń +48 735 209 003