Zastanawiasz się jak dokonywać refakturowania kosztów w rozliczeniach z Wielką Brytanią? Sprawdźmy, jak to należałoby zrobić.
Wiele tematów podatkowych jest trudnych i nie do końca wyjaśnionych. Jeszcze bardziej problematyczne są kwestie, które tak naprawdę nie wynikają z przepisów podatkowych. Jednym z nich jest temat refakturowania kosztów. Najwięcej się mówi i pisze o refakturach za media w związku z najmem nieruchomości. Jednak nie są to jedyne sytuacje tego typu.
Zgodnie z utrwaloną linią interpretacyjną i orzeczniczą w przypadku gdy przedsiębiorca, działając we własnym imieniu, ale na rzecz osoby trzeciej, bierze udział w świadczeniu usług, przyjmuje się, że ten podatnik sam otrzymał i wyświadczył te usługi (art. 8 ust. 2a ustawy o VAT). Przedsiębiorca, który wystawia refakturę jest pośrednikiem pomiędzy dostawcą a ostatecznym odbiorcą. Refaktura ma być odzwierciedleniem faktury, tylko największy problem powstaje z prawidłowym określeniem i rozliczeniem podatku VAT.
W jaki sposób będzie wyglądało rozliczanie transakcji z Wielką Brytanią po Brexicie pisaliśmy już wielokrotnie.
Sprzedaż usług na rzecz przedsiębiorcy z Wielkiej Brytanii w 2021 roku została opisana szczegółowo w publikacji.
Jak rozliczać dostawę towaru na rzecz klienta z Wielkiej Brytanii od 2021 roku przedstawiliśmy w podlinkowanym artykule.
Krótko mówiąc, począwszy od 2021 roku transakcje handlowe pomiędzy UE, w tym także z Polską, a Wielką Brytanią, odbywają się na takich samych zasadach, jak z innymi krajami trzecimi.
W przypadku refakturowania poza terytorium kraju przedsiębiorca powinien w pierwszej kolejności właściwie rozpoznać miejsce świadczenia usługi czy dostawy towarów w oparciu o ustawę VAT. Pamiętajmy, że do opodatkowanie refaktury w VAT będą miały zastosowanie takie same przepisy jak do faktur. Jeżeli refaktura będzie dotyczyła usługi opodatkowanej na zasadach ogólnych to wówczas usługa będzie opodatkowana w kraju nabywcy, czyli w Wielkiej Brytanii. Refaktura będzie wystawiona z adnotacją “Odwrotne obciążenie” do opodatkowania w GB.
Jeżeli refaktura będzie dotyczyła kosztów towarów, to taka dostawa będzie opodatkowana na zasadach obowiązujących dla eksportu. Przedsiębiorca w Wielkiej Brytanii wejdzie w rolę importera i będzie zobowiązany rozliczyć podatek VAT.
W publikacji odniesiono się jedynie do klasycznych przypadków refakturowania kosztów. Rzeczywistość gospodarcza potrafi zaskakiwać, dlatego w sytuacjach nieoczywistych, budzących wątpliwości, właściwym byłoby wystąpienie o wydanie interpretacji podatkowej.
Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.
Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.
Zrób to za darmo z programem IFIRMA!