Nie wiesz, jak obciążyć kontrahenta spoza UE kosztami za towar? Przeczytaj artykuł, który ci pomoże.
Ostatni rok pokazał, jak prężnie rozwija się e-handel. Przedsiębiorcy coraz częściej nie chcą zamykać się na świat, dlatego tak ważna jest znajomość przepisów, w jaki sposób należy dokonywać rozliczeń podatkowych. Jednak czasami zdarza się, że pewne kwestie nie zostały uregulowane, a i tak trzeba je jakoś zaksięgować i rozliczyć. Mam na myśli refakturowanie, którym dzisiaj zajmiemy się w kontekście rozliczeń za towar z firmą spoza Unii Europejskiej.
Do refakturowania dochodzi w sytuacji, gdy w jakiejś transakcji uczestniczą trzy podmioty: dostawca – pośrednik – nabywca. Dostawa, w naszym przypadku towarów, dokonywana jest na rzecz nabywcy w innym kraju spoza UE. Przedsiębiorca z Polski odsprzedaje towary, najczęściej bez naliczania marży, kontrahentowi z kraju trzeciego. Rodzi się zatem pytanie, w jaki sposób dokonać rozliczenia takiej transakcji.
W przypadku dokonywania refakturowania za towar należałoby dokonać rozliczenia, jak przy eksporcie towarów. Refaktura jest traktowana tak samo, jak każda inna faktura dokumentująca transakcję. Jakie dokumenty potwierdzają dokonanie eksportu można przeczytać w podlinkowaym artykule. Właściwe dokumentowanie eksportu daje przedsiębiorcy prawo do zastosowania 0% stawki podatku VAT. Jeżeli zostaną spełnione warunki, wówczas można taką transakcję wykazać w JPK_V7 w poz. 22.
Przykład
Pan Krzysztof zakupił towar, który następnie został wysłany do kontrahenta z Japonii. Faktura za towar została wystawiona ze stawką VAT 23%. Pan Krzysztof, jeżeli ma prawo do odliczenia VAT naliczonego, może to zrobić. Refakturę na rzecz przedsiębiorcy z Japonii pan Krzysztof wystawia ze stawką 0%. Po otrzymaniu dokumentów wywozowych z urzędu celnego pan Krzysztof wykazuje taką transakcję w pliku JPK_V7 w poz. 22.
Pamiętajmy, że wystawienie refaktury nie wiąże się z obowiązkiem dodatkowego oznaczenia. Refaktura musi zawierać niezbędne informacje, takie jak faktura. Dodatkowo pamiętajmy, że w przypadku dokonywania refakturowania za towar przedsiębiorca będzie zobowiązany do stosowania kodów GTU, które muszą się znaleźć w ewidencjach VAT i pliku JPK_V7.
Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.
Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.