|
|
2 minut czytania

Refaktura za usługę dla firmy spoza UE

Dokonujesz refakturowania usług dla kontrahenta z kraju trzeciego? Sprawdź, jak wykazać refakturę w VAT.

refaktura za usługę dla firmy spoza ue

Przedsiębiorcy najczęściej w prowadzonej działalności gospodarczej kierują się zasadą dowolności zawierania umów. W praktyce bywa tak, że osoba, która prowadzi firmę skupia się na wynikach, a strona rachunkowa schodzi na plan dalszy. Dopiero przy księgowaniu faktur i dokumentów często rodzą się pytania, w jaki sposób zrobić to prawidłowo, skoro nie ma o tym mowy w przepisach. Taka właśnie sytuacja ma miejsce przy dokonywaniu refaktury za usługę dla firmy z kraju trzeciego.

Refaktura dla kontrahenta spoza UE

W przypadku kontrahentów spoza UE, z tzw. krajów trzecich, refakturowanie usług powinno odbywać się na zasadach ogólnych. W przypadku eksportu usług, bo tak można określić świadczenie usługi na rzecz kontrahenta z kraju trzeciego, miejscem opodatkowania usługi jest terytorium państwa siedziby przedsiębiorcy z zagranicy.

Przyjęcie rozwiązania, że przedsiębiorca refakturujący usługę jest traktowany tak, jakby tę usługę wykonał, powoduje, że refaktura będzie wystawiona z adnotacją “nie podlega”/ “odwrotne obciążenie”. Opodatkowania usługi w podatku VAT dokona przedsiębiorca spoza UE. Polski przedsiębiorca ujmuje transakcję w JPK_V7 w poz. 11.

Przykład

Pan Adam dokonuje dostawy towarów dla firmy z USA. W ramach podpisanej umowy przedsiębiorcy umówili się, że pan Adam zorganizuje transport na rzecz kontrahenta z USA, a następnie obciąży go kosztami za tę transakcję. Refaktura zostanie wystawiona z adnotacją “odwrotne obciążenie” i wykazane w pliku JPK_V7 poz. 11.

W przypadku dokonywania refakturowania za usługę dla kontrahenta spoza UE należy zawsze sprawdzić, na jakich zasadach taka usługa jest rozliczana, gdyby nasza firma wykonywała ją osobiście. Na takich samych zasadach będzie rozliczana refaktura.

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Komentarze czytelników
  1. 6 września 2021 o 16:58
    krystyna61

    Wszystko było dobrze do ostatniego akapitu : w drugim akapicie jest dokładnie podane jak ma wyglądać ta refaktura a w ostatnim jest napisane, że “zawsze należy sprawdzać ,na jakich zasadach taka usługa jest rozliczana,gdyby nasza firma wykonywała ją osobiście” ; jak to stwierdzenie ma się treści zawartej w drugim akapicie ? Bo brzmi to tak jakby się wzajemnie wykluczały.

  2. 13 września 2021 o 11:25
    Ifirma

    Usługi zagraniczne mogą mieć odmienne zasady opodatkowania. Mogą być opodatkowane z uwagi na to jaki jest to rodzaj usług, albo kto jest nabywcą. Dlatego też należy zawsze sprawdzić czy w przypadku usług wystąpi zasada opisana w drugim akapicie. Zdania wzajemnie się nie wykluczają wskazują jedynie by każdorazowo zweryfikować jak są opodatkowane usługi zagraniczne. Więcej o temacie można przeczytać tutaj.

Dodaj komentarz

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Potrzebujesz
wystawić fakturę?

Zrób to za darmo z programem IFIRMA!

  • Wszystkie rodzaje faktur
  • Baza kontrahentów
  • Program magazynowy
  • Wsparcie techniczne BOK
Załóż darmowe konto

Może te tematy też Cię zaciekawią

Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Mobilnie. Wszędzie

Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

Mobilnie