|
|
3 minut czytania

Refaktura przesyłki pocztowej i kurierskiej

Zdarza się, że refakturujesz koszty przesyłek pocztowych i kurierskich? Sprawdź, w jaki sposób wystawiać refaktury.

refaktura przesyłki pocztowej i kurierskiej

Przedsiębiorca w swojej działalności gospodarczej niejednokrotnie znajduje się po raz pierwszy w jakiejś sytuacji. Często zastanawiamy się w jaki sposób, z punktu widzenia rozliczeń podatkowych, rozliczyć daną transakcję handlową. Jednym z takich dyskusyjnych tematów jest refakturowanie kosztów pomiędzy kontrahentami. Tak naprawdę nie wiemy co można, a czego nie refakturować. Nie ma przepisów podatkowych, więc posiłkujemy się wyjaśnieniami, interpretacjami podatkowymi czy wyrokami sądowymi. W artykule będziemy szukali odpowiedzi na pytanie, w jaki sposób dokonać refakturowania kosztów przesyłki kurierskiej i pocztowej.

Kiedy może dojść do refakturowania przesyłki kurierskiej?

Musimy tutaj zastanowić się, w jakich sytuacjach można zastosować obciążenie kosztami na podstawie wystawionej refaktury. Po pierwsze pamiętajmy, że jeżeli przesyłka pocztowa czy kurierska jest świadczeniem pomocniczym w stosunku do świadczenia głównego, jakim jest dostawa towarów, to nie powinno dochodzić do refakturowania kosztów wysyłki. Jak rozliczyć koszty wysyłki towarów zostało szczegółowo opisane w publikacji. Przy typowej sprzedaży, gdzie koszty wysyłki powinny się znaleźć w podstawie opodatkowania do VAT, nie powinno być mowy o refakturowaniu.

W takim razie, jakie to mogą być przypadki? Jeżeli w umowie zawartej pomiędzy kontrahentami zostaje zapisane, że dostawca towaru na zlecenie jego odbiorcy zorganizuje transport, to w takiej sytuacji możemy mówić o refakturowaniu kosztów przesyłki.

Przykład 1

Firma A zakupiła partie towarów w firmie B. Przedsiębiorcy zapisali w umowie, że firma B zleci usługę transportową, faktura będzie wystawiona na firmę B, ale bezpośrednim odbiorcą usługi będzie firma A. W tym przypadku firma B wystawi refakturę na firmę A. Refaktura będzie odzwierciedlała zapisy, jakie się znajdują na fakturze, to znaczy, że znajdzie się na niej wartość netto transakcji i kwota podatku VAT taka sama jak na fakturze.

Podobnie będzie wyglądała refaktura kosztów w przypadku obciążenia pracownika kosztami przesyłki prywatnej. Jeżeli pracodawca wyraził zgodę, żeby pracownik wysłał przesyłkę, za którą opłata znajdzie się na fakturze zbiorczej wystawionej dla pracodawcy, może skorzystać z refakturowania. W tym przypadku, jeżeli przedsiębiorca prowadzi ewidencję na kasie fiskalnej, to powinien wystawić paragon fiskalny, na którym wskaże kwotę netto i podatek VAT.

Czy tak samo będzie z refakturowaniem przesyłki pocztowej?

Otóż jeżeli chodzi o rozliczenia dokonywane z Pocztą Polską (PP), to pamiętajmy, że na fakturach wystawianych przez tę instytucję pojawia się stawka “zw”. Dlatego w takiej sytuacji refaktura nie może odzwierciedlać faktury, ponieważ zwolnienie przedmiotowe, z którego korzysta PP, możliwe jest do stosowania przez podmiot uprawniony. W tym przypadku na refakturze pojawi się 23% podatek VAT.

Przykład 2

Pani Magda w ramach zawartej umowy z firmą X będzie dokonywała wysyłek za pośrednictwem tej firmy. Firma X korzysta z usług Poczty Polskiej. Po zakończonym okresie rozliczeniowym PP wystawia fakturę na firmę X ze stawką “zw”. Firma X wystawia refakturę na panią Magdę ze stawką 23%.

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Dodaj komentarz

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Cała firma
w jednym miejscu?

Z Biurem Rachunkowym i aplikacją IFIRMA masz wszystko pod kontrolą i w jednym narzędziu!

  • Osobista księgowa
  • Fakturowanie
  • Dokumenty
  • Rozliczenia
  • E-commerce
  • Raporty
już od 149zł/mies.
Zleć księgowość

Może te tematy też Cię zaciekawią

Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Mobilnie. Wszędzie

Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

Mobilnie