



Rozpoczynając działalność gospodarczą, nie musisz od razu rejestrować się jako podatnik VAT. Możesz to zrobić dobrowolnie, jeśli uznasz to za korzystne. Warto jednak pamiętać, że istnieją sytuacje, w których rejestracja do VAT jest obowiązkowa.
Rozpoczynając działalność gospodarczą, nie musisz od razu rejestrować się jako podatnik VAT, choć jeśli chcesz – możesz zrobić to dobrowolnie. Są jednak sytuacje, które nakładają bezwzględny obowiązek rejestracji do podatku VAT.
Obowiązek rejestracji do VAT masz w dwóch przypadkach:
Do VAT nie musisz się rejestrować, jeśli:
Na czym dokładnie polega zwolnienie przedmiotowe i podmiotowe przeczytasz w artykule: Czy powinienem być płatnikiem VAT?
Nawet jeśli nie masz obowiązku rejestracji (przysługuje Ci zwolnienie podmiotowe), to jeśli chcesz, możesz dobrowolnie zgłosić się do VAT, czyli stać się aktywnym podatnikiem VAT (odliczać VAT od zakupów, jak i opodatkowywać sprzedaż oraz składać deklaracje VAT). Tym samym dobrowolna rejestracja do VAT oznacza rezygnację ze zwolnienia VAT. W tej sytuacji zostaniesz zarejestrowany jako czynny podatnik VAT.
Zgłoszenie rejestracyjne VAT-R możesz złożyć również, jeśli chcesz korzystać z przysługującego Ci zwolnienia z podatku. W tym przypadku zostaniesz zarejestrowany jako „podatnik VAT zwolniony”.
Takie zgłoszenie nie jest jednak obowiązkowe, ponieważ ustawa nie nakłada obowiązku rejestracji podatników zwolnionych z VAT. Czyli możesz zdecydować:
Jeśli planujesz transakcje z podmiotami zagranicznymi (zarówno z kontrahentami z UE, jak i spoza UE) musisz zarejestrować się do unijnego VAT UE. Co ważne, obowiązek VAT UE dotyczy również podatników zwolnionych z VAT w Polsce.
Rejestracji do VAT UE dokonuje się poprzez zgłoszenie VAT-R.
Przykładowo do VAT UE należy się zarejestrować, jeśli kupujesz reklamy na Facebooku. Tutaj przeczytasz, które dokładnie transakcje nakładają obowiązek rejestracji jako podatnik VAT-UE.
Warto tutaj zaznaczyć, że w przypadku podatników zwolnionych z VAT w Polsce, rejestracja do unijnego VAT-UE nie skutkuje utratą tego zwolnienia.
Obowiązkowa rejestracja do VAT
Jeśli podlegasz obowiązkowej rejestracji do VAT, musisz się do niego zgłosić (czyli złożyć VAT-R) najpóźniej:
A zatem do VAT należy zarejestrować się najpóźniej dzień przed dokonaniem pierwszej czynności podlegającej opodatkowaniu. Przepisy natomiast nie wskazują terminu granicznego, w jakim najwcześniej można złożyć takie zgłoszenie.
Dobrowolna rejestracja do VAT – rezygnacja ze zwolnienia
Jeśli otwierasz firmę i chcesz zrezygnować ze zwolnienia VAT już od początku, to do VAT musisz się zgłosić przed dniem wykonania pierwszej czynności firmowej (sprzedaży towaru/usługi).
Jeśli przedsiębiorca chce zrezygnować ze zwolnienia VAT w kolejnych miesiącach, wtedy musi do niego zgłosić się najpóźniej przed początkiem miesiąca, w którym rezygnuje ze zwolnienia.
Obowiązek zgłoszenia się do VAT w przypadku rezygnacji ze zwolnienia tuż przed daną czynnością dotyczy jednorazowej sytuacji – pierwszej sprzedaży, którą rozpoczyna się wykonywanie działalności gospodarczej. Jeżeli moment ten minie, wtedy przedsiębiorca zwolniony z podatku może zarejestrować się do VAT najpóźniej przed początkiem miesiąca, w którym rezygnuje ze zwolnienia.
Przykład 1.
Pani Monika 13 maja założyła działalność gospodarczą. Przysługuje jej zwolnienie podmiotowe z VAT, jednak dobrowolnie chce być czynnym podatnikiem VAT już od początku funkcjonowania firmy. W tej sytuacji pani Monika powinna zarejestrować się do VAT najpóźniej dzień przed pierwszą sprzedażą, jaką wykona.
Przykład 2.
Pan Jan 13 maja założył działalność gospodarczą. Przysługuje mu zwolnienie z VAT. Od maja do października chce korzystać ze zwolnienia z VAT, natomiast ze zwolnienia chciałby zrezygnować od listopada. W tej sytuacji pan Jan musi złożyć zgłoszenie VAT-R do końca października, z datą rejestracji do VAT określoną na 1 listopada.
Aby zarejestrować się do VAT, należy złożyć w urzędzie wypełniony formularz VAT-R. Można tego dokonać:
Zgłoszenie VAT-R składamy:
Po weryfikacji danych podanych w zgłoszeniu rejestracyjnym urząd skarbowy rejestruje przedsiębiorcę jako podatnika VAT czynnego lub podatnika VAT zwolnionego.
Urząd skarbowy nie dokona rejestracji do VAT i nie musi o tym zawiadamiać przedsiębiorcy, jeżeli:
Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.
Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.