Zdarza się, że spowodowana wypadkiem lub chorobą niezdolność do pracy uniemożliwi dalsze wykonywanie zawodu przez ubezpieczonego pracownika. Jednakże, Osobie, w stosunku do której orzeczono celowość przekwalifikowania zawodowego ze względu na niezdolność do pracy w dotychczas wykonywanym zawodzie i spełniającej pozostałe warunki uprawniające do renty, przysługuje tzw. renta szkoleniowa.
O tym czym jest renta szkoleniowa przeczytasz w niniejszym artykule.
Renta szkoleniowa to nic innego jak rodzaj świadczenia, który może zostać wypłacony w przypadku wystąpienia niezdolności do pracy. Renta ta stanowi również niejako zasiłek, który wypłacany jest w czasie zdobywania nowych kwalifikacji zawodowych – taki, które pracownik będzie mógł wykonywać przy swoim stanie zdrowia.
Renta z tytułu niezdolności do pracy przysługuje ubezpieczonemu, który spełnił łącznie następujące warunki:
Istnieje możliwość wydłużania 6 miesięcznego okresu pobierania renty szkoleniowej, jednakże łącznie okres ten nie może być dłuższy niż 36 miesięcy. Decyzja o przedłużeniu prawa do renty należy do starosty, który składa do ZUS stosowny wniosek.
Prawo do renty szkoleniowej może jednak zostać skrócone, jeżeli przed upływem tego okresu starosta zawiadomi organ rentowy:
Prawo do renty szkoleniowej ustaje, jeśli po upływie 6 miesięcy starosta nie wystąpi z wnioskiem o jego przedłużenie, lub z upływem okresu, na jaki świadczenie przyznano na wniosek starosty. Renta szkoleniowa ustaje także w przypadku, gdy starosta zawiadomi organ rentowy o braku możliwości przekwalifikowania ubezpieczonego do innego zawodu lub gdy starosta zawiadomi organ rentowy o tym, że osoba zainteresowana nie poddaje się przekwalifikowaniu zawodowemu.
Jeśli ubezpieczony nabędzie nowe kwalifikacje umożliwiającemu podjęcie pracy zarobkowej, do której wykonywania jest zdolny, odpada cel renty szkoleniowej, a tym samym ustają przesłanki prawa do tego świadczenia.
WAŻNE – renta szkoleniowa może zostać przyznania na okres:
Renta szkoleniowa wynosi 75% podstawy wymiaru renty i nie może być niższa niż najniższa renta dla osoby częściowo niezdolnej do pracy.
Prawo do świadczeń określonych w ustawie powstaje z dniem spełnienia wszystkich warunków wymaganych do nabycia tego prawa, pod warunkiem jeśli ubezpieczony pobiera zasiłek chorobowy, świadczenie rehabilitacyjne lub wynagrodzenie za czas niezdolności do pracy wypłacane na podstawie przepisów Kodeksu pracy, prawo do renty szkoleniowej powstaje z dniem zaprzestania pobierania tego zasiłku, świadczenia lub wynagrodzenia.
Przede wszystkim warto zapamiętać, że prawo do świadczenia uzależnione od okresowej niezdolności do pracy ustaje z upływem okresu, na jaki to świadczenie przyznano.
Prawo do renty szkoleniowej ustaje:
Organ rentowy wydaje decyzję o przyznaniu renty z tytułu okresowej niezdolności do pracy na okres wskazany w orzeczeniu lekarza orzecznika lub w orzeczeniu komisji lekarskiej. W razie orzeczenia o celowości przekwalifikowania zawodowego organ rentowy wydaje decyzję o przyznaniu renty szkoleniowej na okres 6 miesięcy i kieruje zainteresowanego do powiatowego urzędu pracy w celu poddania przekwalifikowaniu zawodowemu.
WAŻNE – na wniosek starosty organ rentowy wydaje decyzję o przedłużeniu prawa do renty szkoleniowej na okres wskazany w tym wniosku.
Jesteś osobą niepełnosprawną i chcesz wiedzieć czym jest orzeczenie o niepełnosprawności i kto je wydaje? Jeśli tak, to przejdź tutaj.
Wniosek o przyznanie renty szkoleniowej można złożyć:
Wniosek należy złożyć przed planowanym terminem przejścia na rentę z tytułu niezdolności do pracy, jednak nie później niż na 30 dni przed ustaniem prawa do zasiłków chorobowych lub świadczeń rehabilitacyjnych lub wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy.
Wyrok Sądu Apelacyjnego w Gdańsku z dnia 5 maja 2017 r., sygn. akt III AUa 2114/16
Wyrok Sądu Apelacyjnego w Szczecinie z dnia 8 grudnia 2016 r., sygn. akt III AUa 733/14
Wyrok Sądu Apelacyjnego w Łodzi z dnia 26 stycznia 2016 r., sygn. akt III AUa 1020/14
Niezdolność do pracy nie oznacza końca kariery zawodowej, albowiem naprzeciw tejże niezdolności do wykonywania swojego zawodu wychodzi ZUS i lekarz orzecznik, który może stwierdzić orzeczoną celowość przekwalifikowania zawodowego ze względu na niezdolność do pracy w dotychczasowym zawodzie. Dodatkowo po spełnieniu konkretnych warunków można dokonać czynności związanej ze złożeniem wniosku do ZUS.
Zatrudniasz niepełnosprawnych pracowników? Tutaj sprawdzisz, jakie możesz otrzymać dofinansowanie do wynagrodzeń osób niepełnosprawnych.
Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.
Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.