|
|
3 minut czytania

Renta wdowia od 2025 roku! Kiedy wejdzie w życie i dla kogo?

W dniu 1 stycznia 2025 r. będzie obowiązywać nowe świadczenie dla osób, które osiągnęły wiek emerytalny, pozostawały w związku małżeńskim do dnia śmierci ich małżonka oraz nabyły prawo do renty rodzinnej nie wcześniej niż 5 lat przed osiągnięciem wieku emerytalnego. Mowa oczywiście o rencie wdowiej.

renta wdowia 2025

e-commerce

Renta wdowia – dla kogo?

Ustawa z dnia 26 lipca 2024 r. o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw wprowadziła zmianę w ustawie z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych w postaci wprowadzenia nowego świadczenia, jakim jest renta wdowia.

Renta wdowia będzie przysługiwać osobie uprawnionej pod warunkiem:

  • osiągnięcia wieku emerytalnego (co najmniej 60 lat dla kobiet i co najmniej 65 lat dla mężczyzn);
  • pozostawania we wspólności małżeńskiej do dnia śmierci małżonka;
  • nabycia prawa do renty rodzinnej po zmarłym małżonku nie wcześniej niż 5 lat przed osiągnięciem wieku emerytalnego określonego (co oznacza, że rentę wdowią otrzymają osoby, które nabyły prawa do renty rodzinnej po zmarłym małżonku nie wcześniej niż 5 lat przed osiągnięciem wieku emerytalnego, czyli kobiety w wieku co najmniej 55 lat i mężczyźni w wieku co najmniej 60 lat).

Osoba uprawniona może wybrać jedną z dwóch opcji wypłaty świadczenia w ramach renty wdowiej. Osobie uprawnionej, czyli takiej, która jest uprawniona do renty rodzinnej oraz do emerytury, emerytury rolniczej, emerytury z ubezpieczenia społecznego rolników indywidualnych i członków ich rodzin, emerytury wojskowej, emerytury policyjnej, zasiłku przedemerytalnego, świadczenia przedemerytalnego, emerytury pomostowej, nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego, renty z tytułu niezdolności do pracy (w tym renty szkoleniowej), renty rolniczej z tytułu niezdolności do pracy, renty rolniczej szkoleniowej, renty z ubezpieczenia społecznego rolników indywidualnych i członków ich rodzin, wojskowej renty inwalidzkiej albo policyjnej renty inwalidzkiej można wypłacić (zgodnie z jej wyborem):

  1. przysługującą rentę rodzinną oraz 25% emerytury albo
  2. przysługującą emeryturę oraz 25% renty rodzinnej.

WAŻNE – jeśli osoba uprawniona zawrze nowy związek małżeński, to wypłata świadczenia ustanie z dniem poprzedzającym dzień zawarcia nowego związku małżeńskiego.

Renta wdowia – od kiedy?

Wnioski o przyznanie renty wdowiej będzie można składać do ZUS-u już z początkiem 2025 roku, z kolei ich wypłaty rozpoczną się z początkiem lipca 2025 roku.

Ile będzie wynosić renta wdowia?

Renta wdowia wynosi 50% świadczenia po zmarłym małżonku, z zachowaniem prawa do emerytury.

WAŻNE – renta wdowia ma być wypłacana:

  • od dnia 1 lipca 2025 r. do dnia 31 grudnia 2026 r. w wysokości 15% drugiego świadczenia,
  • od dnia 1 stycznia 2027 r. w wysokości 25% drugiego świadczenia.

Jednakże należy pamiętać o limitach, bowiem wysokość sumy świadczeń nie może przekroczyć trzykrotności najniższej emerytury. Taka sytuacja spowoduje, że renta wdowia będzie obniżona o kwotę przekroczenia według następującej kolejności:

  • świadczenia finansowane z budżetu państwa:
    • świadczenia z zaopatrzenia emerytalno-rentowego żołnierzy zawodowych,
    • świadczenia z zaopatrzenia emerytalno-rentowego funkcjonariuszy Policji, Urzędu Ochrony Państwa, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Straży Marszałkowskiej, Biura Ochrony Rządu, Służby Ochrony Państwa, Państwowej Straży Pożarnej, Służby Celnej, Służby Celno- -Skarbowej i Służby Więziennej,
    • inne świadczenia;
  • świadczenia finansowane z Funduszu Emerytalno-Rentowego Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego;
  • świadczenia finansowane z Funduszu Pracy;
  • świadczenia finansowane z Funduszu Emerytur Pomostowych;
  • świadczenia finansowane z Funduszu.

ZUS a renta wdowia. Jak złożyć wniosek o wypłatę świadczenia?

Wniosek o wypłatę renty wdowiej będzie można składać do ZUS-u już od dnia 1 stycznia 2025 r. Pamiętaj jednak, że jeśli nie nabyłeś prawa do renty rodzinnej, to jeszcze w 2024 r. możesz złożyć wniosek o jej przyznanie na formularzu ERR.

Zgodnie z informacją widniejącą na oficjalnej stronie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych „Wzór wniosku o ustalenie zbiegu świadczeń z rentą rodzinną (ERWD) będzie dostępny od 1 stycznia 2025 r. na naszej stronie internetowej i w każdej naszej placówce”.

Wypłata świadczenia zostanie przyznana osobie uprawnionej od miesiąca, w którym zostanie złożony wniosek, jednak nie wcześniej niż od dnia 1 lipca 2025 r.

Renta wdowia – podsumowanie

Renta wdowia to nowe świadczenie, które wejdzie w życie z dniem 1 stycznia 2025 r. Osoba uprawniona do renty wdowiej będzie miała możliwość łączenia renty rodzinnej z innym świadczeniem emerytalno-rentowym, które będzie wypłacane między dniem 1 lipca 2025 r. a dniem 31 grudnia 2026 r. w wymiarze 15%, a od 1 stycznia 2027 r. – w wymiarze 25%.

Jeśli chcesz wiedzieć więcej na temat renty rodzinnej, to przeczytaj ten artykuł.

Autor ifirma.pl

Adrianna Glapiak

Autorka tekstów prawnych na ifirma.pl. Prawnik posiadająca wieloletnie doświadczenie w doradztwie prawnym oraz podatkowym. Na co dzień swoją wiedzę i doświadczenie poszerza dzięki pracy jako specjalista do spraw prawnych, a czas wolny poświęca na podnoszeniu kwalifikacji w zakresie aspektów prawnych w e-commerce i social mediach oraz szeroko pojętym prawie autorskim.

Dodaj komentarz

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Może te tematy też Cię zaciekawią

Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Mobilnie. Wszędzie

Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

Mobilnie
Napisz do nas lub zadzwoń +48 735 209 003