|
|
3 minut czytania

Renta wdowia od 2025 roku! Kiedy wejdzie w życie i dla kogo?

W dniu 1 stycznia 2025 r. będzie obowiązywać nowe świadczenie dla osób, które osiągnęły wiek emerytalny, pozostawały w związku małżeńskim do dnia śmierci ich małżonka oraz nabyły prawo do renty rodzinnej nie wcześniej niż 5 lat przed osiągnięciem wieku emerytalnego. Mowa oczywiście o rencie wdowiej.

renta wdowia 2025

Renta wdowia od 2025 – omówione zagadnienia

Pokaż więcej ↓

Zmiana formy opodatkowania 2025 – jaka forma opodatkowania jest najlepsza dla firmy jednoosobowej?

Renta wdowia – dla kogo?

Ustawa z dnia 26 lipca 2024 r. o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw wprowadziła zmianę w ustawie z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych w postaci wprowadzenia nowego świadczenia, jakim jest renta wdowia.

Renta wdowia będzie przysługiwać osobie uprawnionej pod warunkiem:

  • osiągnięcia wieku emerytalnego (co najmniej 60 lat dla kobiet i co najmniej 65 lat dla mężczyzn);
  • pozostawania we wspólności małżeńskiej do dnia śmierci małżonka;
  • nabycia prawa do renty rodzinnej po zmarłym małżonku nie wcześniej niż 5 lat przed osiągnięciem wieku emerytalnego określonego (co oznacza, że rentę wdowią otrzymają osoby, które nabyły prawa do renty rodzinnej po zmarłym małżonku nie wcześniej niż 5 lat przed osiągnięciem wieku emerytalnego, czyli kobiety w wieku co najmniej 55 lat i mężczyźni w wieku co najmniej 60 lat).

Osoba uprawniona może wybrać jedną z dwóch opcji wypłaty świadczenia w ramach renty wdowiej. Osobie uprawnionej, czyli takiej, która jest uprawniona do renty rodzinnej oraz do emerytury, emerytury rolniczej, emerytury z ubezpieczenia społecznego rolników indywidualnych i członków ich rodzin, emerytury wojskowej, emerytury policyjnej, zasiłku przedemerytalnego, świadczenia przedemerytalnego, emerytury pomostowej, nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego, renty z tytułu niezdolności do pracy (w tym renty szkoleniowej), renty rolniczej z tytułu niezdolności do pracy, renty rolniczej szkoleniowej, renty z ubezpieczenia społecznego rolników indywidualnych i członków ich rodzin, wojskowej renty inwalidzkiej albo policyjnej renty inwalidzkiej można wypłacić (zgodnie z jej wyborem):

  1. przysługującą rentę rodzinną oraz 25% emerytury albo
  2. przysługującą emeryturę oraz 25% renty rodzinnej.

WAŻNE – jeśli osoba uprawniona zawrze nowy związek małżeński, to wypłata świadczenia ustanie z dniem poprzedzającym dzień zawarcia nowego związku małżeńskiego.

Renta wdowia – od kiedy?

Wnioski o przyznanie renty wdowiej będzie można składać do ZUS-u już z początkiem 2025 roku, z kolei ich wypłaty rozpoczną się z początkiem lipca 2025 roku.

Ile będzie wynosić renta wdowia?

Renta wdowia wynosi 50% świadczenia po zmarłym małżonku, z zachowaniem prawa do emerytury.

WAŻNE – renta wdowia ma być wypłacana:

  • od dnia 1 lipca 2025 r. do dnia 31 grudnia 2026 r. w wysokości 15% drugiego świadczenia,
  • od dnia 1 stycznia 2027 r. w wysokości 25% drugiego świadczenia.

Jednakże należy pamiętać o limitach, bowiem wysokość sumy świadczeń nie może przekroczyć trzykrotności najniższej emerytury. Taka sytuacja spowoduje, że renta wdowia będzie obniżona o kwotę przekroczenia według następującej kolejności:

  • świadczenia finansowane z budżetu państwa:
    • świadczenia z zaopatrzenia emerytalno-rentowego żołnierzy zawodowych,
    • świadczenia z zaopatrzenia emerytalno-rentowego funkcjonariuszy Policji, Urzędu Ochrony Państwa, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Straży Marszałkowskiej, Biura Ochrony Rządu, Służby Ochrony Państwa, Państwowej Straży Pożarnej, Służby Celnej, Służby Celno- -Skarbowej i Służby Więziennej,
    • inne świadczenia;
  • świadczenia finansowane z Funduszu Emerytalno-Rentowego Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego;
  • świadczenia finansowane z Funduszu Pracy;
  • świadczenia finansowane z Funduszu Emerytur Pomostowych;
  • świadczenia finansowane z Funduszu.

ZUS a renta wdowia. Jak złożyć wniosek o wypłatę świadczenia?

Wniosek o wypłatę renty wdowiej będzie można składać do ZUS-u już od dnia 1 stycznia 2025 r. Pamiętaj jednak, że jeśli nie nabyłeś prawa do renty rodzinnej, to jeszcze w 2024 r. możesz złożyć wniosek o jej przyznanie na formularzu ERR.

Zgodnie z informacją widniejącą na oficjalnej stronie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych „Wzór wniosku o ustalenie zbiegu świadczeń z rentą rodzinną (ERWD) będzie dostępny od 1 stycznia 2025 r. na naszej stronie internetowej i w każdej naszej placówce”.

Wypłata świadczenia zostanie przyznana osobie uprawnionej od miesiąca, w którym zostanie złożony wniosek, jednak nie wcześniej niż od dnia 1 lipca 2025 r.

Renta wdowia – jak złożyć wniosek ERWD?

Wniosek o ustalenie zbiegu świadczeń z rentą rodzinną (ERWD) można złożyć drogą elektroniczną poprzez platformę PUE/eZUS lub w formie tradycyjnej składając podpisany wniosek w placówce ZUS.

Wzór wniosku do pobrania dostępny jest na stronie ZUS.

Jeśli nie jesteś pewien czy możesz skorzystać z dodatkowego świadczenia, ZUS na swojej stronie przygotował krótką ankietę, której wypełnienie pozwoli określić czy złożenie wniosku o ustalenie zbiegu świadczeń z rentą rodzinną będzie zasadne.

Link do ankiety znajduje się tutaj.

Wypełnianie wniosku ERWD na platformie PUE/eZUS krok po kroku

Aby złożyć wniosek o rentę wdowią na początku zaloguj się do swojego konta na PUE/eZUS. Możesz to zrobić, wpisując login i hasło lub za pomocą Profilu Zaufanego:

e-ZUS logowanie

Zrzut ze strony www.zus.pl

Po zalogowaniu, przejdź do zakładki Ogólny, Ubezpieczony lub Świadczeniobiorca:

ubezpieczony w ZUS

Zrzut ze strony www.zus.pl

Następnie przejdź do zakładki Dokumenty i wiadomości:

dokumenty i korespondencja e-ZUS

Zrzut ze strony www.zus.pl

w kolejnym kroku wybierz Dokumenty robocze:

dokumenty robocze e-ZUS

Zrzut ze strony www.zus.pl

Na dole strony, kliknij Utwórz nowy:

nowy dokument renta wdowia

Zrzut ze strony www.zus.pl

a następnie w części Emerytury i renty znajdź dokument Wniosek ERWD, zaznacz go, a następnie kliknij Utwórz dokument:

wniosek o rentę wdowią (ERWD)

Wniosek ERWD – Zrzut ze strony www.zus.pl

W kolejnym kroku pojawi się formularz, który jest wstępnie wypełniony na podstawie danych z systemu. Na stronie 1 będą widoczne Twoje dane, należy sprawdzić ich poprawność oraz uzupełnić brakujące dane:

wniosek ERWD strona pierwsza

Wniosek ERWD – Zrzut ze strony www.zus.pl

Jeśli mieszkasz za granicą, za stronie 2 należy uzupełnić dane dotyczące Adresu ostatniego miejsca zamieszkania w Polsce lub adres miejsca pobytu (w przypadku braku miejsca zamieszkania w Polsce). Pole to należy pozostawić puste jeśli mieszkasz aktualnie w Polsce.

wniosek ERWD strona druga

Wniosek ERWD – Zrzut ze strony www.zus.pl

Na tej samej stronie, w części Oświadczenia wnioskodawcy należy zaznaczyć czy masz przyznaną rentę rodzinną lub, czy złożyłeś wniosek o jej przyznanie. Jednym z warunków przyznania renty wdowiej, jest przyznana renta rodzinna. A następnie zaznacz instytucję, która wypłaca Ci rentę rodzinną lub do której złożyłeś wniosek o jej wypłacanie:

wniosek ERWD oświadczenia

Wniosek ERWD – Zrzut ze strony www.zus.pl

możesz również podać nr świadczenia, przyspieszy to obsługę wniosku.

Na stronie 3 pkt 2 zaznacz jeśli masz inne świadczenia lub czekasz na decyzję w sprawie wniosków o inne świadczenia. Jeśli zaznaczyłeś TAK, zaznacz, jaka instytucja wypłaca te świadczenia lub w jakiej instytucji złożyłeś wniosek o ich wypłatę.

wniosek ERWD strona trzecia

Wniosek ERWD – Zrzut ze strony www.zus.pl

Niżej zaznacz czy masz ustalone prawo (lub złożyłeś wniosek o ustalenie tego prawa) do świadczenia z zagranicznej instytucji właściwej do spraw emerytalno-rentowych:

wniosek ERWD o rentę wdowią

Wniosek ERWD – Zrzut ze strony www.zus.pl

W punkcie 3 i 4 zaznacz czy dnia śmierci współmałżonka pozostawaliśmy we wspólności małżeńskiej oraz, czy obecnie jesteś w związku małżeńskim:

wniosek ERWD

Wniosek ERWD – Zrzut ze strony www.zus.pl

Na stronie 4 w punkcie 2 należy zaznaczyć, które świadczenie chcesz mieć wypłacane w wysokości 100%:

wniosek ERWD strona czwarta

Wniosek ERWD – Zrzut ze strony www.zus.pl

Jeśli pobierasz już świadczenie w ZUS, to zaznacz w punkcie 3, że wnosisz o wypłacanie świadczeń, które obecnie pobierasz, jeśli w wyniku ustalenia zbiegu tych świadczeń z rentą rodzinną łączna wysokość świadczeń, które zostaną ustalone do wypłaty w zbiegu, okaże się niższa, niż suma świadczeń, które obecnie pobierasz. Świadczenie tzw. renta wdowia nie będzie wypłacana jeśli łączna wysokość brutto wszystkich świadczeń, które pobierasz, bądź jednego z nich przekracza trzykrotność najniższej emerytury (obecnie to 5 342,88 zł).

wniosek ERWD prawo do świadczeń w ZUS

Wniosek ERWD – Zrzut ze strony www.zus.pl

W punkcie 4 wybierz, w jaki sposób ma być wypłacane świadczenie. Na rachunek bankowy w Polsce lub na adres w Polsce:

renta wdowia - oświadczenie wnioskodawcy

Wniosek ERWD – Zrzut ze strony www.zus.pl

Jeśli na stronie 1 zaznaczyłeś adres zagraniczny, aktywne będą pola w sekcji Oświadczenie wnioskodawcy zamieszkałego za granicą:

renta wdowia - oświadczenie zamieszkałego za granicą

Wniosek ERWD – Zrzut ze strony www.zus.pl

Na stronie 5 wpisz liczbę załączników oraz zaznacz czy zamierzasz dostarczyć dodatkowe dokumenty, jeśli tak, opisz je.

wniosek ERWD strona piąta

Wniosek ERWD – Zrzut ze strony www.zus.pl

Po uzupełnieniu wszystkich wymaganych pól, wniosek jest gotowy. Możesz sprawdzić jego poprawność klikając przycisk Sprawdź:

wniosek ERWD sprawdź

Wniosek ERWD – Zrzut ze strony www.zus.pl

Ewentualną listę błędów sprawdzisz na stronie uwagi i błędy:

uwagi i błędy - wniosek renta wdowia

Wniosek ERWD – Zrzut ze strony www.zus.pl

Jeśli nie wyświetlają się żadne błędy, możesz zapisać wniosek. Kliknij Zapisz, a następnie Zamknij:

dokument ERWD zapisany

Wniosek ERWD – Zrzut ze strony www.zus.pl

i ponownie Zamknij:

dokument ERWD zamknij

Wniosek ERWD – Zrzut ze strony www.zus.pl

dokument ERWD komunikat

Wniosek ERWD – Zrzut ze strony www.zus.pl

Pojawi się podsumowanie dokumentu roboczego, możesz tu dodać załączniki, a jeśli we wniosku zaznaczyłeś, że powinny zostać dodane załączniki, system o tym powiadomi:

dokument ERWD szczegóły

Wniosek ERWD – Zrzut ze strony www.zus.pl

W kolejnym kroku możesz wysłać wniosek, aby to zrobić kliknij na dole strony Wyślij, następnie na ekranie pojawi się komunikat z informacją: “Podpisanie wniosku oznacza akceptację i podpisanie wszystkich oświadczeń zawartych we wniosku” należy zaznaczyć “Zapoznałem się z komunikatem” oraz zatwierdzić wybór:

dokument ERWD komunikat 2

Wniosek ERWD – Zrzut ze strony www.zus.pl

Następnie należy wybrać, w jaki sposób ZUS ma przekazać odpowiedź: elektronicznie (przez PUE ZUS), pocztą tradycyjną lub do odbioru w Terenowej Jednostce ZUS.

renta wdowia - odbiór wiadomości zwrotnej z ZUS

Wniosek ERWD – Zrzut ze strony www.zus.pl

W kolejnym kroku wybierz sposób w jaki wniosek ma być podpisany:

  • Profilem PUE,
  • profilem zaufanym ePUAP,
  • podpisem osobistym,
  • kwalifikowanym podpisem elektronicznym.

renta wdowia - autoryzacja

Wniosek ERWD – Zrzut ze strony www.zus.pl

Po wybraniu rodzaju podpisu, wniosek zostanie wysłany.

Możesz zweryfikować jego status w zakładce Dokumenty i wiadomości ➡ Dokumenty wysłane:

e-ZUS wysłane dokumenty

Wniosek ERWD – Zrzut ze strony www.zus.pl

W razie dodatkowych pytań dotyczących wniosku o rentę wdowią i jego przetwarzania możliwy jest kontakt z ZUS.

Renta wdowia – podsumowanie

Renta wdowia to nowe świadczenie, które wejdzie w życie z dniem 1 stycznia 2025 r. Osoba uprawniona do renty wdowiej będzie miała możliwość łączenia renty rodzinnej z innym świadczeniem emerytalno-rentowym, które będzie wypłacane między dniem 1 lipca 2025 r. a dniem 31 grudnia 2026 r. w wymiarze 15%, a od 1 stycznia 2027 r. – w wymiarze 25%.

Jeśli chcesz wiedzieć więcej na temat renty rodzinnej, to przeczytaj ten artykuł.

Stan prawny: 23.01.2025

Artykuł został przygotowany przez:
bio ada gość

Adrianna Glapiak

Prawnik posiadająca wieloletnie doświadczenie w doradztwie prawnym oraz podatkowym. Na co dzień swoją wiedzę i doświadczenie poszerza dzięki pracy jako specjalista do spraw prawnych. Autorka tekstów na ifirma.pl oraz ekspert w materiałach na Youtube.
Instrukcja złożenia wniosku przygotowana przez:
kasia specjalistka BOK ifirma

Katarzyna Dudek

Specjalistka BOK, porusza tematy związane z księgowością, kwestiami podatkowymi i działaniem serwisu ifirma.pl. Od 6 lat wspiera klientów w obsłudze aplikacji, tworząc szczegółowe instrukcje i wyjaśniając działanie nowych funkcjonalności.

Autor ifirma.pl

Zespół IFIRMA

Kreatywny zespół specjalistów tworzony przez osoby wyróżniające się doświadczeniem oraz wiedzą z różnych obszarów.

Świadomi potrzeb naszych czytelników, skupiamy się na tworzeniu zrozumiałych treści, które będą w stanie przybliżyć im często zawiłe zagadnienia z zakresu rachunkowości, marketingu, ekonomii, księgowości czy zarządzania. Ostateczny dobór bieżącej tematyki uzależniany jest od preferencji docelowych odbiorców, zmian zachodzących w biznesowym środowisku, a także samych doświadczeń i umiejętności specjalistów odpowiadających za proces tworzenia tekstów.

W efekcie zespół ekspertów Ifirma bierze czynny udział w rozwoju różnego rodzaju biznesów, pomagając zarówno ich założycielom, jak i pracownikom efektywniej organizować pracę przy wykorzystaniu jak najbardziej dopasowanych do potrzeb rozwiązań.

Rozumiejąc istotę profesjonalnego podejścia do poruszanych zagadnień, każdy tekst tworzony jest w oparciu o wiarygodne dane. Dodatkowo podejmowana tematyka ujmowana jest w logiczny i przejrzysty sposób, zwiększając tak istotną jasność przekazu, co pozytywnie wpływa na podkreślenie najbardziej użytecznych treści. W efekcie podejmowane przez nasz zespół praktyki w szerszej perspektywie można rozpatrywać jako dążenie do zwiększenia świadomości i wyczucia biznesowego osób aktywnie działających na rynku.

Dodaj komentarz

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Może te tematy też Cię zaciekawią

Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Mobilnie. Wszędzie

Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

Mobilnie
Napisz do nas lub zadzwoń +48 735 209 003