Karta podatkowa jest jedną z najprostszych form opodatkowania dochodów. Jest ciekawą alternatywą dla firm, które mają relatywnie wysokie przychody przy niewielkich kosztach podatkowych, które znajdują się w małych miejscowościach i zatrudniają niewielu pracowników. Stała stawka karty podatkowej może być dla nich korzystna fiskalnie. Różne okoliczności mogą jednak zdecydować, że po złożeniu wniosku o zastosowanie opodatkowania w formie karty podatkowej PIT-16 właściciel firmy zmieni zdanie. W takiej sytuacji niezbędne jest dopełnienie kilku formalności.
- 1. Rezygnacja z karty podatkowej
- 2. Zasady rozliczania podatków przed wydaniem decyzji
- 3. Dodatkowe obowiązki przy przejściu na PKPiR
Rezygnacja z karty podatkowej – omówione zagadnienia:
Rezygnacja z karty podatkowej
Przedsiębiorca rozpoczynający prowadzenie działalności gospodarczej, który wybrał opodatkowanie w formie karty podatkowej, ale w trakcie oczekiwania na wydanie decyzji zmienił zdanie, ma możliwość rezygnacji z tej formy opodatkowania. Ustawa o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizycznej precyzuje, że podatnik może zrzec się opodatkowania w formie karty podatkowej ciągu 14 dni od doręczenia decyzji ustalającej podatek przez urząd skarbowy.
Zasady rozliczania podatków przed wydaniem decyzji
W okresie przed doręczeniem decyzji ustalającej wysokość stawek kart podatkowej podatnik, który rozpoczyna prowadzenie działalności gospodarczej w trakcie roku, jest zobowiązany do prowadzenia PKPiR na zasadach ogólnych. W takiej sytuacji przedsiębiorca jest zobowiązany do ujmowania w PKPiR wszystkich przychodów, kosztów i miesięcznego obliczania zaliczki na podatek dochodowy. Przy podjęciu decyzji o rezygnacji z karty podatkowej i przejściu na PKPiR jest to niezwykle korzystne. W takiej sytuacji po dopełnieniu innych formalności można kontynuować prowadzenie podatkowej książki przychodów i rozchodów.
Wydatki poniesione przed założeniem firmy również mogą być zaliczone do kosztów podatkowych. Sprawdź jak kwalifikować i ujmować takie dokumenty kosztowe w PKPiR.
Dodatkowe obowiązki przy przejściu na PKPiR
Decydując się na przejście na PKPiR w pierwszej kolejności należy w ciągu 7 dni zgłosić zmianę formy opodatkowania do CEIDG.
Ponadto przedsiębiorca musi pamiętać o następujących obowiązkach ewidencyjnych:
- ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych,
- ewidencji wyposażenia,
- kartach przychodów pracowników,
- spisie z natury na dzień rozpoczęcia działalności gospodarczej.