Zatrudniasz pracowników niepełnosprawnych? Sprawdź o jakie środki możesz występować do PFRON.
Zatrudnianie pracowników niepełnosprawnych daje możliwość pozyskania dodatkowych środków na ich aktywizację zawodową i społeczną. Z dofinansowania można skorzystać w ramach środków gromadzonych przez PFRON, które pochodzą z obowiązkowych składek, których płatności dokonują przedsiębiorcy/pracodawcy zatrudniający co najmniej 25 pracowników.
Jak można przeczytać na stronie internetowej PFRON pracodawcy mogą ubiegać się między innymi o środki na:
Z wnioskami o wypłatę takiego dofinansowania mogą występować pracodawcy zatrudniający osoby niepełnosprawne. Koszty szkolenia refundowane są w części, a wysokość dofinansowania wynosi:
W obu przypadkach nie może jednak przekroczyć wysokości dwukrotnego przeciętnego wynagrodzenia na jedną osobę.
Refundacji podlegają koszty:
Wnioski można składać do starosty właściwego ze względu na miejsce siedziby pracodawcy. Wniosek powinien być rozpatrzony w terminie 30 dni od dnia złożenia.
Maksymalna wysokość pomocy na przystosowanie jednego stanowiska pracy osoby niepełnosprawnej wynosi dwudziestokrotność przeciętnego wynagrodzenia.
Środki mogą być przeznaczone na:
Zwrot kosztów na adaptację stanowiska pracy dotyczy osób niepełnosprawnych o statusie:
Wsparcie można uzyskać w związku z zatrudnieniem niepełnosprawnej osoby bezrobotnej lub poszukującej pracy. Maksymalna kwota dofinansowania ze środków PFRON nie może przekraczać piętnastokrotnego przeciętnego wynagrodzenia. Wnioski składa się najczęściej do Powiatowych Urzędów Pracy ze względu na miejsce zarejestrowania osoby niepełnosprawnej.
Wyposażenie pracowników w odpowiednie materiały i narzędzia jest podstawowym obowiązkiem wynikającym z ustawy Kodeks pracy. Stanowisko pracy musi być bezpieczne, ergonomiczne, spełniać wymagania obowiązujących przepisów bhp. Środki dofinansowania z PFRON mogą być przeznaczone na zakup różnego rodzaju narzędzi pracy, w zależności od charakteru wykonywanych czynności. Mogą to być narzędzia typu: krzesła, biurka, lampki, urządzenia elektryczne i elektroniczne, ręczne. Katalog jest otwarty i uzależniony od wymagań na stanowisku pracy osoby niepełnosprawnej.
Warunkiem uzyskania refundacji jest uzyskanie pozytywnej opinii Państwowej Inspekcji Pracy (PIP). Przedsiębiorca ubiegający się o zwrot kosztów na adaptację stanowiska pracy dla osoby niepełnosprawnej musi się zobowiązać do jej zatrudniania na umowie o pracę przez okres 36 miesięcy, w przeciwnym razie będzie zmuszony do zwrotu dofinansowania.
Pracownik wspomagający ma za zadanie pomóc osobie niepełnosprawnej w wykonywaniu czynności, które sprawiają jej trudności.
Pracownik wspomagający może pomagać w zakresie:
Wysokość dofinansowania z PFRON dla pracownika wspomagającego obejmuje zwrot kosztów zatrudnienia, które oblicza się jako iloczyn kwoty najniższego wynagrodzenia i ilorazu liczby godzin przeznaczonych wyłącznie na pomoc pracownikowi niepełnosprawnemu oraz miesięcznej liczby godzin pracy pracownika niepełnosprawnego. Liczba godzin pracy asystenta pracownika niepełnosprawnego nie może przekraczać liczby godzin odpowiadającej 20% liczby godzin pracy pracownika niepełnosprawnego w miesiącu.
Środki z PFRON mogą być również przeznaczone na koszty szkolenia pracowników wspomagających do wysokości 100% kosztów szkolenia, nie więcej jednak niż równowartość kwoty najniższego wynagrodzenia.
Wniosek o zwrot kosztów pracy pracownika wspomagającego składa się do starosty lub prezydenta miasta na prawach powiatu. Najczęściej takie zadania są przypisane do urzędów pracy, które realizują je w imieniu prezydenta/starosty.
Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.
Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.