Okazuje się, że samo zawarcie w umowie zapisu o karze umownej może okazać się niewystarczające do pełnego zrekompensowania szkody wynikającej z niewykonania lub nienależytego wykonania świadczenia przez jedną ze stron. Kodeks cywilny przewiduje bowiem cztery rodzaje tego typu sankcji, a każdy z nich wywołuje inne skutki dla stron porozumienia. Jednym ze wspomnianych rodzajów jest kara umowna zaliczalna. Czym się charakteryzuje?
- 1. Kara umowna zaliczalna – charakterystyka
- 2. Kara umowna zaliczalna – przykładowy zapis
Omówione zagadnienia:
Kara umowna zaliczalna – charakterystyka
Kara umowna zaliczalna, obok informacji o wysokości sankcji (w formie konkretnej kwoty lub jako określenie sposobu jej wyliczenia), zawiera także zapis wskazujący na możliwość dochodzenia równolegle odszkodowania uzupełniającego (czyli w wysokości do rzeczywiście poniesionej szkody), odrębnie dochodzonego (na podstawie art. 471 Kodeksu cywilnego). Co ważne, by uzyskać takie odszkodowanie strona, która ucierpiała w wyniku niewykonania lub nienależytego wykonania świadczenia przez drugą stronę, każdorazowo musi udowodnić wysokość doznanej szkody.
Ważne!
Brak takiego zapisu w umowie, który w przypadku niewykonania lub nienależytego wykonania świadczenia przez jedną ze stron przewiduje zastosowanie kary umownej, uniemożliwia ubieganie się o odszkodowanie (nawet jeśli wartość szkody znacznie przewyższa przewidzianą karę). W takim wypadku mamy do czynienia z karą umowną wyłączną. Nieco inne skutki pod tym względem wywołują natomiast pozostałe dwa rodzaje: kara umowna alternatywna (o której przeczytasz tutaj) oraz kara umowna kumulatywna (o której więcej dowiesz się klikając tutaj). W tym miejscu warto podkreślić, że w jednej umowie można zawrzeć zapisy dotyczące różnych typów kar umownych – np. w zależności od tego, co powoduje jej wystąpienie (opóźnienie, niewykonanie, nienależyte wykonanie etc.).Kara umowna zaliczalna – przykładowy zapis
O tym, że w umowie mamy do czynienia z karą umowną zaliczalną świadczyć może przykładowo następujący zapis:
„Zapłata wspomnianej wyżej kary umownej nie pozbawia stron prawa dochodzenia na zasadach ogólnych odszkodowania przekraczającego wysokość zastrzeżonych kar umownych, do wysokości poniesionej szkody”.