Skrót PFRON oznacza Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Jest to fundusz celowy wspierający osoby niepełnosprawne. Ustawa o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych w sposób szczegółowy reguluje zasady funkcjonowania funduszu. Pobór i dystrybucja środków finansowych jest uregulowana ustawowo.
- 1. Jakie są podstawowe zadania PFRON?
- 2. Kto i na jakich zasadach musi dokonywać wpłat na PFRON?
- 3. Rodzaje wpłat na PFRON
Wpłaty na PFRON – omówione zagadnienia:
Jakie są podstawowe zadania PFRON?
Podstawowym i nadrzędnym celem PFRON jest wspieranie osób niepełnosprawnych, w ramach którego realizowane są m.in. zadania:
- utrzymania miejsc pracy,
- dopłaty do pensji pracowników,
- wsparcie finansowe przy płatnościach składek ZUS dla przedsiębiorców i rolników,
- płatność za uczestnictwo w warsztatach terapii zajęciowej,
- pokrywanie kosztów zatrudniania w zakładach aktywności zawodowej,
- współfinansowanie funkcjonowania zakładów pracy chronionej,
- wspieranie osób z niepełnosprawnością w integracji zawodowej i społecznej.
Kto i na jakich zasadach musi dokonywać wpłat na PFRON?
Co do zasady obowiązek dokonywania wpłat na PFRON dotyczy pracodawców, którzy:
- Osiągnęli w danym miesiącu zatrudnienie, co najmniej 25 osób w przeliczeniu na etaty.
- Nie zatrudniają osób niepełnosprawnych albo poziom zatrudnienia osób niepełnosprawnych jest mniejszy niż 6% wśród ogólnego stanu zatrudnienia, albo jest mniejszy niż 2% wśród ogólnego stanu zatrudnienia w przypadku pracodawcy będącego publiczną lub niepubliczną uczelnią, szkołą, przedszkolem, inną formą wychowania przedszkolnego, placówką opiekuńczo-wychowawczą, regionalną placówką opiekuńczo-terapeutyczną, interwencyjnym ośrodkiem preadopcyjnym, placówką resocjalizacyjną, żłobkiem a także klubem dziecięcym.
Rodzaje wpłat na PFRON
Poza wpłatami, których dokonują wszyscy pracodawcy według zasad omówionych powyżej istnieje grupa przedsiębiorstw o określonym statusie, które dokonują wpłat na PFRON w sytuacjach uregulowanych przepisami.
1. Zakłady aktywności zawodowej.
Zakłady aktywności zawodowej są współfinansowane ze środków PFRON. Jednakże jeżeli zaistnieją pewne okoliczności wówczas są zobowiązane dokonywać wpłat na PFRON a będą to następujące sytuacje:
- wykorzystanie środków z Funduszu PFRON w sposób niezgodny z przepisami,
- w związku z likwidacją lub utratą statusu zakładu aktywności zawodowej,
- w przypadku likwidacji lub utraty statusu zakładu aktywności zawodowej kwoty wydatkowane ze środków zakładowego funduszu aktywności na nabycie, wytworzenie lub ulepszenie środków trwałych w związku z modernizacją zakładu, utworzeniem lub przystosowaniem stanowisk pracy dla osób niepełnosprawnych – w części, która nie została pokryta odpisami amortyzacyjnymi,
- w przypadku rezygnacji ze statusu zakładu aktywności zawodowej przez nowego organizatora, który przejął prowadzenie zakładu. Wartość mienia zakładu aktywności zawodowej sfinansowanego ze środków PFRON w części, która nie została pokryta odpisami amortyzacyjnymi.
2. Zakład pracy chronionej.
Funkcjonowanie zakładów pracy chronionej (ZPCh) również w dużej części jest współfinansowane ze środków PFRON. Ponadto ZPCh mają pewne przywileje ustawowe. Mogą korzystać z licznych zwolnień z opłacania należności publicznoprawnych, a więc z podatków i opłat. Zgodnie z ustawowymi zapisami ZPCh jest zobowiązany do dokonywania wpłat na PFRON m.in. z następujących tytułów:
- 40% kwoty zwolnienia z podatku dochodowego od osób fizycznych,
- 10% kwoty zwolnienia z podatków od nieruchomości, rolnego i leśnego, czynności cywilnoprawnych, a także opłat, z wyjątkiem opłaty skarbowej i opłat o charakterze sankcyjnym,
- z tytułu niezgodnego z przepisami wydatkowania środków funduszu rehabilitacji,
- z tytułu naruszenia terminu przekazania uzyskanych środków funduszu na wydzielony rachunek bankowy,
- z tytułu nieutworzenia funduszu rehabilitacji, nieprowadzenia ewidencji środków funduszu rehabilitacji lub nieprowadzenia rachunku bankowego środków tego funduszu,
- w związku z likwidacją, upadłością albo wykreśleniem z ewidencji działalności gospodarczej prowadzonego przez pracodawcę zakładu pracy chronionej lub utratą statusu zakładu pracy chronionej,
- w przypadku likwidacji, upadłości lub wykreślenia z ewidencji wpłacie do Funduszu PFRON podlega kwota odpowiadająca kwocie wydatkowanej ze środków funduszu rehabilitacji na nabycie, wytworzenie lub ulepszenie środków trwałych w związku z modernizacją zakładu, utworzeniem lub przystosowaniem stanowisk pracy dla osób niepełnosprawnych, budową lub rozbudową bazy rehabilitacyjnej, wypoczynkowej i socjalnej oraz na zakup środków transportu – w części, która nie została pokryta odpisami amortyzacyjnymi.