Rolnik, który sprzedaje własne płody rolne lub świadczy usługi związane z rolnictwem, może wybrać jeden ze sposobów rozliczania VAT. Pierwszy z nich to zasady ogólne, czyli rejestracja jako czynny podatnik VAT, drugi – skorzystanie ze zwolnienia dla tzw. rolników ryczałtowych. Jakie obowiązki na gruncie podatku od towarów i usług oraz podatku dochodowego rodzi pierwsza z ww. możliwości?
Rolnik, który sprzedaje własne płody rolne lub świadczy usługi związane z rolnictwem, może wybrać jeden ze sposobów rozliczania VAT. Pierwszy z nich to zasady ogólne, czyli rejestracja jako czynny podatnik VAT, drugi – skorzystanie ze zwolnienia dla tzw. rolników ryczałtowych. Jakie obowiązki na gruncie podatku od towarów i usług ma rolnik rozliczający VAT na zasadach ogólnych?
Rolnik, który zdecyduje się na rezygnację ze zwolnienia dla rolników ryczałtowych i rozliczanie VAT na zasadach ogólnych, zanim jeszcze rozpocznie sprzedaż własnych płodów rolnych lub usług rolniczych, powinien dokonać rejestracji jako czynny podatnik VAT. W tym celu powinien złożyć w urzędzie skarbowym druk VAT-R.
Powrót do zwolnienia z VAT dla rolników ryczałtowych będzie możliwy dopiero po 3 latach od momentu rejestracji jako czynny podatnik.
Rolnik rozliczający VAT na zasadach ogólnych do każdej transakcji sprzedaży powinien wystawiać faktury zawierające wszystkie niezbędne dane. Obowiązek ten występuje każdorazowo, jeśli nabywcą jest inny podatnik VAT oraz gdy osoba fizyczna nieprowadząca działalności, która nabyła towary/usługi rolnika, poprosi o taki dokument (ma na to 3 miesiące).
Jednocześnie ma on prawo do odliczania VAT naliczonego przy zakupach związanych z działalnością opodatkowaną (np. od zakupionych maszyn, środków niezbędnych do prowadzenia upraw etc.).
Co więcej, rolnik będący czynnym podatnikiem VAT ma obowiązek:
Osoba prowadząca gospodarstwo rolnicze, która wybrała ogólne zasady rozliczania VAT, mimo wystawiania faktur sprzedażowych nie ma obowiązku prowadzenia ewidencji przychodów i kosztów oraz rozliczania podatku dochodowego. Działalność rolnicza, co do zasady, nie podlega bowiem pod PIT (poza przychodami z działów specjalnych produkcji rolnej).
Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.
Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.