|
|
4 minut czytania

Rozliczanie VAT od szkoleń dofinansowanych z dotacji.

szkolenie finansowane z dotacji
Wakacje ZUS - ifirma.pl

Środki na podnoszenie kwalifikacji zatrudnianych pracowników można pozyskać z Urzędu Pracy czy też z Europejskiego Funduszu Społecznego (EFS). Z dofinansowania do szkoleń mogą skorzystać zarówno przedsiębiorcy, jak również zatrudniani przez nich pracownicy. Dotacja zgodnie z definicją jest formą bezzwrotnego finansowania szkolenia w całości lub w części. Musi być rozliczona na zasadach określonych w umowie przez jednostkę kontraktującą – udzielającą dotacji.

Kto może zostać beneficjentem dofinansowania?

Programem dofinansowania objęci są właściciele firm i ich pracownicy zatrudnieni na umowę o pracę. Wysokość dofinansowania zależy od założeń danego projektu unijnego lub regulaminów finansowania z Urzędu Pracy. Jednym z kryteriów decydującym o poziomie dofinansowania jest najczęściej wielkość przedsiębiorstwa.

Co do zasady przedsiębiorstwa, które uczestniczą w projektach można podzielić na następujące kategorie:

  1. Mikroprzedsiębiorstwa zatrudniające do 10 pracowników.
  2. Małe przedsiębiorstwa zatrudniające do 50 pracowników.
  3. Średnie przedsiębiorstwa zatrudniające do 250 pracowników.

W jakiej wysokości można uzyskać dofinansowanie?

Wysokość dofinansowania mieści się w przedziale od 100% do 50% kwoty szkolenia czy studiów podyplomowych. Najczęściej kwota dofinansowania obejmuje 80% wartości szkolenia. Ale są również programy, w których może to być kwota 100%, 70% i 50% zapłaty za szkolenie.

Preferowane są szkolenia:

  • podnoszące kwalifikacje lub uprawnienia zawodowe,
  • obejmujące grupę pracowników powyżej 45 roku życia,
  • dla zawodów deficytowych a potrzebnych ze względu na specyfikę danego regionu Polski. Opracowaniem barometru zawodów zajmują się specjaliści dokonując badań rynku pracy.
▲ wróć na początek

Dotacja a podatek VAT naliczony

O dotację mogą się ubiegać zarówno czynni podatnicy VAT, jak również korzystający ze zwolnienia podmiotowego ze względu na limit obrotów bądź korzystający ze zwolnień przedmiotowych z art. 43 ustawy o VAT. Przedsiębiorca – czynny podatnik, który otrzymał dotację może odliczyć VAT naliczony na zasadach ogólnych. Ustawa o podatku od towarów i usług nie uzależnia możliwości odliczenia VAT naliczonego od źródła finansowania. Dla czynnego podatnika VAT istotna będzie natomiast inna informacja, a mianowicie czy podatek VAT w oferowanej dotacji jest kwalifikowalny czy też nie. Ta wiadomość będzie przesądzała czy otrzymane środki rozliczy w kwocie netto czy brutto. Przedsiębiorca korzystający ze zwolnienia z VAT nie ma tego typu dylematów – rozlicza dotację w kwotach brutto.

Kwalifikowalność VAT

Ocena kwalifikowalności VAT najczęściej jest doprecyzowana w regulaminie przyznawania dotacji i powielona w umowie. Kwalifikowalność będzie decydowała czy kwota VAT z faktur zakupowych będzie możliwa do pokrycia ze środków dotacji czy też nie.

W takiej sytuacji jeżeli VAT będzie pokryty z dotacji i przedsiębiorca otrzyma zwrot z urzędu skarbowego wówczas musi zwrócić VAT do jednostki udzielającej dotacji. Przedsiębiorca nie może uzyskać dwukrotnej korzyści.

W ostatnim czasie można było przeczytać o zmianie stanowiska fiskusa odnośnie kwalifikowalności podatku VAT z dotacji. Organy skarbowe zaczynają traktować VAT jako niekwalifikowalny.

W świetle powyższych rozważań istotne jest prawidłowe wystawienie faktury za usługi szkoleniowe. Faktura może być wystawiona ze stawką “zw” ze względu na status w VAT firmy świadczącej usługi szkoleniowe lub przy założeniu, że szkolenie jest w 70% finansowane ze środków publicznych. W pozostałych przypadkach ze stawką podstawową 23%.

Główne formy udzielania pomocy de minimis sprawdź.

▲ wróć na początek
UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disquss. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disquss zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disquss. O szczegółach przetwarzania danych przez Disquss dowiesz się ze strony.

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Dodaj komentarz

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Potrzebujesz
wystawić fakturę?

Zrób to za darmo z programem IFIRMA!

  • Wszystkie rodzaje faktur
  • Baza kontrahentów
  • Program magazynowy
  • Wsparcie techniczne BOK
Załóż darmowe konto

Może te tematy też Cię zaciekawią

Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Mobilnie. Wszędzie

Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

Mobilnie