Zasiłek macierzyński stanowi przychód, który – podobnie jak przychody z innych źródeł – należy wykazać w zeznaniu rocznym. Takiego rozliczenia dokonuje się na podstawie otrzymanego PIT-11A od ZUS lub PIT-11 od pracodawcy. Sprawdź na jakim zeznaniu i w jakiej pozycji należy wykazać zasiłek macierzyński!
Zasiłek macierzyński stanowi przychód, który – podobnie jak przychody z innych źródeł– należy wykazać w zeznaniu rocznym. Takiego rozliczenia dokonuje się na podstawie otrzymanego od ZUS lub pracodawcy odpowiednio PIT-11A lub PIT-11. Na jakim zeznaniu i w jakiej pozycji należy wykazać zasiłek macierzyński? Sprawdźmy.
Zasiłek macierzyński to świadczenie otrzymywane przez matkę nowo narodzonego lub przysposobionego dziecka (w określonych przypadkach także przez ojca) w trakcie urlopu macierzyńskiego oraz wychowawczego. W sytuacji, gdy rodzicem pobierającym zasiłek macierzyński jest osoba prowadząca jednoosobową działalność, pracownik zakładu zatrudniającego mniej niż 20 osób lub bezrobotny zarejestrowany w urzędzie pracy, płatnikiem tego świadczenia jest ZUS. Jeżeli matka/ojciec jest pracownikiem firmy, w której pracuje więcej niż 20 osób, podmiotem wypłacającym zasiłek macierzyński jest zakład pracy.
Najczęściej płatnikiem zaliczek na podatek dochodowy od zasiłku macierzyńskiego jest ZUS. W takiej sytuacji rodzic pobierający to świadczenie po zakończeniu roku powinien otrzymać PIT-11A, na którym wykazany będzie dochód, a także wysokość pobranych zaliczek na PIT. Jeżeli podmiotem wypłacającym zasiłek macierzyński jest zakład pracy, wówczas takie informacje znajdą się na druku PIT-11.
Na podstawie tych dokumentów należy rozliczyć zasiłek macierzyński na odpowiednim druku PIT.W przypadku tego dochodu właściwe będzie jedno z dwóch zeznań –patrz tabela poniżej.
Formularz PIT | Dla kogo? |
| |
|
Zgodnie z art. 20 ust. 1 ustawy o PIT zasiłek macierzyński traktowany jest jako przychód z innych źródeł i jako taki należy wykazać go w polu „dochody z innych źródeł”:
Po rozliczeniu zasiłku macierzyńskiego w zeznaniu rocznym może pojawić się kwota zwrotu w wysokości 525,12 PLN – jest to kwota wolna od podatku, której ZUS nie uwzględnia przy obliczaniu zaliczki na PIT.
Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.
Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.