Rozliczenia z urzędem skarbowym nie muszą być trudne. Warto wiedzieć, jak i kiedy należy składać deklaracje oraz wpłacać zobowiązania. Istotne jest także, który urząd skarbowy jest właściwy dla danego przedsiębiorcy.
Rozliczenia z urzędem skarbowym mogą się wydawać skomplikowane – szczególnie dla nowych przedsiębiorców. Warto zatem ustalić, jakie podatki obowiązują konkretnego przedsiębiorcę, a następnie – jak, kiedy i gdzie należy je rozliczać.
Mówiąc o rozliczeniach z urzędem skarbowym mamy na myśli różnego rodzaju podatki. W przypadku osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą, do najpopularniejszych podatków należą dochodowy od osób fizycznych (PIT) oraz od towarów i usług (VAT). Dodatkowo w przypadku osób posiadających firmową nieruchomość pojawić się może podatek od nieruchomości, a w przypadku firm transportowych i innych, posiadających np. samochody ciężarowe – podatek od środków transportu.
Jeśli przedsiębiorca zatrudnia pracowników należy pamiętać, że będzie występował przed urzędem skarbowym jako płatnik podatku dochodowego od wynagrodzeń pracowniczych.
Aby rozliczać się z urzędem skarbowym trzeba ustalić, który urząd jest właściwy dla przedsiębiorcy. Zgodnie z przepisami właściwość urzędu skarbowego ustalamy zgodnie z miejscem zamieszkania podatnika prowadzącego jednoosobową działalność gospodarczą – zarówno dla podatku dochodowego, jak i VAT. Jeśli chodzi o wspólników spółki cywilnej, według miejsca zamieszkania rozliczają oni wyłącznie PIT – urząd skarbowy właściwy dla VAT ustala się zgodnie z miejscem siedziby spółki.
Podatki lokalne, takie jak podatek od środków transportu lub podatek od nieruchomości, nie są rozliczane z urzędem skarbowym, ale we właściwym urzędzie miasta lub gminy.
Przedsiębiorcy są zobowiązani do opłacania w urzędzie skarbowym zobowiązań podatkowych – do najpopularniejszych należą zaliczki na podatek dochodowy oraz podatek VAT. W zależności od wybranej formy rozliczenia, można dokonywać wpłat miesięcznie lub kwartalnie.
Dodatkowo w zakresie podatku VAT wraz z wpłatą należy złożyć odpowiednią deklarację – VAT-7 lub VAT-7K – wraz z plikiem JPK VAT (odpowiednio do 25 dnia miesiąca po zakończeniu miesiąca lub kwartału rozliczeniowego), czasem wzbogaconą o dodatkowe informacje w postaci np. informacji VAT-UE albo VAT-27. Co ważne, śródroczne deklaracje nie obowiązują w zakresie PIT – w tym przypadku wpłacamy wyłącznie zaliczki na podatek dochodowy (do 20 dnia kolejnego miesiąca), natomiast jedyną deklarację składamy po zakończeniu roku podatkowego, w terminie do 30 kwietnia (lub do 31 stycznia*, jeśli wybrane zostało opodatkowanie zryczałtowane).
Począwszy od zeznania za 2019 r., składanego w 2020 r., podatnicy rozliczający się ryczałtowo będą mogli złożyć deklarację roczną w terminie do końca lutego kolejnego roku podatkowego. Termin 31 stycznia będzie obowiązywał już tylko dla deklaracji pracowniczych.
Gdyby zdarzyło się, że wpłata zobowiązania podatkowego opóźni się, należy pamiętać o doliczeniu odsetek za zwłokę. W przypadku zobowiązań publicznoprawnych, do jakich zaliczają się podatki, odsetki te wynoszą 8% w skali roku.
Rozliczenia z urzędem skarbowym nie należą do skomplikowanych obowiązków. Po zapoznaniu się z podstawowymi zasadami oraz przyzwyczajeniu się do podatkowej rutyny nie powinny zatem stanowić dla przedsiębiorcy większego problemu.
Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.
Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.