|
|
3 minut czytania

Rozliczenie dochodów z praw autorskich a zeznanie roczne

Osiągnąłeś dochody z praw autorskich? Sprawdź, jak je wykazać w zeznaniu rocznym.

rozliczenie dochodów z praw autorskich

Z pojęciem praw autorskich można się spotkać dosyć często, jednak tak naprawdę nie da się ich zinterpretować w jednym zdaniu a nawet w kilku, o czym świadczy dedykowana prawom autorskim ustawa. W dzisiejszej publikacji opiszemy, w jaki sposób wykazywać dochody z praw autorskich w zeznaniu rocznym.

Co to są prawa autorskie?

Pod pojęciem praw autorskich mieszczą się szeroko rozumiane prawa własności intelektualnej.

Więcej informacji na temat praw autorskich można uzyskać w podlinkowanej publikacji.

Zasady rozliczenia dochodów z praw autorskich w zeznaniu rocznym

Zanim dojdziemy do kwoty dochodów z praw autorskich najpierw musimy ustalić co się znajdzie w przychodach a co może się znaleźć w kosztach uzyskania przychodów.

W przychodach znajdą się m.in.:

  • przychody z praw autorskich i praw pokrewnych,
  • opłaty licencyjne za przeniesienia prawa, wzorów, topografii układu scalonego,
  • prawa do znaków towarowych,
  • prawa do wynalazków.
 

Zgodnie z ustawą o PIT do kosztów uzyskania przychodów można zaliczyć 50% koszty uzyskania przychodów w odniesieniu do:

  • zapłaty twórcy za przeniesienie prawa własności wynalazku, topografii układu scalonego, wzoru użytkowego, wzoru przemysłowego, znaku towarowego lub wzoru zdobniczego,
  • opłaty licencyjnej za przeniesienie prawa stosowania wynalazku, topografii układu scalonego, wzoru użytkowego, wzoru przemysłowego, znaku towarowego lub wzoru zdobniczego, otrzymanej w pierwszym roku trwania licencji od pierwszej jednostki, z którą zawarto umowę licencyjną,
  • korzystania przez twórców z praw autorskich i artystów wykonawców z praw pokrewnych, w rozumieniu odrębnych przepisów, lub rozporządzania przez nich tymi prawami, koszty te oblicza się od przychodu pomniejszonego o potrącone przez płatnika w danym miesiącu składki na ubezpieczenia społeczne.
 

Jeżeli osiągane są przychody z praw autorskich, do których nie mają zastosowania 50% koszty uzyskania przychodów, to w takim przypadku do kosztów można zaliczyć te wydatki, które mają związek z osiąganymi przychodami. Jednak w tej sytuacji należy posiadać niezbędne dokumenty potwierdzające poniesienie kosztu, przykładowo takie jak: faktury, rachunki, inne, które w sposób jednoznaczny będą potwierdzały, że koszty mają związek z przychodami z praw autorskich. Należy pamiętać, że 50% roczne koszty uzyskania przychodów nie mogą przekroczyć w skali roku limity 85.528 zł ze wszystkich tytułów, nie tylko z tych, które dotyczą praw autorskich.

Zeznanie roczne PIT-36 z praw autorskich

Przychód, koszty uzyskania przychodów i dochód z praw autorskich wykazuje się w zeznaniu rocznym PIT-37 lub PIT-36. Zeznanie należy złożyć w terminie do 30 kwietnia, w 2022 roku z uwagi na to, że jest to dzień ustawowo wolny od pracy, ostateczny termin na rozliczenie przypada na 2 maja 2022 r.

Zeznanie można złożyć:

  • papierowo,
  • elektronicznie, również w usłudze Twój e-PIT.
 

Na druku zeznania PIT-36 wykazujemy przychody i koszty uzyskania przychodów w części E.1. Dochody i straty podatnika w poz. 7:

   

Na druku zeznania PIT-37 przychody i koszty należy wykazać w części D.1. poz. 4:

   

Dokonując rozliczenia dochodów z praw autorskich nie tracimy prawa do wspólnego rozliczenia z małżonkiem, jak również prawa do skorzystania z możliwych ulg i odliczeń podatkowych.

Umowy cywilnoprawne a prawa autorskie 50% koszty uzyskania przychodów – kiedy możemy stosować? – przeczytaj.

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Dodaj komentarz

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Potrzebujesz
wystawić fakturę?

Zrób to za darmo z programem IFIRMA!

  • Wszystkie rodzaje faktur
  • Baza kontrahentów
  • Program magazynowy
  • Wsparcie techniczne BOK
Załóż darmowe konto

Może te tematy też Cię zaciekawią

Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Mobilnie. Wszędzie

Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

Mobilnie