Współpracujesz z firmą Google w ramach programu Adsense i nie prowadzisz działalności? Sprawdź, jak rozliczać otrzymane przychody z tego tytułu.
Wiele osób poszukuje alternatywnych źródeł dochodów. Jeżeli nie ma takiej konieczności, to nie trzeba rejestrować działalności gospodarczej. Często można zarobić realizując przy okazji swoje pasje. Aktywność w internecie może być dla nas dodatkowym źródłem dochodów. Jedno z takich ciekawych rozwiązań jest opracowane przez firmę Google. Co to jest Google Adsense i jak rozliczyć przychody z tego tytułu będzie przedmiotem artykułu.
Google Adsense jest to program, który umożliwia zarabianie na treściach publikowanych online. Może to być aktywność poprzez prowadzenie bloga lub ciekawej strony internetowej. W ramach podpisanej umowy z firmą Google będą publikowane na udostępnionej przestrzeni reklamy różnych firm. Osoba, która się zdecyduje na wejście w program, będzie zarabiała na wyświetleniu lub kliknięciu w taką reklamę. Więcej szczegółów, w jaki sposób działa ten program można znaleźć na stronach firmy Google.
Rozliczanie przychodów z tytułu Google Adsense poza działalnością gospodarczą nie zawsze jest oczywiste. W odniesieniu do osób fizycznych, które nie prowadzą firmy, stanowisko organów podatkowych jest niejednolite. Takie przychody mogą być opodatkowane jako przychody z działalności wykonywanej osobiście i wtedy podatek byłby obliczany na zasadach ogólnych według skali podatkowej. Niektórzy jednak nie zgadzają się z takim stanowiskiem organów podatkowych i traktują taką usługę na zasadach najmu, dzierżawy powierzchni reklamowych.
Takie pytanie zadał jeden z uczestników programu Google Adsense we wniosku o wydanie indywidualnej interpretacji podatkowej. Organ podatkowy uznał, że nie można takich przychodów opodatkować ryczałtem, tak jak przychody z najmu, ale WSA nie zgodził się ze stanowiskiem fiskusa i uchylił wydaną interpretację. Zostało to opisane w wyroku sądowym nr III SA/Wa 1041/19 z dnia 28.01.2020 r.
Kwestie opodatkowania przez osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej powinny być ocenione indywidualnie przez osoby zainteresowane. Najmniej kontrowersji wzbudza opodatkowanie podatkiem według skali podatkowej. Jednak dla pewności, w takich sytuacjach, należałoby zasięgnąć opinii doradcy podatkowego albo zwrócić się z wnioskiem o wydanie indywidualnej interpretacji podatkowej.
Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.
Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.
Z Biurem Rachunkowym i aplikacją IFIRMA masz wszystko pod kontrolą i w jednym narzędziu!
Czy w tym kraju musi być wszystko tak skomplikowane w kwestiach podatkowych. To jest chore! Powinny być jasne przepisy dla podatników, a nie jakieś indywidualne interpretacje.