Osoby niepełnosprawne prowadzące działalność gospodarczą mają możliwość pozyskania środków z Państwowego Funduszu Osób Niepełnosprawnych (PFRON). Proces ubiegania się o dotację bądź dofinansowanie wymaga dopełnienia formalności wynikających z przepisów. Natomiast po otrzymaniu środków finansowych przedsiębiorcy stają przed dylematem jak właściwie ująć to wszystko w urządzeniach księgowych.
- 1. Dofinansowanie dla osób niepełnosprawnych prowadzących działalność gospodarczą
- 2. Dofinansowanie na rozpoczęcie działalności gospodarczej w PKPiR
- 3. Refundacje składek na obowiązkowe ubezpieczenie emerytalne i rentowe.
Rozliczenie wsparcia z PFRON – omówione zagadnienia:
Dofinansowanie dla osób niepełnosprawnych prowadzących działalność gospodarczą
Osoba fizyczna, która prowadzi działalność gospodarczą jednoosobowo i ma orzeczony stopień niepełnosprawności, może otrzymać środki z PFRON na:
- rozpoczęcie prowadzenia działalności gospodarczej
- refundacje składek na obowiązkowe ubezpieczenie emerytalne i rentowe
W pierwszym przypadku dofinansowanie ma charakter dotacji, natomiast w drugim przypadku jest to refundacja, dlatego też nieco odmiennie będą wyglądały księgowania w PKPiR.
PFRON dofinansowanie na rozpoczęcie działalności gospodarczej w PKPiR
Należy odpowiedzieć na pytanie, czy dotacja z PFRON powinna być ujmowana po stronie przychodów i kosztów uzyskania przychodów w PKPiR. Zgodnie z Rozporządzeniem w sprawie przyznania osobie niepełnosprawnej środków na podjęcie działalności gospodarczej, rolniczej albo działalności w formie spółdzielni socjalnej, środki mogą być przeznaczone w szczególności na:
- nabycie lub wytworzenie środków trwałych,
- nabycie innych produktów i usług, w tym: remontowych, pomocy prawnej, szkoleń, konsultacji i doradztwa,
- nabycie wartości niematerialnych i prawnych,
- uzyskanie niezbędnych zezwoleń.
Otóż jeżeli chodzi o stronę przychodową należy rozważyć następujące kwestie:
- Czy dotacja stanowi przychód w prowadzonej działalności gospodarczej?
- Czy przychód korzysta ze zwolnienia podmiotowego w podatku dochodowym?
Jeżeli chodzi o to czy dotacja jest przychodem w działalności odpowiedź jest twierdząca.
Otóż z art. 14 ust. pkt 2 ustawy o podatku dochodowym wynika, że przychodem w działalności są również:
“(…)dotacje, subwencje, dopłaty, z zastrzeżeniem ust. 3 pkt 13, i inne nieodpłatne świadczenia otrzymane na pokrycie kosztów albo jako zwrot wydatków, z wyjątkiem gdy przychody te są związane z otrzymaniem, zakupem albo wytworzeniem we własnym zakresie środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, od których, zgodnie z art. 22a–22o, dokonuje się odpisów amortyzacyjnych”
Z dalszych zapisów ustawy o PIT wynika, że:
“(…) otrzymywane zgodnie z odrębnymi przepisami świadczenia na rehabilitację zawodową, społeczną i leczniczą osób niepełnosprawnych ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych z zakładowych funduszy rehabilitacji osób niepełnosprawnych lub zakładowych funduszy aktywności (…)” korzysta ze zwolnienia podmiotowego w podatku dochodowym (art. 21 ust. 1 pkt 27 ustawy o PIT).
W tym miejscu należy zaznaczyć, że jeżeli dotacja zostanie przeznaczona na zakup środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, to nie będzie ona stanowić przychodów ani nie będzie można odpisów amortyzacyjnych zaliczyć do kosztów (art. 23 ust. 1 pkt 45 ustawy o PIT).
Jeżeli natomiast chodzi o zaliczenie do kosztów uzyskania przychodów wydatków poniesionych na zakup materiałów, towarów i wyposażenia niebędących środkami trwałymi, sfinansowanych ze środków PFRON wydaje się, że nie ma przeciwwskazań, aby uznać je za koszty uzyskania przychodów.
Podsumowując,
- Dotacja na rozpoczęcie działalności gospodarczej jest przychodem, ale korzysta ze zwolnienia podmiotowego, w związku z tym nie ma potrzeby odnotowywać jej w PKPiR, chyba że informacyjnie.
- Kwota otrzymana na zakup środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych nie jest przychodem, ani odpisy amortyzacyjne nie znajdą się w kosztach uzyskania przychodów.
Refundacje składek na obowiązkowe ubezpieczenie emerytalne i rentowe
Nieco inaczej wygląda sytuacja, jeśli chodzi o rozliczenie podatkowe refundacji obowiązkowych składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe przedsiębiorcy. Aby otrzymać taką refundację osoba prowadząca działalność gospodarczą musi spełnić kilka warunków, a jednym z nich jest terminowe opłacenie składek społecznych do ZUS.
W takiej sytuacji, w momencie zapłaty składek na ubezpieczenia społeczne, przedsiębiorca ujmie je w kosztach uzyskania przychodów lub pomniejszy podstawę opodatkowania przy obliczaniu zaliczki na podatek dochodowy. W momencie refundacji z PFRON kwota powinna być ujęta w PKPiR w kol. 8 “Pozostałe przychody” i będzie podlegała opodatkowaniu zgodnie z wybraną formą rozliczania podatku dochodowego: zasady ogólne, podatek liniowy.
Przy zryczałtowanym podatku dochodowym należy ująć w ewidencji przychodów jako pozostałe przychody z działalności gospodarczej i opodatkować stawką 3%. Stawka opodatkowania wynika z ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. e).
Zgodnie z ustawą o PIT, do przychodów w działalności nie zalicza się zwróconych innych wydatków, pod warunkiem niezaliczenia ich do kosztów (art. 14 ust. 3 pkt 3a). W naszej sytuacji wydatki zostały ujęte w kosztach, dlatego drugostronnie powinny się znaleźć po stronie przychodów. Momentem ujęcia będzie dzień uznania rachunku bankowego przedsiębiorcy kwotą refundacji składek.
Podsumowując:
Refundacja składek społecznych z PFRON powinna być ujęta jako “Pozostałe przychody” w dacie wpływu na rachunek bankowy przedsiębiorcy.