Zastanawiasz się w jaki sposób dochodzi do rozwiązania spółki jawnej? Jeśli tak, to w niniejszym artykule szeroko omówimy tę kwestię.
Ustawa z dnia 15 września 2000 r. – Kodeks spółek handlowych, dalej jako KSH, przewiduje następujące sytuacje powodujące rozwiązanie spółki. Wśród nich są:
Uchwała o rozwiązaniu spółki, której umowa została zawarta przy wykorzystaniu wzorca umowy, może zostać podjęta przy wykorzystaniu wzorca uchwały udostępnionego w systemie teleinformatycznym. Podjęcie uchwały przy wykorzystaniu wzorca uchwały wymaga wypełnienia formularza uchwały udostępnionego w systemie teleinformatycznym i opatrzenia uchwały kwalifikowanymi podpisami elektronicznymi, podpisami zaufanymi albo podpisami osobistymi. Uchwała taka jest równoważna z uchwałą w formie pisemnej [por. art. 58 § 2 KSH].
Rozwiązanie spółki jawnej jest zdarzeniem odnoszącym się zarówno do wspólników jak i samej spółki jawnej. Należy jednak zapamiętać, że przyczyny dotyczące rozwiązania spółki jawnej nie oznaczają, że spółka od razu przestanie istnieć. Dopiero chwila wykreślenia spółki z rejestru przedsiębiorców oznacza rozwiązanie spółki.
Do innych przyczyn rozwiązania spółki jawnej, które określone są w przepisach szczególnych należy zaliczyć:
Co więcej, w orzecznictwie sądowym wskazuje się, że:
Warto również zauważyć, że ustawodawca w przepisach KSH wskazał, że spółkę uważa się za przedłużoną na czas nieoznaczony w przypadku, gdy pomimo istnienia przyczyn rozwiązania, przewidzianych w umowie, prowadzi ona swoją działalność za zgodą wszystkich wspólników. Co to oznacza w praktyce? Przede wszystkim to, że pomimo zaistnienia przyczyn rozwiązania spółki jawnej, istnieje możliwość kontynuowania prowadzenia działalności spółki pod warunkiem wyrażenia woli, a co za tym idzie zgody przez wszystkich wspólników. Zgoda może być wyrażona w każdej formie, co oznacza, że można ją wyrazić w sposób ustny, czy też pisemny.
Zgodnie z przepisem art. 61 KSH:
W pierwszej kolejności należy wskazać, że wystąpienie ze spółki wspólnika może mieć charakter dobrowolny (wspólnik z własnej woli może wystąpić ze spółki jawnej) lub przymusowy (w przypadku wypowiedzenia spółki przez wierzyciela). Sytuacja ta dotyczy tylko i wyłącznie sytuacji, gdy umowa spółki została zawarta na czas nieokreślony. Ty samym, w przypadku gdy umowa spółki jawnej została zawarta na czas oznaczony, to co do zasady nie można jej wypowiedzieć.
Jeśli chodzi o formę wypowiedzenia umowy spółki, to musi ona zostać dokonana w formie pisemnej. Jak słusznie wskazuje się w orzecznictwie: Wypowiedzenie umowy, jako jednostronne oświadczenie woli o charakterze prawnokształtującym, nie może być złożone z zastrzeżeniem warunku w rozumieniu art. 89 k.c. Pozostawałoby to w sprzeczności z istotą tego rodzaju czynności prawnej, której celem jest definitywne uregulowanie łączącej strony stosunku prawnego. Kłóciłoby się z tym uzależnienie takiego skutku od zdarzenia przyszłego i niepewnego, na który strony nie mają wpływu [por. wyrok Sądu Apelacyjnego w Poznaniu z dnia 20 maja 2008 r., sygn. akt I ACa 316/08].
Wypłata udziału po wystąpieniu wspólnika ze spółki
W przypadku wystąpienia wspólnika ze spółki wartość udziału kapitałowego wspólnika albo jego spadkobiercy oznacza się na podstawie osobnego bilansu, uwzględniającego wartość zbywczą majątku spółki [por. art. 65 § 1 KSH].
Jako dzień bilansowy przyjąć należy:
Co więcej:
Warto zauważyć, że analizowana regulacja nie definiuje wartości zbywczej spółki jawnej, a jedynie odsyła do specjalnego bilansu na dzień wystąpienia wspólnika. Wartość zbywcza jest tożsama z wartością rynkową, toteż w/w bilans winien uwzględniać wartość rynkową wszystkich materialnych składników majątku powodowej Spółki, także pasywa [tak wyrok Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu z dnia 2 października 2012 r., sygn. akt I ACa 544/12].
Chcesz wiedzieć czy jest rachunek zysków i strat ? Jeśli tak, to przejdź do tego artykułu.
Zgodnie z przepisem art. 63 KSH:
Z powyższej regulacji wynika, że każdy wspólnik może z sytuacji zaistnienia ważnych powodów zażądać rozwiązania spółki jawnej. Jednakże przepis ten nie definiuje pojęcia „ważnych powodów”. W takim przypadku najlepiej odnieść się do orzecznictwa sądowego, albowiem i tak kwestia ta ostatecznie rozstrzygana jest właśnie przez sąd. W orzecznictwie sądowym wskazuje się, iż:
Wobec powyższego przesłanka ważnego powodu oznacza każdy ważny powód w znaczeniu obiektywnym i mogą to być wszelkie działania i zaniechania, przykładowo:
Jak już wskazano we wcześniejszej części zaistnienie okoliczności rozwiązania określonych w art. 58 KSH nie zawsze musi prowadzić do zakończenia bytu spółki jawnej, albowiem dopiero wykreślenie spółki z rejestru powoduje jej ustanie.
W przepisie art. 64 § 1 KSH wskazuje się, iż pomimo:
Uzgodnienie w zakresie dalszego prowadzenia działalności spółki, w przypadku śmierci lub ogłoszenia upadłości, powinno nastąpić niezwłocznie, a w przypadku wypowiedzenia przed upływem terminu wypowiedzenia. W przeciwnym razie spadkobierca, syndyk lub wspólnik, który wypowiedział umowę spółki, a także jego wierzyciel, mogą domagać się przeprowadzenia likwidacji, co zostało uregulowano w przepisie art. art. 64 § 2 KSH].
Wskazać należy, że zaistnienie okoliczności wskazanych w przepisie art. 58 KSH rozpoczyna proces zmierzający do rozwiązania spółki jawnej, niemniej jednak warto zapamiętać, że dopiero wykreślenie spółki w rejestru przedsiębiorców powoduje ustanie bytu prawnego podmiotu. Samo wystąpienie przyczyny powodującej rozwiązanie spółki nie musi oznaczać, iż do tego dojdzie.
Jeśli chcesz poznać kilka sposobów na określenie wartości rynkowej firmy, przeczytaj ten artykuł.
Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.
Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.
Z Biurem Rachunkowym i aplikacją IFIRMA masz wszystko pod kontrolą i w jednym narzędziu!