Jesteś programistą i zastanawiasz się, jaka jest obecnie stawka ryczałtu? Przeczytaj artykuł, w którym dowiesz się więcej informacji na ten temat.
Osoby, które nabyły umiejętności pisania programów komputerowych nazywane są programistami. Oczywiście jest to daleko idące uproszczenie przy definiowaniu zawodu programisty, ale my nie będziemy zajmowali się tym tematem tylko kwestiami rozliczeń podatkowych. Mianowicie w dzisiejszej publikacji zajmiemy się opodatkowaniem przychodów programisty, o ile wybierze ryczałt od przychodów ewidencjonowanych.
Zasada opodatkowania ryczałtem jest taka sama dla wszystkich przedsiębiorców, którzy chcą skorzystać z tej formy. To co wyróżnia ryczałt spośród innych form opodatkowania, to jest podstawowe założenie, że opodatkowany jest przychód a nie dochód w działalności gospodarczej. Czyli nie ma możliwości rozliczenia kosztów uzyskania przychodów. Ocenia się jednak, że takie koszty w przypadku programistów nie są zbyt wysokie, co dodatkowo zachęca do skorzystania z tej formy opodatkowania. Jednak przedsiębiorca musi pamiętać również o tym, że nie będzie miał prawa do skorzystania ze wspólnego rozliczenia z małżonkiem czy jako osoba samotnie wychowująca dziecko. Pozbawieni jesteśmy również możliwości skorzystania z ulgi na dzieci. W zamian za to prowadzimy uproszczoną księgowość w postaci Ewidencji przychodów, dodatkowo musimy jeszcze posiadać wykaz środków trwałych, o ile takie posiadamy w firmie.
W ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym zostały zapisane m.in. stawki ryczałtu, których wysokość zależy od profilu prowadzonej działalności gospodarczej. Jeżeli chodzi o zawód programisty, to dla niego zostały dedykowane dwie stawki:
Zobaczmy, jakie usługi powinny być opodatkowane stawką 12%:
gier komputerowych (PKWiU ex 58.21.10.0), z wyłączeniem publikowania gier komputerowych w trybie on-line | |
oprogramowania systemowego (PKWiU 58.29.1) | |
oprogramowania użytkowego (PKWiU 58.29.2) | |
Oprogramowania komputerowego pobieranego z Internetu (PKWiU ex 58.29.3), z wyłączeniem pobierania oprogramowania w trybie on-line | |
w zakresie sprzętu komputerowego (PKWiU 62.02.10.0 | |
w zakresie oprogramowania (PKWiU ex 62.02 | |
Tworzenie oprogramowania (PKWiU ex 62.01.1), | |
Objętych grupowaniem “Oryginały oprogramowania komputerowego” (PKWiU 62.01.2) | |
W zakresie instalowania oprogramowania (PKWiU ex 62.09.20.0) | |
Związanych z zarządzaniem siecią i systemami informatycznymi (PKWiU 62.03.1) |
Co do opodatkowania usług programisty stawką 12% nie powinno być wątpliwości, o ile zostaną również dodatkowo przeanalizowane podane w ustawie grupowania PKWiU. Natomiast pozostałe usługi wykonywane przez programistów mogą być opodatkowane stawką 8,5%. Jednak w ustawie o ryczałcie nie znajdziemy takiej samej specyfikacji usług, co do których może mieć zastosowanie 8,5% stawka ryczałtu. Mamy ogólny zapis mówiący o przychodach z działalności usługowej.
Przy analizie kwestii zastosowania stawki 8,5% dla działań programisty można napotkać tzw. schody. Otóż w takim przypadku należy w pierwszej kolejności ustalić kod PKWiU naszej usługi, co będzie stanowiło punkt wyjścia do dalszej oceny. Jeśli okaże się, że jest to kod niemieszczący w tych przyjętych do opodatkowania stawką 12%, to powinna to być co do zasady usługa opodatkowana stawką 8,5%. Oczywiście nie jest to tak oczywista kwalifikacja, jak to zostało napisane. Bardzo często przedsiębiorca może mieć problem ze znalezieniem kodu PKWiU dla swojego profilu działalności gospodarczej. W takim przypadku można przedsięwziąć dwa kroki:
Takich nieskatalogowanych w stawce 12% usług świadczonych przez programistów może być całkiem sporo, chociażby projektowanie stron internetowych, przetwarzanie różnego rodzaju danych, projektowanie nowych rozwiązań technologicznych. Z uwagi na praktyczne problemy z właściwą ich kwalifikacją przedsiębiorcy występują z wnioskami o wydanie indywidualnej interpretacji podatkowej. W jednej z nich z dnia 7 marca 2022 roku numer 0114-KDIP2-1.4011.72.2022.1.KS Wnioskodawca zadał pytanie, czy może stosować stawkę ryczałtu 8,5% dla usług sklasyfikowanych, jako PKWiU 62.01.12.0, pod którym mieszczą się usługi związane z projektowaniem i rozwojem technologii informatycznych dla sieci i systemów komputerowych i nie są one związane z oprogramowaniem. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej uznał stanowisko Wnioskodawcy za prawidłowe. Z kolei w innej interpretacji numer 0115-KDIT1.4011.748.2021.1.JG z dnia 4 stycznia 2022 r. Wnioskodawca zadał pytanie, czy usługi analizy wymagań biznesowych związanych z wdrożeniem nowych funkcjonalności (PKWiU 62.01.12) a także rozwiązywanie problemów wdrożeniowych aplikacji zgrupowane pod kodem PKWiU 62.02.30 może korzystać ze stawki ryczałtu 8,5%. Dyrektor KIS uznał stanowisko Wnioskodawcy za prawidłowe, tym samym przyznał, że takie usługi mogą korzystać ze stawki 8,5%.
Programista, który wybierze opodatkowanie ryczałtem znajdzie się w tym uprzywilejowanym położeniu, że będzie znał wysokość stawki zdrowotnej, jaką ma do zapłacenia, pod warunkiem oszacowania wysokości swoich przychodów. Składka zdrowotna na ryczałcie w 2022 roku wynosi:
Wiedza na temat wysokości składki zdrowotnej jest niewątpliwie bardzo pomocna, ponieważ nie będziemy zaskakiwani w trakcie roku podatkowego jej wysokością, jeżeli jest uzależniona od kwoty osiąganych dochodów, jak ma to miejsce przy innych formach opodatkowania. Ponadto przy ryczałcie programista może odliczyć od przychodów 50% zapłaconej składki zdrowotnej, dzięki czemu pomniejsza się podstawa do opodatkowania.
Z ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych nie skorzystają programiści, którzy będą świadczyli usługi na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy. Chodzi o taki sam zakres usług świadczonych w ramach umowy o pracę w bieżącym roku podatkowym lub w poprzednim roku podatkowym. Czyli jeżeli programista podjąłby decyzję o rozpoczęciu działalności z myślą o współpracy z byłym pracodawcą, to nie będzie mógł skorzystać z tej opcji opodatkowania przychodów. Jednak dobra wiadomośc jest taka, że z poczatkiem każdego roku podatkowego w jednoosobowej działalności gospodarczej można zmienić formę opodatkowania.
Składka ryczałtu dla programisty w Polskim Ładzie została obniżona w 2022 roku z 15% do 12%, co jest niewątpliwie działaniem zachęcającym do skorzystania z tej formy opodatkowania. Decyzja o wyborze formy opodatkowania zależy od wielu zmiennych i jest bardzo indywidualna. W dzisiejszej publikacji opisane zostały te informacje, na które należy zwrócić uwagę w pierwszej kolejności. Programista zapłaci stawkę 12% na ryczałcie, ale jak się okazuje przy niektórych usługach może to być również stawka 8,5%. Skorzystanie ze stawki 8,5% wymaga dodatkowych informacji, które pozwolą na ustalenie kodu PKWiU usługi. Nie ma przeciwwskazań, żeby na ryczałcie stosować różne stawki, trzeba je tylko właściwie wykazywać w Ewidencji przychodów. Jeżeli chodzi o wysokość składki zdrowotnej, to również mamy tutaj pełną transparentność, musimy posiadać jedynie wiedzę na temat wysokości przychodów. Najważniejsze informacje, co do opodatkowania ryczałtem programisty zostały przekazane, teraz pozostaje już tylko kwestia decyzji, która należy do przedsiębiorcy.
Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.
Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.
Zrób to za darmo z programem IFIRMA!
Jakie są stawki ryczałtu dla programisty?
Ryczałt dla programisty a stawka zdrowotna - czy to się opłaca?