Prowadzisz działalność, ale nie możesz skorzystać z opodatkowania w formie zryczałtowanej? Szykuje się nowelizacja przepisów, która to zmieni. Sprawdź, jakie jeszcze zmiany dotyczące ryczałtu ewidencjonowanego może przynieść nowa ustawa.
Przedsiębiorcy przez cały okres prowadzenia działalności gospodarczej mają możliwość korzystania z różnych form rozliczania swoich dochodów. Wyboru formy opodatkowania można dokonać rozpoczynając przygodę z biznesem, ale nie należy zapominać, że również w trakcie prowadzenia działalności mamy możliwość zmiany formy opodatkowania na taką, która może być dla nas właściwsza z różnych powodów.
Wybór opodatkowania w formie zryczałtowanej nie jest możliwy dla każdego przedsiębiorcy. Z tej formy wyłączone zostały niektóre rodzaje prowadzonej działalności gospodarczej. Szczegółowy wykaz ograniczeń uzależnionych od kwoty przychodu czy też rodzaju prowadzonej działalności gospodarczej znajduje się w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Więcej na temat ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych można przeczytać tutaj.
Dnia 16 września 2020 roku wpłynął do sejmu rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne oraz niektórych innych ustaw. Zaproponowane w projekcie nowe rozwiązania dla ryczałtowców można powiedzieć są rewolucyjne, a oto szczegóły.
Jak można przeczytać w uzasadnieniu do projektu ustawy wprowadzane zmiany mają na celu zwiększenie atrakcyjności opodatkowania w formie zryczałtowanej oraz poszerzenie grupy podatników, którzy będą mogli z niej skorzystać. Informacje o celowości wprowadzanych zmian pojawiają się w różnych wypowiedziach przedstawicieli rządu. Głównym założeniem jest ograniczenie czasu, który należy poświęcić na rozliczanie podatków. Tym samym zaoszczędzony czas przedsiębiorcy będą mogli wykorzystać na inne działania biznesowe, które przyczynią się do rozwoju ich firmy i dostosowaniu jej do dynamicznie zmieniającej się rzeczywistości gospodarczej.
Zaproponowanych zmian jest wiele dlatego postaramy się je omówić po kolei i dokładnie.
Obecnie, aby móc skorzystać z opodatkowania w formie ryczałtu, przedsiębiorca nie mógł przekroczyć limitu przychodów w roku poprzedzającym rok podatkowy kwoty 250.000 euro (1.093.350 zł w 2020 r.).
Po zmianie limit przychodów ma być podniesiony z kwoty 250.000 euro do 2.000.000 euro, co znacznie poszerzy krąg przedsiębiorców, którzy nabędą prawo do rozliczania w formie zryczałtowanej.
Obecnie limit uprawniający do kwartalnych rozliczeń ryczałtu wynosi 25.000 euro. Po zmianie będzie to kwota 200.000 euro.
Zmiana zaproponowana w projekcie ustawy:
Znacznie poszerzyła krąg osób, które kwalifikują się do wykonywania wolnego zawodu w kontekście ustawowej definicji o ryczałcie.
Definicja wolnego zawodu będzie obejmowała dodatkowo:
psychologów, fizjoterapeutów, tłumaczy, adwokatów, notariuszy, radców prawnych, architektów, inżynierów budownictwa, rzeczoznawców budowlanych, biegłych rewidentów, księgowych, agentów ubezpieczeniowych, agentów oferujących ubezpieczenia uzupełniające, brokerów reasekuracyjnych, brokerów ubezpieczeniowych, doradców podatkowych, doradców restrukturyzacyjnych, maklerów papierów wartościowych, doradców inwestycyjnych, agentów firm inwestycyjnych, rzeczników patentowych.
W praktyce oznacza to, że bardzo duża grupa przedsiębiorców uzyska prawo do stosowania ryczałtu w swojej działalności gospodarczej.
Umożliwia wykonywanie działalności na rzecz osób prawnych oraz jednostek organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej, albo na rzecz osób fizycznych dla potrzeb prowadzonej przez nie pozarolniczej działalności gospodarczej, co w obecnym stanie prawnym jest zabronione.
Obecnie obowiązuje 7 stawek ryczałtu: 20%, 17%, 12,5%, 8,5%, 5,5%, 3% oraz 2%. Po zmianie będzie to 8 stawek ryczałtu: 17%, 15%, 12,5%, 10%, 8,5%, 5,5%, 3% oraz 2% Jak widać nie ma już stawki 20%, opodatkowanie wolnych zawodów po zmianie zostaje obniżone do 17%.
Nowa stawka 15% obejmuje przychody ze świadczenia usług, które przed zmianą, czyli obecnie, opodatkowane są stawką 17%.
Po zmianie najem nieruchomości prywatnie i w działalności gospodarczej będzie mógł być opodatkowany na takich samych zasadach, czyli stawką 8,5% do 100.000 zł i stawką 12,5% powyżej tej kwoty.
Przed zmianą nie ma możliwości opodatkowania ryczałtem przychodów z najmu składników majątku związanych z działalnością gospodarczą. Ponadto stawką 8,5% zostanie objęta dodatkowa grupa usług związanych z działalnością bibliotek, archiwów, muzeum oraz pozostałych usług z zakresu kultury, wszystkie usługi w zakresie edukacji. Stawką 8,5% opodatkowane będą usługi, które nie zostały objęte innymi stawkami ryczałtu.
Stawką 10% będą opodatkowane przychody ze świadczenia usług w zakresie kupna i sprzedaży nieruchomości na własny rachunek, przed zmianą przepisów nie ma takiej możliwości.
Projekt ustawy zakłada również likwidację wyłączenia z opodatkowania kartą podatkową w przypadku prowadzenia takiej samej działalności przez małżonka. Dopuszcza również możliwość czasowego zwiększenia stanu zatrudnienia przez przedsiębiorców opłacających kartę podatkową.
Jak widać różnorodność i obszerność wprowadzanych zmian będzie z pewnością przedmiotem naszych rozważań jeszcze wielokrotnie, z uwagi na znaczenie proponowanych rozwiązań dla przedsiębiorców.
Obecnie projekt został skierowany do I czytania na posiedzeniu Sejmu.
Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.
Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.
Zrób to za darmo z programem IFIRMA!