Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych kusi podatników niewielką liczbą formalności i łatwością rozliczania. Ta metoda opodatkowania wybierana jest często wtedy, kiedy ponoszone koszty są stosunkowo niewielkie, a do sprzedaży ma zastosowanie jedna z niższych stawek ryczałtu.
Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych to jedna z opcji opodatkowania, dostępna dla małych przedsiębiorców. Z jednej strony pozwala na skorzystania z niższych stawek opodatkowania, z drugiej – nie pozwala na pomniejszenie opodatkowania o koszty uzyskania przychodów. Kiedy warto zainteresować się ryczałtem?
Specyficzną cechą ryczałtu jest fakt, że podstawę opodatkowania stanowi tu przychód, którego nie pomniejsza się o koszty uzyskania przychodów. W związku z tym za wybraniem tej opcji opodatkowania przemawiają stosunkowo niewysokie koszty uzyskania przychodów, jak np. w sporej części przedsiębiorstw usługowych. W sytuacji, gdy firma generuje wysokie koszty, bardziej efektywnym rozwiązaniem może być wybór formy opodatkowania opierającej się na dochodzie, tj. przychodzie pomniejszonym o koszty.
WAŻNE – Poniższy artykuł odnosi się do przepisów obowiązujących w 2020 roku.
Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych ma kilka stawek, stosowanych w zależności od rodzaju prowadzonej działalności. Te najczęściej stosowane są znacznie niższe, niż stawki stosowane w alternatywnych formach opodatkowania, takich jak zasady ogólne czy podatek liniowy.
W zależności od formy prowadzonej działalności, przychody mogą zostać opodatkowane stawką:
Do rzadziej stosowanych stawek należą 2%, 10%, 17% i 20%. Tym samym po upewnieniu się, że prowadzona działalność należy do grupy opodatkowanej niższą stawką podatku może okazać się, że będzie to bardziej opłacalna forma opodatkowania.
Dodatkową – choć niefinansową – zaletą ryczałtu jest fakt, że wymaga on znacznie mniej formalności. Co do zasady w zakresie podatku dochodowego prowadzona jest ewidencja dotycząca wyłącznie sprzedaży, co oznacza brak obowiązku księgowania wydatków – wystarczające jest przechowywanie dokumentów zakupowych, szczególnie jeśli podatnik nie jest czynnym VATowcem.
Ważne!
Od 2020 roku podatnicy rozliczający podatek w formie zryczałtowanej powinni liczyć się z tym, iż w przypadku kiedy nie opłacą wydatku do 90 dni od terminu płatności wynikającego z faktury podstawa opodatkowania zwiększy się o wartość nieopłaconej faktury.
Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.
Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.
Dla kogo ryczałt będzie dobrym rozwiązaniem?
Jakie są plusy ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych?
Czy istnieje jedna stawka opodatkowania?