|
|
3 minut czytania

Samochód kupiony za granicą – obowiązki i czynności związane z wpisaniem go do środków trwałych

Zakup samochodu za granicą, najczęściej na terenie Unii Europejskiej, jest zjawiskiem dość powszechnym. Jest to dość zbiurokratyzowane przedsięwzięcie, ale atrakcyjne ceny i dobry stan samochodów używanych zachęca do zakupu. Sprawdź jakich formalności musisz dopełnić nabywając pojazd samochodowy poza granicami kraju.

samochód kupiony zagranicą jako środek trwały

Samochód można zakupić za granicą korzystając z kilku kanałów dystrybucji. Zakup na rynku pierwotnym z salonu samochodowego może nie być konkurencyjny cenowo. Dlatego najczęściej wybieraną formułą zakupu jest rynek wtórny. Tutaj też może być kilka możliwości nabycia: od osoby prywatnej, w komisie samochodowym, przez pośrednika, od przedsiębiorcy.

Ujęcie samochodu w ewidencji środków trwałych

Ustalanie wartości początkowej samochodu, który ujmujemy w ewidencji środków trwałych odbywa się na zasadach ogólnych tak jak jest to zapisane w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych (art. 22g ust. 1; 3; 5).

Cena nabycia jest to kwota należna zbywcy powiększona o:

  • Koszty transportu,
  • Załadunku i wyładunku,
  • Ubezpieczenia w drodze,
  • Opłaty notarialne, skarbowe i inne,
  • Odsetki, prowizje,
  • Podatek VAT naliczony w części w jakiej podatnikowi nie przysługuje prawo do obniżenia podatku VAT należnego o kwotę podatku VAT naliczonego,
  • Różnice kursowe naliczone do dnia przekazania środka trwałego do używania.
▲ wróć na początek

Typowe koszty przy zakupie samochodu na terenie Unii Europejskiej

W przypadku zakupu samochodu na terenie innego kraju w UE do wartości początkowej będą zaliczone wszystkie opłaty związane ze sprowadzeniem, przerejestrowaniem przed rozpoczęciem użytkowania. Katalog kosztów w podatku dochodowym jest katalogiem otwartym, dlatego należy gromadzić wszystkie dokumenty potwierdzające poniesione wydatki, a w dalszej kolejności je weryfikować pod kątem kosztu podatkowego.

Typowe koszty dodatkowe przy zakupie na terenie UE:

  • Koszty transporty, załadunku, wyładunku, ubezpieczenia w drodze,
  • Podatek akcyzowy,
  • Tłumaczenie dokumentów,
  • Koszty rejestracji pojazdu,
  • Koszty przeglądu technicznego,
  • Różnice kursowe

Typowe koszty przy zakupie samochodu poza Unią Europejską

Jeżeli dojdzie do zakupu samochodu poza terytorium UE mamy do czynienia z importem towarów na zasadach ogólnych. Musi być dokonana odprawa celna dopuszczająca samochód do wprowadzenia na terytorium Unii.

Typowe koszty dodatkowe przy zakupie poza terytorium UE np. USA:

  • Koszty transporty, załadunku, wyładunku, ubezpieczenie w drodze,
  • Cło i podatek akcyzowy,
  • Tłumaczenie dokumentów,
  • Koszty rejestracji,
  • Koszty przeglądu technicznego,
  • Opłata recyklingowa,
  • Różnice kursowe.
▲ wróć na początek

Ujęcie samochodu w ewidencji środków trwałych

Aby samochód mógł być uznany za środek trwały musi być kompletny i zdatny do użytkowania. A więc, gdy samochód jest sprawny, przerejestrowany, po przeglądach technicznych można go ująć w ewidencji środków trwałych i rozpocząć jego amortyzację.

Sprawdź jakie wydatki nie wpłyną na wartość początkową środka trwałego.

UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disqus. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disqus zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disqus. O szczegółach przetwarzania danych przez Disqus dowiesz się ze strony.

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Komentarze czytelników
  1. 28 grudnia 2022 o 10:44
    Dotrota

    Mam klienta, który ma samochód na szwajcarskich tablicach. Nie będzie go przerejestrowywał, bo auto jest żony, która częściowo mieszka w Szwajcarii. Czy w takiej sytuacji może być wprowadzony do ewidencji środków trwałych podatnika(współwłasność małżeńska, żona się zgadza na wykorzystywanie auta i nie ma własnej DG)

Dodaj komentarz

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Może te tematy też Cię zaciekawią

Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Mobilnie. Wszędzie

Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

Mobilnie
Napisz do nas lub zadzwoń +48 735 209 003