Podatnicy korzystający ze zwolnienia z podatku VAT mogą od początku 2019 r. nadal odliczać 100% kosztów związanych z samochodami osobowymi. Istotne jest jednak prowadzenie odpowiedniej ewidencji, którą można wzorować na tej wykazanej w Ustawie o VAT.
Dotychczas podatnicy, korzystający ze zwolnienia z VAT, nie mieli trudności z rozliczaniem wydatków od firmowych samochodów osobowych. Od 2019 r. pojawiły się jednak limity także w zakresie podatku dochodowego. Możliwość zaliczenia pełnych wydatków do kosztów uzyskania przychodów nie zniknęła, wymaga jednak więcej wysiłku.
Idea ograniczenia w zakresie podatkowym wydatków samochodowych wynika z faktu, że – szczególnie w jednoosobowych działalnościach gospodarczych – ciężko jest oddzielić wykorzystanie prywatne od firmowego. Tym samym ustawodawca, począwszy od przepisów dotyczących VAT ograniczył w pewnym stopniu możliwość rozliczenia pełnych wydatków samochodowych w kosztach.
W związku z powyższym od 2019 r. samochody osobowe, będące środkami trwałymi będą miały dwa ograniczenia: kwotowe i procentowe. Pierwsze z nich dotyczy wartości odpisów amortyzacyjnych zaliczanych w koszty, drugie zaś wpływa na możliwość rozliczenia wydatków eksploatacyjnych w wysokości 75% w kosztach uzyskania przychodów. Jednocześnie ustawodawca zakłada, że jeśli samochód osobowy byłby wykorzystywany rzeczywiście wyłącznie dla celów firmowych, to możliwe byłoby stuprocentowe zaliczenie wydatków z nim związanych do kosztów.Podatnicy korzystający ze zwolnienia z VAT nie byli dotychczas zobowiązani do udowadniania, że samochody wykorzystują wyłącznie firmowo. Obecnie warto jednak, aby również tacy przedsiębiorcy zainteresowali się w pewnym stopniu Ustawą o VAT –mamy tam bowiem szczegółowy opis ewidencji przebiegu pojazdu, która jest wymagana do odliczania 100% VAT od wydatków eksploatacyjnych. Obecnie ta sama ewidencja może być przez czynnych podatników VAT stosowana również dla celów PIT, co pozwala sądzić, że ze wzoru mogą skorzystać również podatnicy zwolnieni.
Zatem, zgodnie z art. 86a ust. 7 Ustawy o VAT, ewidencja przebiegu pojazdu powinna zawierać:
Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.
Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.