Blog ifirma.pl

Składki ZUS a umorzone dofinansowanie na podnoszenie kwalifikacji pracownika

|
|
1 minut czytania
Zastanawiasz się czy umorzone dofinansowanie na podnoszenie kwalifikacji pracownika podlega pod składki ZUS? W dzisiejszym artykule uzyskasz odpowiedź na to pytanie.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Każdy pracodawca chce mieć wykwalifikowaną kadrę pracowniczą. Nie da się tego osiągnąć bez cyklicznych szkoleń, kursów czy studiów. Bez względu na charakter pracy, zakres wykonywanych zadań, potrzeba podnoszenia kwalifikacji zawodowych będzie zawsze. W dzisiejszej publikacji zajmiemy się natomiast tematyką rozliczania składek ZUS od umorzenia dofinansowania na podnoszenie kwalifikacji.

Podnoszenie kwalifikacji zawodowych pracowników

Pojęcia kwalifikacje zawodowe i podnoszenie kwalifikacji zawodowych pojawia się w ustawie Kodeks pracy. Oznacza to, że te przepisy odnoszą się do pracowników zatrudnionych na umowę o pracę, a poniżej prezentujemy najważniejsze z nich.

Kwalifikacje zawodowe pracowników wymagane do wykonywania pracy określonego rodzaju lub na określonym stanowisku mogą być ustalane w przepisach prawa pracy obowiązujących u danego pracodawcy, jeśli nie zostały uregulowane w przepisach szczególnych
Przez podnoszenie kwalifikacji zawodowych rozumie się zdobywanie lub uzupełnianie wiedzy i umiejętności przez pracownika, z inicjatywy pracodawcy albo za jego zgodą
Pracownikowi podnoszącemu kwalifikacje zawodowe przysługują:
  • urlop szkoleniowy, w przypadkach opisanych w przepisach,
  • zwolnienie z całości lub części dnia pracy, na czas niezbędny, by punktualnie przybyć na obowiązkowe zajęcia oraz na czas ich trwania
Za czas urlopu szkoleniowego oraz za czas zwolnienia z całości lub części dnia pracy pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia
Pracodawca może przyznać pracownikowi podnoszącemu kwalifikacje zawodowe dodatkowe świadczenia, w szczególności pokryć opłaty za:
  • kształcenie,
  • przejazd,
  • podręczniki,
  • zakwaterowanie
Ważne!
Ważne!
Pracownik ma obowiązek zwrotu kosztów poniesionych przez pracodawcę, jeśli m.in.:
  • bez uzasadnionych przyczyn nie podejmie podnoszenia kwalifikacji zawodowych albo przerwie podnoszenie tych kwalifikacji,
  • pracodawca rozwiąże stosunek pracy bez wypowiedzenia z winy pracownika, w trakcie podnoszenia kwalifikacji zawodowych lub po jego ukończeniu, w terminie określonym w umowie, nie dłuższym niż 3 lata,
  • pracownik zrezygnuje z pracy w ciągu 3 lat od ukończenia dokształcania

Zwrot kosztów dofinansowania

Jeśli pracodawca zainwestuje w podnoszenie kwalifikacji pracownika, to na pewno będzie miał w stosunku do niego określone oczekiwania. Przede wszystkim zależy mu, żeby zdobyta wiedza i umiejętności były wykorzystane w jego firmie, a nie u konkurencji. Jeśli jednak z jakiś powodów pracownik nie wywiąże się z warunków umowy, to pracodawca ma prawo żądać zwrotu kosztów. Może się jednak też tak zdarzyć, że pracodawca umorzy takie dofinansowanie. Umorzona kwota będzie stanowiła przychód do opodatkowania, powstaje wątpliwość czy znajdzie się również w podstawie do naliczania składek ZUS?

Składki ZUS a umorzone dofinansowanie na podnoszenie kwalifikacji pracownika

Obowiązują przepisy, w których opisane zostały szczególne zasady ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Jest to Rozporządzenie w sprawie szczególnych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. W tym Rozporządzeniu wymienione są również przychody, których się nie wlicza do składek ZUS. Jeśli chodzi o podnoszenie kwalifikacji zawodowych, to również jest zapis odnoszący się wprost do takiej sytuacji.

W podstawie wymiaru składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe nie znajdzie się wartość świadczeń przyznanych, zgodnie z odrębnymi przepisami, przez pracodawcę na podnoszenie kwalifikacji zawodowych i wykształcenie ogólne pracownika.

W podstawie wymiaru składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe znajdzie się wynagrodzenie:

  • za czas urlopu szkoleniowego,
  • za czas zwolnień z części dnia pracy

Powstaje wątpliwość co w przypadku zwrotu kosztów dofinansowania lub ich umorzenia. Z takim pytaniem i wątpliwością zwrócił się przedsiębiorca do ZUS w piśmie z dnia 31.08.2023 r. nr DI/200000/43/793/2023, do którego wydano decyzję nr 793/2023. W tym przypadku to pracownik złożył wypowiedzenie przed upływem 3 lat od daty zakończenia nauki. Przedsiębiorca ma wątpliwość, czy w tak przedstawionym stanie faktycznym kwota umorzonego zwrotu dofinansowania będzie stanowiła podstawę składek na ubezpieczenia społeczne? Zdaniem przedsiębiorcy umorzenie dofinansowania nie jest świadczeniem przyznanym na podnoszenie kwalifikacji zawodowych, a więc powinno się znaleźć w podstawie do naliczania składek ZUS. W swojej decyzji ZUS zgodził się za stanowiskiem przedsiębiorcy, takie umorzenie znajdzie się w podstawie do naliczania składek społecznych.

Podsumowanie

Jak się już niejednokrotnie przekonaliśmy zarówno przepisy podatkowe, jak i przepisy ZUS nie zawsze dają odpowiedzi na wszystkie pytania. Wiele sytuacji wymaga dodatkowej analizy, a często zwrócenia się z zapytaniem do organów podatkowych czy do ZUS. W dzisiejszej publikacji opisaliśmy temat umorzenia dofinansowania na podnoszenie kwalifikacji pracownika w kontekście pobrania składek ZUS od takiej kwoty. Świadczenia przyznane na podnoszenie kwalifikacji zawodowych korzysta ze zwolnienia od składek społecznych i wynika to wprost z przepisów. Jednak nic nie mówi się o zwrocie takich środków, czy umorzeniu takiego zwrotu. Przedsiębiorca, który znalazł się w takiej sytuacji, zwrócił się do organu ZUS z zapytaniem, czy prawidłowy jest jego tok rozumowania, że takie umorzenie znajdzie się w podstawie składek ZUS. Organ rentowy zgodził się z przedsiębiorcą, że jest to przychód, który znajdzie się w podstawie do naliczania składek na ubezpieczenia społeczne. Jest to oczywiście rozstrzygnięcie w indywidualnej sprawie i może jedynie stanowić wskazówkę dla podmiotów zainteresowanych.

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

  • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
  • Przydzielamy dedykowaną księgową
  • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

    Dodaj komentarz

    Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

    Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

    Biuro rachunkowe - ifirma.pl

    Mobilnie. Wszędzie

    Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

    Mobilnie