|
|
3 minut czytania

SLIM VAT 2 przyjęty przez rząd

Kolejny pakiet rozwiązań dedykowanych przedsiębiorcom z zakresu podatku VAT został przyjęty przez rząd na posiedzeniu 26 maja 2021 roku. Wprowadzane przepisy nazywane są pakietem SLIM VAT 2. Pamiętamy, że od 1 stycznia 2021 r. obowiązuje już pakiet SLIM VAT 1. Sprawdźmy, w jakim kierunku podążają zmiany i jaki to będzie miało wpływ na prowadzenie działalności gospodarczej.

prawo pierwokupu
Zmiana formy opodatkowania 2025 – jaka forma opodatkowania jest najlepsza dla firmy jednoosobowej?

Kolejny pakiet rozwiązań dedykowanych przedsiębiorcom z zakresu podatku VAT został przyjęty przez rząd na posiedzeniu 26 maja 2021 roku. Wprowadzane przepisy nazywane są pakietem SLIM VAT 2. Pamiętamy, że od 1 stycznia 2021 r. obowiązuje już pakiet SLIM VAT 1. Sprawdźmy, w jakim kierunku podążają zmiany i jaki to będzie miało wpływ na prowadzenie działalności gospodarczej.

Przyczyny wprowadzanych zmian

Jak można przeczytać na stronach rządowych, wprowadzanie narzędzi uszczelniających w VAT ma na celu walkę z nadużyciami w tym podatku. Mowa jest tutaj o rozwiązaniach takich jak: MPP, JPK_VAT, biała lista podatników, kasy fiskalne online. Pakiet SLIM VAT natomiast jest m.in. reakcją rządu na postulaty przedsiębiorców, w sprawie wprowadzenia rozwiązań pomocnych przy przeciwdziałaniu negatywnym konsekwencjom spowodowanym pandemią COVID-19. Kolejnym powodem dla wprowadzenia zmian przepisów jest również wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, co niesie ze sobą określone skutki na gruncie rozliczeń podatkowych, ale również stosowanego nazewnictwa w ustawie o VAT.

Propozycje zmiany przepisów ustawy o VAT

Z założeń przyjętych do projektu ustawy wynika, że będziemy mieli do czynienia z następującym kierunkiem zmian:

  1. Rezygnacja z warunku uzależnienia dokonania odliczenia podatku VAT naliczonego, w tym samym okresie rozliczeniowym, co VAT należny od wykazania VAT należnego w terminie 3 miesięcy od końca miesiąca, w którym powstał obowiązek podatkowy. O wprowadzeniu tego rozwiązania zadecydował wyrok TSUE w sprawie C-895/19 A. Więcej na ten temat można przeczytać w podlinkowanej publikacji: Wyrok TSUE w sprawie odliczenia VAT od WNT.
  2. W przypadku eksportu towarów lub wewnątrzwspólnotowej dostawy trzeba będzie wyraźnie określić, której dostawie należy przypisać wysyłkę lub transport.
  3. Zmieni się rozliczanie ulgi na złe długi, ma być wydłużony czas na skorzystanie z ulgi i poszerzenie jej zastosowania.
  4. Przedsiębiorcy, którzy będą chcieli skorzystać z odliczenia 100% podatku VAT na samochody osobowe, będą mieli więcej czasu na złożenie informacji o poniesieniu pierwszego wydatku.
  5. Wprowadzenie możliwości uwolnienia środków z rachunku VAT, jeżeli posiadane zaległości podatkowe zostały rozłożone na raty lub odroczone.
  6. Ma być uregulowana kwestia uwolnienia środków przeksięgowanych z zamykanego rachunku VAT na tzw. rachunek techniczny.
  7. Wprowadzenie (opcjonalnie) możliwości składania zgodnego oświadczenia dostawcy i nabywcy o wyborze opodatkowania nieruchomości w akcie notarialnym.
  8. Przedsiębiorca rozliczający podatek z tytułu importu towarów bezpośrednio w deklaracji podatkowej będzie miał możliwość dokonania korekty deklaracji w sytuacji, gdyby w deklaracji pierwotnej nie rozliczył w prawidłowej wysokości podatku.
  9. Ma być wprowadzone rozszerzenie liczby okresów rozliczeniowych, w których przedsiębiorca będzie mógł dokonać odliczenia przez korektę deklaracji, dotyczy odliczenia VAT po upływie terminu na odliczenie “na bieżąco”.
  10. Przewidywana jest możliwość przekazywania środków pomiędzy rachunkami VAT w różnych bankach.
 

Na razie nie wiadomo dokładnie kiedy zmiany miałyby zacząć obowiązywać i czy wszystkie wejdą w życie w tym samym terminie. Mówi się o 1 października 2021 r. i 1 stycznia 2022 r. Jak zawsze w takich tematach na pewno będziemy przekazywali informacje o szczegółach w kolejnych publikacjach.

Pakiet SLIM VAT 2 – proponowane kierunki zmian – przeczytaj.

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Dodaj komentarz

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Może te tematy też Cię zaciekawią

Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Mobilnie. Wszędzie

Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

Mobilnie
Napisz do nas lub zadzwoń +48 735 209 003