Zastanawiasz się czego dotyczą zmiany w SLIM VAT? Odniesiemy do tego tematu dokonując analizy objaśnień Ministerstwa Finansów.
Nowe przepisy dotyczące podatku od towarów i usług nazywane SLIM VAT zaczęły obowiązywać od 1 stycznia 2021 roku. Jednocześnie 18 stycznia 2021 r. na stronach internetowych Ministerstwa Finansów pojawił się projekt objaśnień podatkowych dotyczący pakietu SLIM VAT. Wszystkie osoby zainteresowane tematem mogły zgłaszać swoje propozycje i uwagi do projektu do dnia 1 lutego 2021 roku. W dzisiejszym artykule opiszemy, jakie zagadnienia zostały poruszone w projekcie objaśnień.
Nieraz już pisaliśmy o różnych objaśnieniach podatkowych. Wielokrotnie również zwracaliśmy uwagę na rangę tego typu dokumentów. Zanim przejdziemy do konkretów, parę słów, w jaki sposób takie objaśnienia należy traktować.
Objaśnienia podatkowe są wydawane przez Ministra Finansów. Ranga takiego dokumentu jest szczególna, ponieważ jest on wiążący zarówno dla przedsiębiorcy, jak i dla urzędu skarbowego. Zastosowanie się do zaleceń wynikających z objaśnień nie może szkodzić, z drugiej strony przedsiębiorca nie może po ich wydaniu stosować rozwiązań, które pozostają w sprzeczności z objaśnieniami.
Jest to dokument, który rozstrzyga kwestie sporne i dyskusyjne w dziedzinie podatków i nie daje pola manewru po jego wydaniu.
W przedmiotowym dokumencie Ministerstwo Finansów porusza kwestie wprowadzonych zmian w ustawie o podatku VAT w pakiecie SLIM VAT, a będą to następujące zagadnienia:
W kolejnej publikacji opiszemy proponowany przez MF sposób interpretacji obowiązujących przepisów w zakresie SLIM VAT.
Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.
Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.