Niekiedy zdarza się sytuacja, że pracownik musi odbyć podróż taksówką na zlecenie pracodawcy. Czy zwrot kosztów przejazdu taksówką stanowi wtedy przychód pracownika w rozumieniu art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?
Zgodnie z przepisem art. 10 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej jako ustawa o PIT) źródłami przychodów są stosunek służbowy, stosunek pracy, w tym spółdzielczy stosunek pracy, członkostwo w rolniczej spółdzielni produkcyjnej lub innej spółdzielni zajmującej się produkcją rolną, praca nakładcza, emerytura lub renta.
Ustawa o PIT nie definiuje jednak pojęcia nieodpłatnego świadczenia, dlatego też należy odnieść się do wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 8 lipca 2014 r., sygn. akt K 7/13, gdzie dokonano ustalenia kryteriów uznania nieodpłatnego świadczenia do zakwalifikowania go jako przychodu pracownika z tytułu stosunku pracy. Warunki spełniają świadczenia, które:
Tym samym świadczenie pieniężne, które jest uzyskane od pracodawcy, aby mogło zostać opodatkowane, to:
Mając powyższe na uwadze, można uznać, iż świadczenie uzyskane od pracodawcy w związku z przejazdem taksówką do celów służbowych nie jest realizowane w interesie pracownika, tylko w interesie pracodawcy oraz pracownik nie uzyskuje z tego tytułu korzyści majątkowej.
Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z dnia 19 listopada 2024 r., sygn. II FSK 230/22 orzekł, iż środki pieniężne, które są zwracane pracownikowi za przejazd taksówką, należy opodatkować podatkiem dochodowym od osób fizycznych, co oznacza, iż nie podlegają one zwolnieniu od podatku dochodowego od osób fizycznych i są przychodem pracownika.
Powyższy wyrok uchylił zaskarżony w całości wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z dnia 21 grudnia 2021 r., sygn. akt I SA/Gd 971/21, w którym sąd uznał, że:
Należy zatem odnieść się do stanowiska przedstawionego w interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 26 kwietnia 2021 r., sygn. 0115-KDIT2.4011.79.2021.1.ENB, który uznał stanowisko wnioskodawcy za nieprawidłowe, a mianowicie stwierdził, że zwrot kosztów przejazdu taksówkami stanowi dla pracowników przychód w rozumieniu przepisu art. 12 ust. 1 ustawy o PIT.
Zdaniem Dyrektora KIS zwolnienie z PIT przysługuje wyłącznie w zakresie świadczeń pieniężnych otrzymywanych w związku z odbywaniem przez pracownika podróży służbowej w rozumieniu przepisów prawa pracy. Dyrektor wskazał, że:
Tym samym Dyrektor KIS stanął na stanowisku, że:
Zgodnie z najnowszym orzeczeniem Naczelnego Sądu Administracyjnego pracodawca, który zwraca pracownikowi koszty przejazdu taksówką w ramach polecenia służbowego, powoduje powstanie przychodu u pracownika ze stosunku pracy opodatkowanego podatkiem PIT.
Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.
Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.
Zrób to za darmo z programem IFIRMA!