Dostałeś spadek z zagranicy? Pamiętaj, że musisz od niego zapłacić podatek! Więcej na ten temat przeczytasz w poniższym artykule.
Osoba fizyczna, która nabyła własność rzeczy lub prawa majątkowe, które znajdują się albo są wykonywane na terytorium Polski, będzie podlegać podatkowi od spadków i darowizn, jeśli nabycie nastąpiło w drodze:
Tym samym jeśli nabywany jest spadek w postaci własności lub praw majątkowych, które znajdują się lub wykonywane są w Polsce, to osoba fizyczna (nabywca spadku) zobowiązana jest do uiszczenia stosownego podatku. Jednakże od tej zasady, wyrażonej w przepisie art. 1 z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn, istnieje wyjątek, który dotyczy opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn spadku otrzymanego z zagranicy.
Z powyższego wynika, że podatek od spadku z zagranicy będzie spoczywać na osobie, która w chwili otwarcia spadku:
Zatem obywatel polski lub osoba fizyczna, która była polskim obywatelem albo miała miejsce stałego pobytu na terenie Polski w chwili otwarcia spadku albo zawarcia umowy darowizny i w związku z tym spadkiem lub darowizną nabyła prawo własności znajdujące się za granicą albo prawo majątkowe wykonywane poza granicami Polski, jest zobowiązana do uiszczenia podatku od spadków i darowizn, o ile nie podlega zwolnieniom podatkowym.
Anna Kowalska w chwili zawarcia umowy darowizny nie była polską obywatelką i nie posiadała stałego pobytu na terytorium Polski. Nabycie prawa własności do nieruchomości znajdującej się we Francji od jej przyjaciółki na podstawie umowy darowizny nie podlegało zatem opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn.
Anna Kowalska, polska obywatelka, otrzymała w spadku po zmarłej siostrze nieruchomość we Francji. Jako że spadek ten pochodzi od jej siostry, nabycie prawa własności nieruchomości będzie zwolnione z podatku od spadków i darowizn, o ile zgłosi to właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego w terminie 6 miesięcy od dnia powstania obowiązku podatkowego.
Anna Kowalska, polska obywatelka mieszkająca na stałe w Niemczech, otrzymała w spadku po zmarłym ojcu mieszkanie. Jako, że jest polską obywatelką, to musi zapłacić podatek od spadków i darowizn obowiązujący w Polsce.
Wysokość podatku ustala się w zależności od grupy podatkowej, do której zaliczony jest nabywca. Wyróżniamy następujące grupy podatkowe:
Stawki podatku od spadków i darowizn przedstawiają się następująco:
W przypadku nabycia spadku z zagranicy może dojść do podwójnego opodatkowania, jednakże jeśli prawo własności lub prawo majątkowe będzie znajdować się w Austrii, na Węgrzech lub w Czechach (z tymi krajami Polska ma podpisane umowy międzynarodowe), to podatku od spadku nie zapłacimy w Polsce.
Nabycie spadku w postaci prawa własności i praw majątkowych, niezależnie od tego, czy nastąpi w Polsce, czy za granicą, niesie za sobą obowiązek podatkowy. Jednakże dodatkowy problem pojawia się na gruncie podwójnego opodatkowania, albowiem niekiedy (z kilkoma wyjątkami) będzie trzeba zapłacić podatek podwójnie, na terytorium kraju, na którym znajduje się np. nieruchomość, oraz w Polsce. Pamiętaj jednak, że jeśli spadek dostaniesz od najbliższej rodziny, to możesz skorzystać ze zwolnienia podatkowego.
Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.
Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.
Z Biurem Rachunkowym i aplikacją IFIRMA masz wszystko pod kontrolą i w jednym narzędziu!