Obowiązkowy split payment obejmuje przedsiębiorców, którzy do 31 października 2019 roku dostarczali towary i usługi z załącznika nr: 11, 13 i 14, a więc między innymi dokonywali rozliczenia w ramach odwrotnego obciążenia w podatku VAT w obrocie krajowym. Nowy załącznik nr 15 zawiera 150 pozycji, które obejmują również towary, których nie było w poprzednich załącznikach. Mechanizm podzielonej płatności (MPP) od samego początku wzbudzał wiele emocji i pytań. A oto kolejne z nich.
- 1. Czym jest split payment?
- 2. Kogo dotyczy MPP?
- 3. Czy faktura wystawiona w walucie obcej uniemożliwia zapłatę w MPP?
- 4. Co na ten temat mówi Ministerstwo Finansów?
Split payment w walucie obcej – omówione zagadnienia:
Czym jest split payment?
Płatność w MPP polega na podzieleniu zapłaty za fakturę kosztową na 2 kwoty: kwotę netto i kwotę podatku VAT. Każdy bankowy rachunek firmowy ma z automatu utworzony tzw. rachunek VAT. Przy wpłacie w MPP środki zostaną zaksięgowane na 2 różnych kontach w ramach tego samego numeru rachunku bankowego: w kwocie netto na rachunku bieżącym, w kwocie VAT na rachunku VAT. Zmiana przepisów zobligowała przedsiębiorców do dokonywania płatności obligatoryjne w określonych okolicznościach. Więcej na ten temat można przeczytać tutaj.
Kogo dotyczy MPP?
Regulacje prawne odnośnie warunków stosowania split payment znajdują się w ustawie o podatku od towarów i usług. A więc przede wszystkim te przepisy dotyczą polskich podatników. Wiemy również, że obowiązkiem rejestracji do podatku VAT są również objęci przedsiębiorcy zagraniczni w określonych okolicznościach wynikających z przepisów. A więc podatnikiem może być zarówno polski jak i zagraniczny przedsiębiorca.
Czy faktura wystawiona w walucie obcej uniemożliwia zapłatę w MPP?
W niektórych publikacjach i na łamach czasopism podatkowych toczą się różnego rodzaju dyskusje i dywagacje. Jednym z często pojawiających się tematów w obszarze split payment jest szukanie odpowiedzi na pytanie czy faktura w walucie obcej zwalnia z MPP? Otóż trzeba tutaj rozgraniczyć dwie kwestie. Po pierwsze w split payment nie można dokonać zapłaty na rachunek walutowy, ponieważ rachunek VAT jest tworzony tylko do rachunków w PLN. Po drugie nie ma przeciwwskazań, żeby płatności za fakturę kosztową dokonać dwoma kwotami: w kwocie netto na rachunek walutowy, w kwocie VAT na rachunek VAT po przeliczeniu na PLN.
Co na ten temat mówi Ministerstwo Finansów?
Stosunkowo szybko bo już 23 grudnia 2019 roku pojawiły się objaśnienia Ministerstwa Finansów omawiające problematyczne kwestie w split payment. Stanowisko fiskusa w tej sprawie jest jednoznaczne:
“Umówienie się na transakcję w walucie innej niż złoty nie zwalnia jednak z obowiązku stosowania obligatoryjnego MPP”.
Do przeliczenia wartości brutto faktury w walucie obcej, aby sprawdzić czy osiągnięty został limit transakcji do zastosowania split payment należy stosować kursy walut zgodnie z ustawą o podatku VAT.
Na stronie Krajowej Informacji Skarbowej w odpowiedzi na pytanie:
“Czy nabywca może dokonać zapłaty w mechanizmie podzielonej płatności w sytuacji gdy transakcje dokonywane są między polskimi czynnymi podatnikami VAT i są opodatkowane na terytorium RP, jednak płatność kwoty netto zgodnie z umową dokonana będzie w walucie obcej (np. EURO),natomiast VAT pokazany na fakturze w PLN zostanie zapłacony w złotówkach?”
Krajowa Informacja Skarbowa odpowiada:
“W przypadku wpłaty kwoty netto zgodnie z umową w walucie obcej (EURO), płatność ta powinna zostać dokonana zwykłym przelewem na rachunek walutowy, natomiast podatek VAT może zostać wpłacony drugim przelewem na rachunek rozliczeniowy VAT.”
Jak z tego wynika nie ma przyzwolenia na omijanie przepisów poprzez umawianie się na płatności w walutach obcych. Zastosowanie takiej taktyki nie zwalnia przedsiębiorcy od zapłaty w obowiązkowym MPP.