Zgodnie z najnowszym projektem zmian w ustawie o VAT od 1 lipca 2018 roku dla każdego podatnika VAT posiadającego konto w banku, instytucja finansowa otworzy dodatkowy rachunek. Przeznaczony do prowadzenia wyłącznie rozliczeń podatku od towarów i usług. Split payment to kolejna metoda uszczelnienia systemu podatkowego w Polsce. Co to oznacza?
Czym jest split payment?
Split payment to model podzielonej płatności za otrzymaną fakturę, w którym przedsiębiorca będący nabywcą za pomocą jednego przelewu może dokonać zapłaty na dwa rachunki bankowe sprzedawcy:
- wartość netto przelewa na tradycyjny rachunek w banku lub SKOK-u,
- VAT przelewa na specjalne konto VAT.
W ten sposób sprzedawca zaczyna gromadzić na swoim koncie VAT pieniądze, które może wykorzystać wyłącznie na cele związane z tym podatkiem, czyli np. dokonać zapłaty VAT należnego do urzędu lub też zapłacić innemu sprzedawcy za fakturę, korzystając ze split payment (więcej na ten temat przeczytasz tutaj).
Split payment a rachunek bankowy
Czy w związku z wprowadzeniem mechanizmu split payment wszyscy przedsiębiorcy, nawet ci o statusie mikro, którzy dotychczas rozliczają się gotówkowo, będą zobowiązani do założenia rachunku w banku lub SKOK-u? Dopóki taka forma zapłaty za faktury jest dobrowolna (tzn. to nabywca decyduje, w jaki sposób przeleje pieniądze sprzedawcy – tradycyjnie, czy korzystając ze split payment), mikroprzedsiębiorcy w dalszym ciągu nie będą musieli posiadać konta bankowego. Warto przy tym pamiętać, że w takiej sytuacji będą oni poza systemem split payment, w związku z czym nie będą mogli korzystać też z przywilejów z nim związanych.
Rachunek VAT wyłącznie do firmowych kont?
Kolejna wątpliwość dotyczy tego, czy rachunki VAT będą tworzone wyłącznie do firmowych kont w bankach i SKOK-ach, czy również do kont osób fizycznych (kont osobistych). Otóż bardzo wielu właścicieli jednoosobowych działalności – z różnych powodów – do celów związanych ze swoją firmą wykorzystuje prywatny rachunek bankowy.
Czy by korzystać ze split payment konieczne będzie posiadanie firmowego (a co za tym idzie – często droższego w utrzymaniu) rachunku bankowego? Projekt zakłada bowiem, że mechanizm ten ma funkcjonować wyłącznie w obrocie B2B (czyli między przedsiębiorcami, nigdy między osobą fizyczną a przedsiębiorcą). W jaki sposób instytucja finansowa miałaby pozyskiwać informacje o tym, czy do danego konta osobistego powinna utworzyć rachunek VAT? Odpowiedź na to pytanie musi jednak poczekać na reakcję banków i SKOK-ów – w tym momencie trudno jednoznacznie określić, jakie będzie ich podejście.
Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.
Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disquss. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disquss zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disquss. O szczegółach przetwarzania danych przez Disquss dowiesz się ze strony.