Split payment, czyli nowy mechanizm rozliczania VAT w tzw. podzielonej płatności, wiąże się z otwarciem przez banki nowych rachunków bankowych, przeznaczonych wyłącznie pod rozliczenia tego podatku. W związku z powyższym pojawia się pytanie – czy rachunek bankowy do celów VAT należy zgłosić do urzędu skarbowego?
Split payment – co to takiego?
Mechanizm split payment polega na rozdzieleniu przez nabywcę zapłaty za fakturę na dwie części – kwota netto płacona jest na tradycyjne konto sprzedawcy, natomiast VAT trafia na specjalny rachunek bankowy utworzony wyłącznie do celów tego podatku.
Biuro Rachunkowe – dedykowana księgowaŚrodki na nim zgromadzone mogą służyć wyłącznie do rozliczania VAT – z urzędem skarbowym lub innymi przedsiębiorcami. Obecnie wybór takiego rozliczenia leży po stronie nabywcy – docelowo jednak mechanizm ten ma obowiązywać we wszystkich rozliczeniach między przedsiębiorcami.
Wskazówka!
Więcej na temat split payment przeczytasz w innych naszych artykułach:
- NAJNOWSZY! Split payment – zmiany od 1 listopada 2019.
- Split payment – podzielona płatność a vat
- Split payment – wady i zalety: część 1 i część 2
Rachunek bankowy do celów VAT – czy trzeba go zgłaszać do US?
W związku z wprowadzeniem mechanizmu split payment, do każdego firmowego rachunku bankowego dołączany będzie rachunek bankowy do celów VAT. W związku z powyższym pojawia się pytanie, czy taki rachunek w banku jest objęty obowiązkiem zgłoszenia do urzędu skarbowego? Zgodnie bowiem z art. 5 ust. 3 i 4 ustawy o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników, przedsiębiorcy są zobowiązani do poinformowania fiskusa o wszystkich wykorzystywanych w działalności gospodarczej rachunkach bankowych oraz lokatach (nawet tych tworzonych tymczasowo – nawet na jeden dzień, tzw. over night).
Program do faktur – Darmowe kontoZgodnie z opinią resortu finansów oraz Krajowej Informacji Skarbowej, rachunek bankowy do celów VAT stanowi wyjątek od tej zasady i faktu jego wykorzystywania nie trzeba zgłaszać do urzędu skarbowego. Na oficjalne regulacje w tym zakresie musimy jednak poczekać.