Mechanizm podzielonej płatności wydaje się być prosty – kontrahent opłaca VAT na subkonto VAT przedsiębiorcy, który następnie opłaca VAT wobec swoich wierzycieli i urzędu skarbowego. Jednak co w sytuacji, gdy z powodu split payment środki na koncie VAT kumulują się, a przedsiębiorca nie ma na co ich „wydać”? Wtedy możliwe jest odzyskanie VAT z subkonta – pod pewnymi warunkami.
Split payment a kumulacja środków
Split payment jest sprawnym rozwiązaniem wtedy, gdy przedsiębiorca z jednej strony dokonuje nabyć z prawem do odliczenia, z drugiej – dokonuje sprzedaży, od której zobowiązany jest odprowadzić VAT.
W praktyce gospodarczej występuje jednak sprzedaż, która podlega opodatkowaniu VAT, ale fizycznie sprzedawca nie płaci podatku. Do najpopularniejszych przykładów należą usługi budowlane czy sprzedaż elektroniki w ramach odwrotnego obciążenia, a także WDT czy świadczenie usług w ramach art. 28b. Także sprzedaż opodatkowana obniżoną stawką VAT może spowodować skumulowanie środków, jeśli większość zakupów opodatkowana jest stawką standardową.
Zwrot środków ze split payment
Biorąc pod uwagę powyższe przypadki, ustawodawca przygotował furtkę dla przedsiębiorców, chcących uzyskać zwrot środków zebranych na subkoncie VAT. Jak wskazuje art. 108b ustawy o VAT naczelnik urzędu skarbowego może – w drodze postanowienia – wydać zgodę na przekazanie środków VAT na zwykłe konto bankowe (lub SKOK).
Aby było to możliwe, przedsiębiorca jest zobowiązany do złożenia wniosku wraz z informacją, do jakiej kwoty chciałby odzyskać środki. Ustawa nie wskazuje sformalizowanego wzoru takiego wniosku – zatem w tym zakresie przedsiębiorca powinien stworzyć standardowe urzędowe pismo.
Uwaga!
Wnioskując o zwrot środków z subkonta VAT nie uwzględniamy takiej informacji w deklaracji VAT – w deklaracji uwzględnia się jedynie zwrot nadwyżki VAT naliczonego nad należnym. Są to dwie odrębne procedury.
Naczelnik urzędu skarbowego ma 60 dni na rozpatrzenie wniosku podatnika – może wyrazić zgodę na zwrot pełnej kwoty, określić inną kwotę zwrotu lub odmówić zwolnienia środków. Z odmową lub zwrotem mniejszej ilości środków spotkają się podatnicy, którzy mają zaległość podatkową wobec fiskusa bądź zachodzi podejrzenie, że taka zaległość powstanie (np. jeśli dotychczasowe zobowiązania podatkowe były opłacane po terminie, nieregularnie etc.)
Uwaga!
Wnosząc o uwolnienie środków można spodziewać się czynności sprawdzających bądź kontroli ze strony organów skarbowych – choć takie działanie nie jest regułą.
Jeżeli organ skarbowy uzna, że nie ma przeszkód, aby przelać podatnikowi środki na wskazany rachunek bankowy (lub w SKOK-u), prześle swoją decyzję do banku, prowadzącego rachunek VAT. W decyzji podany zostanie rachunek VAT, rachunek do zwrotu oraz kwota środków.
Jak to jest ze zwrotem Vat na rachunek VAT, każdy “co miesiąc” otrzymuje zwrot VAT z zakupionych towarów,czy na koniec roku?