Zasadniczo każda spółka może zostać zlikwidowana, a o jej ustaniu decyduje moment wykreślenia jej z rejestru przedsiębiorców. A co w przypadku, gdy mamy do czynienia ze spółką z o.o. w organizacji? Czy proces likwidacji przebiega tak samo jak w przypadku „zwykłej” spółki z ograniczoną odpowiedzialnością? Na te pytania i wiele innych odpowiemy w poniższym artykule.
Z chwilą zawarcia umowy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością dochodzi do zawiązania i powstania spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w organizacji. Jest to tak zwana ułomna osoba prawna, która istnieje od momentu zawarcia umowy spółki z o.o. aż do czasu jej wpisu do rejestru przedsiębiorców.
WAŻNE — jeżeli w ciągu 6 miesięcy od dnia zawarcia umowy spółki nie zgłoszono wniosku o jej rejestrację w KRS, to umowa spółki ulega rozwiązaniu.
Spółka z o.o. w organizacji:
Przesłankami likwidacji spółki z o.o. w organizacji są:
Jeżeli spółka z ograniczoną odpowiedzialnością w organizacji nie ma zarządu, zgromadzenie wspólników albo sąd rejestrowy ustanawia
likwidatora/likwidatorów.O likwidacji spółki kapitałowej i konsekwencjach w podatku dochodowym od osób fizycznych przeczytasz w tym artykule.
Do likwidacji spółki z o.o. w organizacji stosuje się odpowiednio przepisy dotyczące likwidacji spółki. Należy pamiętać, że jeżeli spółka w organizacji nie ma zarządu, to zgromadzenie wspólników albo sąd rejestrowy ustanawia likwidatora/likwidatorów.
Likwidatorami są członkowie zarządu, chyba że umowa spółki lub uchwała wspólników stanowi inaczej. Warto jednak pamiętać, że na wniosek osób mających interes prawny sąd może, z ważnych powodów, odwołać likwidatorów i ustanowić innych.
Z kolei w myśl przepisu art. 277 § 1 KSH do sądu rejestrowego należy zgłosić: otwarcie likwidacji, nazwiska i imiona likwidatorów oraz ich adresy albo adresy do doręczeń elektronicznych, sposób reprezentowania spółki przez likwidatorów i wszelkie zmiany w tym zakresie, nawet gdyby nie nastąpiła żadna zmiana w dotychczasowej reprezentacji spółki. Każdy likwidator ma prawo i obowiązek dokonania zgłoszenia.
WAŻNE — czynności likwidacyjne prowadzone przez likwidatorów powinny zakończyć interesy bieżące spółki, ściągnąć wierzytelności, wypełnić zobowiązania i upłynnić majątek spółki (czynności likwidacyjne).
Nowe interesy mogą wszczynać tylko wtedy, gdy to jest potrzebne do ukończenia spraw w toku. Nieruchomości mogą być zbywane w drodze publicznej licytacji, a z wolnej ręki – jedynie na mocy uchwały wspólników i po cenie nie niższej od uchwalonej przez wspólników [por. art. 282 § 1 KSH].
KROK I – otwarcie likwidacji
KROK II – likwidatorzy
KROK III — zgłoszenie likwidacji do sądu rejestrowego
KROK IV – wezwanie wierzycieli
KROK V — bilans likwidacyjny spółki
KROK VI — czynności likwidacyjne
KROK VII – złożenie kwot do depozytu
KROK VIII – podział majątku spółki w likwidacji
KROK IX — zaspokojenie nieujawnionych wierzycieli
KROK X – wniosek o wykreślenie spółki z rejestru
Do chwili rozwiązania spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w organizacji w likwidacji, taka spółka zachowuje podmiotowość prawną. Rozwiązanie spółki z o.o. w organizacji następuje po przeprowadzeniu likwidacji, z chwilą wykreślenia spółki z o.o. z rejestru.
Zastanawiasz się, czym jest ocena sytuacji finansowej firmy za pomocą analizy wskaźnikowej? Jeśli tak, to przeczytaj ten artykuł.
Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.
Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.
Zrób to za darmo z programem IFIRMA!