Spółka cywilna oraz spółki osobowe osób fizycznych to działalności, które nie posiadają osobowości prawnej. Co za tym idzie – nie mogą być w większości podatnikami podatku dochodowego, zatem z PIT rozliczać się powinni poszczególni wspólnicy. Jakie formy opodatkowania może wybrać w spółce wspólnik-osoba fizyczna? Sprawdź jak wygląda rozliczanie podatku dochodowego na przykładzie różnych spółek.
Spółka cywilna i jawna – wszystkie formy opodatkowania
Generalnie spółka cywilna i spółka jawna to bardzo podobne formy działalności – wspólnicy o równych prawach zakładają je w celu prowadzenia wspólnej firmy.
Niewielka ilość obwarowań prawnych i ograniczeń powoduje, że wspólnicy takich spółek mają największe możliwości wyboru formy opodatkowania. Co do zasady, dostępne są:
- Formy przewidziane Ustawą o PIT – zasady ogólne lub podatek liniowy (szczegółowe porównanie),
- Formy zryczałtowane – ryczałt ewidencjonowany lub karta podatkowa.
Jeśli wspólnicy zdecydują się na rozliczanie podatku dochodowego według Ustawy o PIT, każdy z nich może odrębnie zadecydować, czy będą to zasady ogólne, czy podatek liniowy. Sprawa komplikuje się przy formach zryczałtowanych – ich wybór możliwy jest wyłącznie wtedy, kiedy na daną formę zdecydują się wszyscy wspólnicy spółki. Gdyby nawet któryś ze wspólników zgłosił wybór formy zryczałtowanej bez porozumienia z pozostałymi wspólnikami, zgłoszenie to będzie nieważne.
Spółka partnerska i komandytowa – tylko z ustawy o PIT
Spółki partnerska i komandytowa to nieco bardziej skomplikowane formy prowadzenia działalności przez osoby fizyczne. W spółce partnerskiej mamy do czynienia z partnerami, którzy wykonują określony wolny zawód. Wśród wspólników spółki komandytowej wyróżniamy komplementariuszy (wspólników czynnych) oraz komandytariuszy (wspólników biernych). Wspólnicy tych spółek, będący osobami fizycznymi, mają do wyboru rozliczanie podatku dochodowego w dwóch formach – zasady ogólne lub podatek liniowy. Wspólnicy nie mogą z kolei wybrać form zryczałtowanych.
Swoboda wyboru pozwala wspólnikom na zdecydowanie o swoim podatku indywidualnie – zatem niezależnie od innych, mogą oni wybrać skalę podatkową albo podatek liniowy.
▲ wróć na początekSpółka komandytowo-akcyjna – sztywne zasady
Rozliczenie spółki komandytowo-akcyjnej jako jedyne wśród spółek osobowych jest podwójne – tak, jak spółki kapitałowe (akcyjna i z ograniczoną odpowiedzialnością), spółka rozlicza CIT od dochodu, a dopiero potem poszczególni wspólnicy (osoby fizyczne) rozliczają PIT w wysokości 19%.