Obowiązek sporządzania sprawozdań finansowych wynika z przepisów prawa, w szczególności ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości. Zastanawiasz się zatem, co powinno zawierać sprawozdanie finansowe spółki oraz kto i kiedy powinien je sporządzić?
O tym przeczytasz w niniejszym artykule.
Ustawa o rachunkowości w rozdziale 5 reguluje kwestie dotyczące sprawozdania finansowego. Z kolei przepis art. 45 określa składniki sprawozdania finansowego oraz język i waluta, a także formę elektroniczną sprawozdania finansowego.
Zgodnie z przepisem art. 45 ust. 1 ustawy o rachunkowości Sprawozdanie finansowe sporządza się na dzień zamknięcia ksiąg rachunkowych, o którym mowa w art. 12 ust. 2, oraz na inny dzień bilansowy, stosując odpowiednio, z zastrzeżeniem ust. 1a i 1b, zasady wyceny aktywów i pasywów oraz ustalania wyniku finansowego, określone w rozdziale 4.
Zgodnie z przepisem art. 45 ust. 2 ustawy o rachunkowości sprawozdanie finansowe składa się z:
Dodatkowo do rocznego sprawozdania finansowego dołącza się sprawozdanie z działalności jednostki, jeżeli obowiązek jego sporządzania wynika z ustawy o rachunkowości lub odrębnych przepisów.
Prowadzisz jednoosobową działalność gospodarczą? Tutaj sprawdzisz, jak wygląda rozliczanie działalności, gdybyś założył spółkę z o.o.
Sprawozdanie finansowe oraz sprawozdanie z działalności jednostki sporządza się w języku polskim i w walucie polskiej. Zgodnie z przepisem art. 45 ust. 5 ustawy o rachunkowości Sprawozdanie finansowe oraz sprawozdanie z działalności jednostki sporządza się w języku polskim i w walucie polskiej. Dane liczbowe można wykazywać w zaokrągleniu do tysięcy złotych, jeżeli nie zniekształca to obrazu jednostki zawartego w sprawozdaniu finansowym oraz w sprawozdaniu z działalności.
W przepisie art. 69 ust. 1 ustawy o rachunkowości ustawodawca wskazał, że sprawozdanie finansowe powinien sporządzić kierownik jednostki.
Zgodnie z powyższą regulacją: Kierownik jednostki składa we właściwym rejestrze sądowym roczne sprawozdanie finansowe, sprawozdanie z badania, jeżeli podlegało ono badaniu, odpis uchwały bądź postanowienia organu zatwierdzającego o zatwierdzeniu rocznego sprawozdania finansowego i podziale zysku lub pokryciu straty, a w przypadku jednostek, o których mowa w art. 49 ust. 1 – także sprawozdanie z działalności – w ciągu 15 dni od dnia zatwierdzenia rocznego sprawozdania finansowego.
Kim jest zatem kierownik jednostki ? Zgodnie z przepisem art. 3 ust. 6 ustawy o rachunkowości przez kierownika jednostki rozumie się członka zarządu lub innego organu zarządzającego, a jeżeli organ jest wieloosobowy – członków tego organu, z wyłączeniem pełnomocników ustanowionych przez jednostkę. W przypadku spółki jawnej i spółki cywilnej za kierownika jednostki uważa się wspólników prowadzących sprawy spółki, w przypadku spółki partnerskiej – wspólników prowadzących sprawy spółki albo zarząd, a w odniesieniu do spółki komandytowej i spółki komandytowo-akcyjnej – komplementariuszy prowadzących sprawy spółki.
Jeżeli sprawozdanie finansowe nie zostało zatwierdzone w ciągu 6 miesięcy od dnia bilansowego, to należy je mimo to złożyć w ciągu następnych 15 dni po upływie tego terminu: celowe jest dołączenie klauzuli, iż nie jest ono zatwierdzone. W przypadku zatwierdzenia sprawozdania w późniejszym terminie, należy je złożyć w przeciągu kolejnych 15 dni po tym terminie.
Sprawozdanie finansowe sporządza się w postaci elektronicznej oraz opatruje się kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym albo podpisem osobistym [por. art. 45 ust. 1f ustawy o rachunkowości].
Sprawozdanie finansowe podpisuje osoba, której powierzono prowadzenie ksiąg rachunkowych oraz kierownik jednostki, a jeżeli jednostką kieruje organ wieloosobowy, to wszyscy członkowie tego organu. Odmowa podpisu wymaga pisemnego uzasadnienia dołączonego do sprawozdania finansowego.
Powyższe wynika z przepisu art. 52 ustawy o rachunkowości, zgodnie z którym:
Sprawozdanie finansowe należy sporządzić nie później niż 3 miesiące od dnia bilansowego. Nie oznacza to jednak, że jest to ostateczna wersja sprawozdania finansowego; dość często podlega ono korekcie w trakcie badania biegłego rewidenta czy w trakcie rozpatrywania przez organ nadzorczy.
Sprawozdanie z płatności i skonsolidowane sprawozdania z płatności sporządza się nie później niż w ciągu 3 miesięcy od dnia bilansowego.
Sprawozdanie finansowe sporządza się na dzień zamknięcia ksiąg rachunkowych oraz na inny dzień bilansowy, stosując odpowiednio zasady wyceny aktywów i pasywów oraz ustalania wyniku finansowego.
Księgi rachunkowe zamyka się:
Księgi rachunkowe zamyka się nie później niż w ciągu 3 miesięcy od dnia zaistniałych wyżej wymienionych okoliczności. Z kolei w przypadku jednostek kontynuujących działalność ostateczne zamknięcie ksiąg rachunkowych powinno nastąpić najpóźniej w ciągu 15 dni od dnia zatwierdzenia sprawozdania finansowego za rok obrotowy.
Spółki zarejestrowane w KRS, w tym właśnie spóła z o.o., mają 3 miesiące na sporządzenie sprawozdania finansowego od dnia bilansowego. Sprawozdania finansowe składa się co do zasady w KRS, jednakże przedsiębiorcy mogą również je złożyć za pośrednictwem portalu eKRS.
Ważne! Planujesz rejestrację spółki z ograniczoną odpowiedzialnością? Przeczytaj nasze kompendium wiedzy!
Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.
Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.