Niekiedy może zdarzyć się sytuacja, że przedsiębiorca nieświadomie, albo i nawet celowo, pominie jeden z najważniejszych kroków przy dokonywaniu transakcji kupna-sprzedaży i wyda towar konsumentowi albo wykonana usługę bez wystawienia z tego tytułu paragonu fiskalnego.
Czy zawsze trzeba wystawić i wydać paragon drugiej stronie sprzedaży? Czy pominięcie tej czynności jest przestępstwem skarbowym? O tym przeczytasz w poniższym artykule.
Ustawodawca w przepisie art. 111 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (dalej ustawa o VAT) wprowadził obowiązek rejestrowania sprzedaży za pomocą kas rejestrujących w przypadku podatników dokonujących sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych.
Zgodnie z tym przepisem „podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych są obowiązani prowadzić ewidencję sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących”.
W ewidencji sprzedaży wykazuje się dane o sprzedaży zawarte w dokumentach wystawianych przy zastosowaniu kas rejestrujących, w tym określające:
Faktem jest, że podatnicy są zobowiązani do wydawania klientom paragonów i ewidencjonowania sprzedaży za pomocą kasy.
Zgodnie z art. 111 ust. 3a pkt 1 ustawy o VAT podatnicy prowadzący ewidencję sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących są obowiązani:
Należy niewątpliwie zapamiętać, że:
WAŻNE – obowiązek wystawienia i wydania paragonu musi zostać dopełniony, nawet jeśli klient nie będzie oczekiwał jego wydania i nie będzie chciał go przyjąć. Paragon powinien zostać wystawiony w chwili przyjęcia należności od klienta.
W przypadku faktury wskazać należy, że można ją wystawiać nie później niż 15 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy towaru lub wykonano usługę, ale od tej zasady przysługuje wyjątek – fakturę można wystawiać nie wcześniej niż 60 dni przed dokonaniem dostawy/ wykonaniem usługi i jest to możliwe wyłącznie w odniesieniu do czynności, dla których obowiązek podatkowy powstaje zgodnie z przepisem art. 19a ust. 3 (usługi ciągłe), art. 19a ust. 4 (dostawy ciągłe) i art. 19a ust. 5 pkt 4 ustawy o VAT (np. usługi najmu) z zastrzeżeniem, że faktura zawiera informację, jakiego okresu rozliczeniowego dotyczy (art. 106i ust. 8 ustawy o VAT).
WAŻNE – podatnik, który jest zwolniony z VAT ze względu na limit obrotów (gdy przychody nie przekroczyły w poprzednim roku limitu 200 tys. zł) albo który dokonuje sprzedaży zwolnionej z VAT (korzysta ze zwolnienia przedmiotowego), nie ma obowiązku wystawiania faktury. W tym drugim przypadku, jeśli klient (nabywca towaru/usługi) zażąda otrzymania faktury, w ciągu 3 miesięcy od dnia sprzedaży towaru lub wykonania usługi bądź otrzymania części lub całości zapłaty należy tę fakturę wystawić.
W przypadku gdy faktura dotyczy sprzedaży zaewidencjonowanej przy zastosowaniu kasy rejestrującej:
Jednakże nie dotyczy to sprzedaży dokumentowanej fakturą wystawianą przy zastosowaniu kasy rejestrującej, w przypadkach gdy wartość sprzedaży i kwota podatku są zaewidencjonowane w raporcie fiskalnym dobowym kasy.
W przypadku gdy faktura w formie elektronicznej dotyczy sprzedaży zaewidencjonowanej przy zastosowaniu kasy rejestrującej, podatnik zostawia w dokumentacji:
Zgodnie z przepisem art. 62 ustawy z dnia 10 września 1999 r. – Kodeks karny skarbowy:
Tym samym z powyższego przepisu wynika, że:
Z kolei mniejsza waga, o której mowa w § 5 została uregulowana w przepisie art. 53 § 8 KKS, zgodnie z którym: „[…] wypadek mniejszej wagi jest to czyn zabroniony jako wykroczenie skarbowe, które w konkretnej sprawie, ze względu na jej szczególne okoliczności – zarówno przedmiotowe, jak i podmiotowe – zawiera niski stopień społecznej szkodliwości czynu, w szczególności gdy uszczuplona lub narażona na uszczuplenie należność publicznoprawna nie przekracza ustawowego progu z § 6, a sposób i okoliczności popełnienia czynu zabronionego nie wskazują na rażące lekceważenie przez sprawcę porządku finansowoprawnego lub reguł ostrożności wymaganych w danych okolicznościach, albo sprawca dopuszczający się czynu zabronionego, którego przedmiot nie przekracza kwoty małej wartości, czyni to z pobudek zasługujących na uwzględnienie”.
W literaturze wskazuje się, że:
Karalność przestępstwa skarbowego ustaje, jeżeli od czasu jego popełnienia upłynęło:
Karalność przestępstwa skarbowego polegającego na uszczupleniu lub narażeniu na uszczuplenie należności publicznoprawnej ustaje także wówczas, gdy nastąpiło przedawnienie tej należności.
Obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wydania towaru lub wykonania usługi, czyli w tym momencie należy wystawić paragon albo fakturę. Jeśli podatnik nie dokona tejże czynności, to istnieje szansa na uchronienie się przed konsekwencjami skarbowymi poprzez skorzystanie z czynnego żalu. Więcej na ten temat przeczytasz w tym artykule, gdzie dodatkowo znajdziesz wzór czynnego żalu wraz z omówieniem.
Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.
Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.