Dowiedz się, jak opodatkować sprzedaż elementów kolekcji prywatnej w Polsce za pomocą PIT. Zasady podatkowe dla kolekcji sztuki i antyków.
Zastanawiasz się czy sprzedaż przedmiotów składających się na prywatną kolekcję, które nie zostały nabyte w celu ich dalszej odsprzedaży stanowią działalność gospodarczą w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej ustawa o PIT) ?
Jeśli tak, to w niniejszym artykule pochylimy się nad tym zagadnieniem.
Zgodnie z ogólną zasadą sformułowaną w przepisie art. 9 ust. 1 ustawy o PIT opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.
Wyżej wskazana regulacja ustanawia ogólną zasadę opodatkowania podatkiem dochodowym, zgodnie z którą opodatkowaniu tym podatkiem podlegają wszelkie uzyskane przez podatnika w danym roku korzyści majątkowe, z wyjątkiem tych, które na mocy ustawy wyłączone zostały z tego opodatkowania.
Zgodnie z przepisem art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o PIT, źródłem przychodów jest odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:
Tym samym przychód ze sprzedaży innych rzeczy kwalifikowany jest do źródła przychodów, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d ustawy o PIT, czyli do odpłatnego zbycia rzeczy, chyba że sprzedaż następuje w wykonywaniu działalności gospodarczej.
– osobnym źródłem przychodów jest pozarolnicza działalność gospodarcza.
Zgodnie z przepisem art. 5a pkt 6 ustawy o podatku dochodowy od osób fizycznych – ilekroć w ustawie jest mowa o działalności gospodarczej albo pozarolniczej działalności gospodarczej – oznacza to działalność zarobkową:
Z kolei dla uznania określonej działalności za działalność gospodarczą konieczne jest łączne spełnienie następujących warunków:
– zarobkowego charakteru nie mają działania, których wyłącznym celem jest zaspokojenie własnych potrzeb osoby podejmującej określone czynności.
Działanie we własnym imieniu oznacza, że podmiot prowadzący działalność gospodarczą występuje jako podmiot niezależny prawnie od innych podmiotów, a podejmowane przez niego czynności tworzą bezpośrednio dla niego określone prawa i obowiązki [tak Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy z dnia 26 lipca 2022 r., sygn. akt I SA/Bd 337/22]. Zatem podejmowanie czynności w celach zarobkowych, w sposób ciągły i zorganizowany oraz na własny rachunek można uznać za prowadzenie działalności gospodarczej.
Uzyskałeś dochody z działalności nierejestrowanej? W tym artykule sprawdzisz jak je rozliczyć w zeznaniu rocznym.
Jeśli zatem sprzedaż, nawet cykliczna, przedmiotów z majątku prywatnego osoby fizycznej, które nie są związane z działalnością gospodarczą oraz nie były nabyte w celu ich odsprzedaży, nie stanowi działalności gospodarczej w rozumieniu ustawy o PIT.
Tym samym sprzedaż rzeczy prywatnych takich jak, przykładowo:
– które stanowią wyłącznie majątek prywatny osoby fizycznej w wyniku sprzedaży nie stanowią przejawu prowadzenia działalności gospodarczej. Taka czynność mieści się niewątpliwie w zwykłym zarządzie własnym majątkiem, tzn. mające na celu prawidłowe racjonalne gospodarowanie tym majątkiem.
W interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z dnia 22 października 2014 r., nr ITPB1/415-1144/13-S/14/AD wskazano, że: Nabywanie, ani następnie posiadanie przedmiotowych ruchomości, nie było powiązane z prowadzeniem jakiejkolwiek działalności gospodarczej. Żaden z przedmiotów należących do kolekcji nie był nabywany w zamiarze jego dalszej odsprzedaży. Przeciwnie, jego zamiarem było zgromadzenie jak największej i jak najokazalszej kolekcji antyków (…) Biorąc zatem pod uwagę treść wniosku należy przyjąć, że prowadzone przez Wnioskodawcę w przyszłości czynności sprzedaży przedmiotów objętych kolekcją należy zakwalifikować jako sprzedaż innych rzeczy ruchomych, która nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej.
Zatem działania związane ze sprzedażą kolekcji prywatnej nie stanowią czynności o charakterze inwestycyjnym, które ukierunkowane są na osiągnięcie zysku, albowiem mają charakter okazjonalny, incydentalny, a nie ciągły.
Dlatego też w wyniku sprzedaży elementów kolekcji nie powstaje przychód, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o PIT, tj. z pozarolniczej działalności gospodarczej. Jednakże każdorazowo należy badać charakter i zakres podejmowanych czynności, taka aby zweryfikować czy działania te nie powodują przekroczenia zwykłego zarządu nad majątkiem.
Interpretacja indywidualna Dyrektora KIS z dnia 29 maja 2023 r., nr 0115-KDIT1.4011.183.2023.2.MT
Interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 21 lipca 2015 r., nr IBPB-2-1/4511-58/15/MCZ
Interpretacja indywidualna Dyrektora KIS z dnia 4 maja 2022 r., nr 0114-KDIP2-1.4011.196.2022.2.MW
Niewątpliwie zatem sprzedaż prywatnej kolekcji, będącej częścią majątku prywatnego, które w momencie nabycia nie były przeznaczone do sprzedaży, nie będzie stanowić działalności gospodarczej i tym samym na gruncie ustawy o PIT nie powstaje przychód.
A jeśli chciałbyś otrzymać wsparcie finansowe z urzędu pracy, to tutaj sprawdzisz, jak to będzie rozliczone w PIT.
Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.
Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.
Z Biurem Rachunkowym i aplikacją IFIRMA masz wszystko pod kontrolą i w jednym narzędziu!