Nie trzeba nikogo przekonywać co do tego, że w dzisiejszych czasach życie toczy się w internecie. Coraz częściej narzędziem do pozyskiwania informacji, ale również wykorzystywania w pracy zawodowej są tablety i smartfony. To z kolei daje pole do działania na skalę międzynarodową firmom, które tworzą platformy, na których można wyszukiwać i pobierać aplikacje, oraz deweloperom, którzy aplikacje tworzą i sprzedają. Jednym z takich serwisów jest App Store firmy Apple. Jak rozliczać dokonaną tam sprzedaż?
Sprzedaż na App Store rozliczenie – omówione zagadnienia:
Co to jest App Store?
App Store jest to sklep internetowy, który dedykuje swoim klientom usługi i apki na iPhone’a, iPada, Maca, Apple TV i Apple Watch. Apki to nic innego jak aplikacje mobilne przystosowane do pracy na urządzeniach mobilnych. Z posiadania niektórych aplikacji typu: przeglądarka internetowa, mapy, kalendarz, multimedia, poczta elektroniczna, nie zdajemy sobie sprawy, ponieważ dostajemy je już w pakiecie przy zakupie urządzenia. Inne aplikacje można pobrać ze sklepów z aplikacjami, m.in. z App Store.
Kto to jest deweloper?
Zgodnie z informacjami, jakie można przeczytać na stronie App Store deweloperem będzie osoba/firma, która przygotowuje różnego rodzaju aplikacje mobilne, które służą różnym celom. Oczywiście świadczenie takich usług bardzo często jest odpłatne. W momencie, gdy są usługi świadczone za wynagrodzeniem to należy je wykazać po stronie przychodów w podatku dochodowym.
Sprzedaż na App Store – rozliczenie
Deweloperem może zostać zarówno osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej, jak i przedsiębiorca.
W pierwszym przypadku taka sprzedaż usług powinna zostać potraktowana jako przychód ze sprzedaży praw majątkowych (sprzedaż licencji). Taki przychód należy wykazać w składanym zeznaniu rocznym.
Natomiast w drugim przypadku osoba prowadząca działalność gospodarczą będzie miała do czynienia z wewnątrzwspólnotowym świadczeniem usług, ponieważ firma Apple zarejestrowana jest w Irlandii.
W takim przypadku przedsiębiorca musi:
- być zarejestrowany jako podatnik VAT-UE – posiadać NIP UE,
- wystawić fakturę.
Na fakturze w miejsce stawki VAT wpisuje “NP” i oznacza fakturę jako “Odwrotne obciążenie”. Taka procedura postępowania jest przyjęta do wykonywania usług w trybie, o którym mowa w art. 100 ust. 1 pkt. 4 ustawy o VAT.
Świadczenie usług tego typu opodatkowane jest w Irlandii, ponieważ nabywcą usługi jest firma Apple, która posiada tam siedzibę. W tym przypadku sprzedaż usług będzie odnotowana po stronie przychodów ze sprzedaży towarów i usług w Podatkowej Księdze Przychodów i Rozchodów (PKPiR) w kol. 7.
Przedsiębiorca musi również pamiętać o comiesięcznym obowiązku składania informacji podsumowującej VAT-UE, na której wykazywana jest kwota transakcji z Apple i ta sama kwota będzie wykazana w części deklaracyjnej i ewidencyjnej JPK_V7.
Z jaką datą powinna zostać wystawiona faktura w przypadku App Store i dlaczego? Czy w momencie otrzymania płatności czy z datą zakończenia miesiąca na bazie raportu mimo, że wartości nie są tam jeszcze dokładne?