Nawet jeśli przedsiębiorca nie prowadzi działalności gospodarczej związanej z handlem, ma prawo do sprzedania samochodu, będącego środkiem trwałym w jego firmie. Warto wtedy wiedzieć, jak udokumentować taką transakcję.
- 1. Sprzedaż samochodu na fakturę
- 2. Sprzedaż samochodu w księgach podatkowych
Sprzedaż samochodu – omówione zagadnienia:
Sprzedaż samochodu na fakturę
Jeśli chodzi o udokumentowanie sprzedaży firmowego samochodu, co do zasady nie różni się ona od standardowej sprzedaży w firmie – tego typu sprzedaż dokumentuje się fakturą, wystawioną na nabywcę. Generalnie, nie będzie tu miało znaczenia, czy sprzedaż dokonywana jest na inną firmę, czy na osobę fizyczną – jeśli bowiem chodzi o środek trwały, jest to transakcja zwolniona z obowiązku ewidencjonowania na kasie fiskalnej.
Rodzaj wystawionej faktury będzie zależał przede wszystkim od statusu sprzedającego. Generalnie czynny podatnik VAT powinien wystawić fakturę VAT, natomiast korzystający ze zwolnienia – fakturę podatnika zwolnionego, bez naliczonego podatku.
Uwaga!
Co do zasady może się zdarzyć sytuacja, w której czynny podatnik VAT również udokumentuje sprzedaż samochodu firmowego fakturą bez VAT. Aby jednak było to możliwe, konieczne jest spełnienie warunków, iż przy nabyciu samochodu nie przysługiwało prawo do odliczenia VAT, a pojazd był w firmie wykorzystywany wyłącznie na cele działalności zwolnionej na podstawie art. 43 ust. 1 pkt. 2 Ustawy o VAT. Także procedura VAT-marża wymaga specjalnych warunków – oprócz braku prawa do odliczenia VAT naliczonego, wymagane jest, aby samochód był nabyty z zamiarem dalszej odsprzedaży.Sprzedaż samochodu w księgach podatkowych
Faktura dokumentująca sprzedaż samochodu firmowego powinna zostać poprawnie ujęta w księdze przychodów i rozchodów oraz w ewidencjach VAT. Zatem, przychód uzyskany ze sprzedaży firmowego pojazdu ujmiemy w kolumnie 8 KPiR, przeznaczonej na pozostałe przychody. Co ważne, jeśli samochód w momencie sprzedaży nie był w pełni zamortyzowany, to po stronie kosztowej w KPiR można będzie ująć jego niezamortyzowaną część (z uwzględnieniem limitu wskazanego w przepisach) – odpowiednia będzie kolumna 13, przeznaczona na pozostałe wydatki.
Jeśli chodzi o VAT należny wynikły ze sprzedaży firmowego auta, to ujmujemy go tak, jak w każdym innym przypadku, w ewidencji sprzedaży VAT.
Uwaga!
Sprzedając samochód firmowy należy pamiętać o dokonaniu właściwej korekty podatku VAT.Sprzedaż czy wycofanie – zobacz, jak różni się w przypadku samochodu osobowego!
▲ wróć na początek